Споделена история от Образование

За студентите с любов...
Тези дни се замислих по една доста наболяла тема... Тема предъвквана стотици, ако не и хиляди пъти... Става въпрос за българския студент. И тъй като днес е така нареченият студентски празник, реших да споделя какво имам на ум. (Не ме съдете строго за казаното). И така, българският студент се докосва до липсата на родителски контрол за пръв път и естествено решава да се отдаде на момента... Българският студент е записал "вишу", но не защото харесва дадена специалност. Просто така е модерно. ( Модерните специалности са право, европеистика, както и личният ми фаворит-бизнес и администрация. ) Българският студент е добър математик. Пресмята си джобните дадени му от родителите, така че да му стигнат и за дискотеки, и за алкохолец, че понякога му остават пари и за учебници. Българският студент обича свободата. Свободата да хвърля салфетки където си поиска. Свободата да не ходи на лекции, и накрая пак да му заверяват семестъра. Той е свободен, да се напива не само по чалготеките ами и в обежитията! Да си поебва, да ходи и на фитнес, нищо че майка му и баща му нямат пари дори за хляб. Него това не го касае. Всъщност българският студент е нищо повече от един бъдещ безработен!

От другата страна е немският/белгийският/унгарският студент. Той ходи на лекции. Ходи и на работа. Пие разбира се, когато е навън с приятели-1-2 пъти седмично. За него е срамно да бъде издържан от родителите си. Той е станал студент защото иска да се развива! Да учи, да прогресира, да създаде, да допринесе с нещо на страната си, а защо не и на света... Той може да не е станал студент веднага след гимназията. Вероятно е работил за да свикне да се издържа сам! Вероятно е избирал дълго време каква специалност да запише, все пак той иска кариера.
Немският/белгийският/унгарският студент не празнува 8ми декември. за него това е обикновен ден. РАбота, учене, разходка може би, а след това-сън.
Обаче пък българският студент празнува 8ми декември. И то като за последно! Все едно е на нещо като втори абитуриентски бал. И като че ли само в България си го празнуваме... Поне е още един повод да се пие евтин алкохол... а и да се хвърли някоя друга салфетка под звуците на Азис например.

Това е което мисля, надявам се да няма обидени, просто казвам нещата така както ги виждам...

Коментари

1.   Никога не съм коментирала в този сайт, но тази тема силно ме подразни! Аз съм студентка в първи курс. Избрах си специалноста още преди много години и веднага след като завърших средното си образование кандидатствах само в един универсетет с една специалност, защото бях убедена, че точно това искам да уча и съответно след това да работя. Впрочем работя още от гимназията, а днес няма да празнувам, както ти се изразяваш "под звуците на Азис", защото съм на работа! И така гледам да съм редовна на лекции(досега да съм пропуснала 2-3 максимум) работя, занимавам се със Студентски съвет и имам куп други ангажименти! Така че нека не слагаме всичи под общ знаменател!

2.   Няма лошо всеки да пробва да бъде студент. Някои се отказват, нали се сещаш, не всички изкарват до 4ти курс, причини много.
Не всеки може да влезе да учи право, дори да иска има си изпити и оценки. Тегаво си е, има други специалности, в които се влиза по-лесно. Азис е много добър певец, има ритмични песни има и доста сериозни, като цяло евала му правя.
Какво правят в Белгия, Германия не ме интересува, предполагам и другите не ги интересува. Там си е за там, тука сме БАЛКАНСКИ народ, тва си ни прави уникални...
Най-важното, ето ти една твоя типична черта наша балканска, колкото и да се възмущаваш, която проявяваш- гледаш в паницата на другия, гледай себе си, развивай се, какво те интересуват българският студент като цяло!?

3.   То като гледам и автора на историята не е много грамотен като нас студентите, дето учиме ''вишу'''... Защото уважаеми, ВИНАГИ ПРЕДИ ''ЗАЩОТО'' СЕ ПОСТАВЯ ЗАПЕТАЯ.. Второ- пише се ОБЩЕЖИТИЯ, А НЕ обежитията..
И само да поясня, аз, неграмотното студентка по право, защото е модерно (да не помислите, че искам да ставам магистрат)- 8 декември в България се празнува от 1916 година насам ;)

4.   Не мога да разбера защо постоянно свързвате студентите с пиенето? Вече сериозно като видя някой студент, права асоциации с алкохола.
Като цяло примера ти за българския и чуждия студент са точни. Обаче проблема не е в образованието, а в манталитета на българите. Така че, мили мои сънародници, студенти - моля ви, не окупирайте университетите, а парламента! Точно от парламента трябва да дойдат повечето належащи промени, или да дойде трета световна в България и да се избие старото, за да може да процъфти новото, по-свястното.
В България хората нямат средства, с които да се занимават с по-свястни и прилични неща. Тук задължително преуспелия бизнесмен е мафиот, а преуспялата жена - проститутка. Няма средно ниво, това е.
Кога за последно ходихте на театър? Кога за последно сте имали време за някое полезно разлечение, като изключим чалготеките, пълни с наркоманчета и разгонените чичковци и момиченца по пилоните? И в чужбина това го има, но има и много нормални развлечения, където човек може да отиде през свободното си време.
Истината е, че тук хората нямат пари и интерес към по-простите неща. Тук трябва да си някой богаташ, за да отидеш на една нормална почивка в Слънчев бр. примерно, на хотел с всичките му екстри, и то не за 2-3 дни, а за месец. Нали сравнявате българина с чужденеца... Всяка година тук идват чужденци и стоят по цели лета в най-скъпите хотели в България. А българина не може да си позволи дори цяла седмица да нощува на хотел. В чужбина е пълно със аква паркове, с люлки, които тук изкарват само по панаирите, а там това го има всеки ден. Не че тук го няма в по-големите градове, но хората нямат излишни пари за развлечения всеки ден. Например бабичките тук си купуват банани и парче торта - само когато вземат пенсия или има увеличение с някаква смешна сума. А там старите хора карат коли от 2007-8 година и не ядат десерти само по празници или като вземат пенсията/заплатата, а всеки ден, когато им се яде. Няма база за сравнение просто. Коментара ми няма много връзка с темата, за което съжалявам, но исках да напиша по колко много неща се различават българите от чужденците.
Ние сме беден народ и прост. Докато не се обединят всички и не свалят от пост управляващите, винаги ще е така. Мисля, че е време да скъсаме с старото и да се доверим на новото. За това, като дойде време, СПРЕТЕ да гласувате за едни и същи, а гласувайте за нещо ново, за някой млад и интелигентен човек. НЕ подценявайте младите хора, на които им е писнало да живеят в лишения и в мизерия. Гласувайте за тях, а не за дъртите схемаджии...

5.   Ами то всичко хубаво, ама и ти си БЪЛГАРСКИ СТУДЕНТ/КА, нали така? Надявам се, че ме разбра накъде бия...

6.   Не съм съгласна със статията. Аз работих през цялото време (6 години с магистратурата), въпреки, че учех редовно. Същото правеха и 90% от колегите ми. Сега брат ми е студент (вече записа магистратура) и там е същото. Тъй като записа в друг град все още не си е намерил работа, но около него няма лентяи, които чакат парите от мама и тати, за да се напият в дискотеката. И аз, и той, и всички около нас знаеха и знаят какво искат да учат.
Може би зависи с какво си се сблъсквал и се сблъскваш.
Ж27

7.   Така... ако трябва да бъдем честни, описанието се отнася за доста голям процент български студенти. Факт! (Не го казвам ей така, все пак съм студентка и общувам с много себеподобни :)). Но, има едно голямо НО. Написаното по-горе НЕ се отнася за също толкова голям процент студенти. Просто си е до човек. Не знам как е в чужбина, чувала съм, че там наистина масово студентите се издържат сами, следователно нямат много време за купони. Това наистина е похвално, но те го правят поради липса на избор. Просто там практиката на родителите е да издържат децата си до 18-годишна възраст и след това - кой накъдето хване. Пракически младежите нямат друга опция, освен да започнат да работят и да учат едновременно.
Аз например много искам да работя и да уча, но просто специалността ми е такава, че не ми остава почти никакво време (редовна форма на обучение съм). Буквално всеки ден имам нещо, било то лекция или упражнение, отделно проекти, курсови работи, контролни и прочие. Ако искам да работя, трябва да е нощем като сервитьорка в дискотека, което не изгарям от желание да правя. Да не говорим пък, че отделно в България трудно се намира работа, ако нямаш поне минимален опит на дадена позиция. Та... много зависи. В някои случаи не е до желание /или липса на такова/, а до физическата възможност да правиш или да не правиш нещо.

8.   Много граматични грешки...

9.   Аз ги виждам нещата така. До Автора/ка, ти си студент/студентка, марзи те да работи и гледаш как през 8 мия красив празник на студентите те дивеят и се кефят, ти си стоиш в общежитието и си ядеш ноктите пред фацебоок, или, сподели и др сайтове..

10.   Авторе, какво по-точно те дразни? Мен фалшивите студенти не ме дразнят. Ако могат да завършат и да си намерят работа - значи имат умения и заслужават да изкарват пари. Ако завършат, но не могат да работят нещо пълноценно, то животът ще ги научи да могат.

Става въпрос - той пазарът на труда(както е модерно да се казва) си ЗНАЕ работата. Нека студентът си пие в общежитието, пък после ако може да работи, защо не? То и аз съм пил доста пъти в общежитието, но имам прилична работа и имам и бъдещи планове за развитие.

Та, единственото, с което съм съгласен като критика е масовият наплив към измислените хуманитарни специалности. Това е просто нереална оценка на предлаганите работни позиции. Всеки студент може да прегледа обявите за работа и да прецени дали това, което учи, ще има някаква реализация. А не да учи нещо като "История на Римската империя след появата на Християнството" и после да се оплаква, че не може да си намери работа и да псува по държавата и българите, че не се били достатъчно умни.

11.   Браво авторе темата пасва не на 100 ами на 200% се отнася на студентите.

12.   Забравяте "студентИТИ" с купената диплома. Убедена съм, че повечето ни лекари са с купена диплома :))). Т'ва е единствената държава, в която съществуват най-големите некадърници. После ревете 'що не се прочухме в чужбина с нещо качествено'. Има ли с к'во? Нещо свястно и стойностно някой да е направил тук? Все нещо е копи-пейст от съответната страна. Хората не щат' ментета, а оригинал. Жалко, че хората тук не са особено оригинални и не се различават с особена интелигентност камо ли с нещо ново и измислено от тях.
Колкото и завършили студенти да има всяка година, все ще са прости. Аз не виждам особена изгода от висшото образование ТУК, но е вярно, че е по-добре да го имаш, отколкото да го нямаш. Само погледнете псевдо здездите ни и се уверете защо никой не е преуспял извън рамките на страната ни. Иначе тук са големи 'випове' за некадърниците, мда.