Споделена история от Образование

Бакалавър Биология
Здравейте! Какво мислите за тази специалност, струва ли си, има ли работа след това? Предлагат доста различни магистратури, тъй като само с бакалавъра, едва ли ще стигна до някъде. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Аз съм завършила еколоия. Всички колеги от курса по биология,които работят по специалността са учители, това е реализацията учител в средните училища или ако успееш да станеш асистент в университета, молекулярната биология вече е друго нещо, едно момче което завърши 2011г сега работи в инвитро клиника.

2.   Според мен няма смисъл да учиш това, работа можеш да намериш в лаборатория или да учиш още за учител по биология.

3.   Здравей, в България с тази специалност няма къде да си намериш работа, но в чужбина е търсена. Аз съм завършила бакалавър и магистратура в чужбина и в момента съм докторант. Често съм мислила за връщане, но работа в родината май има само за търговски представители, а там се конкурираме с химици, лекари, фармацевти.... Научна дейност нямаме никъде, дори и да има, знеш в бг как стават нещата и кой се добира до хубавите проекти с добро финансиране. Както сам си се ориентирал(а) само с бакалавър няма да стане, трябва магистър, а огромна част от нас защитават и дисертация, така, че ще е добре и ти да имаш. Съветвам те да заминеш за чужбина и за специализация да се ориентираш към нещо модерно с медицинска насоченост- молекулярна биология, имунология, туморна биология, електрофизиология, невробиология.... Фармацевтичните компании наливат милиони в проекти свързани с неводегенеративни болести, инфаркт, рак, диабет и прочие. Търсят се хора предимно с опит в клониране, PCR, WB, клетъчна култура... Също търсени са бихимия и биоинформатика. Класически специалности като ботаника и зоология не са търсени и замират. Надявам се да съм ти била полезна!

4.   Това успях да намеря в интернет:
Завършилите получават квалификационна степен "бакалавър по биология". Професионалната квалификация на биолозите бакалаври е/следва да се очаква в различни държавни, кооперативни и частни институции и фирми, имащи отношение към изучаване и приложение на закономерностите в живия свят и към рационалното и устойчиво природоползване, в областта на селското стопанство, медицината, екотуризма, рибарството, водопречиствателните технологии, биологичния контрол на природни ресурси. В качеството си на изпълнителски кадри те могат да работят в системата на министерствата на земеделието, здравеопазването, околната среда и водите, в академични и ведомствени институти.

Ако си поне що-годе добър/добра по химия, може да завършиш фармация, там се вадят пари.

5.   Има много голяма реализация, но само в чужбина. В момента в Европа са много търсени хора в сферата на биотехнологията и (епи)генетиката. Ако не можеш да си го позволиш, то завърши бакалавър в България и за магистър опитай навън. Единственият бакалавър, свързан с биология, който си струва у нас, поне според мен, е Микробиологията в СУ. Класическата биология, предлагана другаде в страната, включва напълно неприложими неща като ботаники и зоологии, с които реализация даже и навън няма.
Поздрави на колежката от 3тия коментар!

6.   Благодаря много за отговорите, ще запиша биология, тъй като е задочно, а ще трябва да работя. Иначе има много голям избор на магистратури, определено няма да запиша зоология или нещо от тоя род, тъй като действително няма да намеря нищо. Биофармацевтична биохимия, Биоинформатика, Молекулярна биология и биотехнология, Генетика ми изглеждат добре!

7.   Номер 4, остави какво си намерил в интернет, никой унивеситет няма да напише "с нашата диплома ще си останете безработни". В министерството може да работиш на теория, но ако има кой да те вземе, а ще те вземат точно никога, това са пропуснали да го напишат май. Във фармацията има пари единствено ако си дете на фармацевти и наследиш разработена аптека, иначе оставаш служител и си зависим от настроенията на шефа си. В чужбна е просто истината за медицинските специалности.

9.   4, това, което цитираш, е т.нар. квалификационна характеристика, т.е. какво може евентуално да работи бъдещият бакалавър. въпросът е по-скоро какво се търси на пазара на труда, т.е. от какви специалисти има нужда :-)

10.   Бихте ли ми казали само в България ли бакалавъра е 4 години? Във всички страни е по 3 години?