Споделена история от Образование

Компютърна специалност???
Здравейте, момиче на 17 години съм и много искам да се занимавам и да уча компютърна специалност в университет. Отличничка съм по математика и ми харесва да решавам задачи. Това, което ме притеснява е, че уча в СОУ с профил "Бизнес и предприемачество" и нямам толкова големи знания в сферата на компютрите, програмирането и инженерството. За компютърна специалност нужна ли е някаква основа или специални познания? Нужна ли е някаква подготовка или предаването се започва от нулата? Моля ако имате някакви познания в тази област, знаете нещо от личен опит или просто имате някакъв съвет ще съм Ви много благодарна ако ги споделите с мен. Благодаря предварително. :)

Коментари

1.   Здрасти. Според мен, ако ще се занимаваш с компютри (програмиране, софтуерно инженерство етц) започни да учиш вкъщи. В университета няма да те научат на нещо повече от основните познания, да пишеш обикновена програмка с някакъв стар език. По-добре гледай клипчета в интернет, може да научиш доста неща от тях, отколкото в университета. Ако си от София даже можеш и да отидеш на безплатни курсове в академията на Телерик, ако не можеш качват същите уроци и в интернет (виж в youtube, имат и сайт)

2.   В университета ще започнеш почти от нулата, но ще ти е мнооого по-лесно, ако имаш някаква основа, макар и елементарна.
Препоръчително е да започнеш с някой основен програмен език (системно програмиране) от който ще извлечеш основите и логиката като цяло, и със следващите езици ще ти е изключително по-лесно, ще си ги асимилирала само до момента в който се ориентираш в синтаксиса им. Например чистото C е отличен избор за първи език.
Това разбира се, че предпочетеш програмиране.
Хич да не ти пука какво пише в дипломата ти за средно образование, тя е едно непотребно листче хартия, важното предстои след нея.

Колко жалко, че сайта не предлага възможност за размяна на контакти и прочие... бих могъл да ти дам доста напътствия и материали, точно като за начинаещи, ама нейсе.

Само не се отказвай! Момиче в ИТ сферата е нещо много рядко срещано и красиво. :)

3.   Жена ми наскоро завърши информатика, а е завършила техникум, който няма нищо общо с компютри. Кандидатства си с математика, а в уни започна от нулата.

4.   Не се записваи в университет да учиш компютри. Запиши се в телерик или си намери човек да те обучи.

5.   Виж този сайт: http://academy.telerik.com/

6.   Компютърна специалност винаги можеш да започнеш от нулата, стига да имаш нужното абстрактно мислене. Освен това сега в нета е пълно с литература. Много ще ти помогне ако владееш добре английски. Така ще можеш и да се самообразоваш. Самоподготовката е много важен компонент по пътя, който си избрала.

7.   Здравейте, мен също ме интересува това! Имам желание да се занимавам с програмиране и реално един ден да си намеря и такава работа.

8.   Може ли някой да предложи, както споменахте по-горе някаква литература? Кой университет за изучаване на подобна специалност бихте препоръчали?