Споделена история от Образование

Стопанско Управление
Здравейте, аз съм момче, на 19 г. и смятам тази година да се запиша в Пловдивският Университет със специалност Стопанско Управление. Искам да знам всичко за тази професия. По обстойно. Или кой каквото знае и сподели, пак ще съм доволен.

По-конкретно ме интересува кога се влиза, с какви изпити е по-удачно да се кандидатства? Всичко за тази професия.

Върху какво да се готвя? Как?

Коментари

1.   Здравей! Аз завърших Стопанско управление преди 2 години но в Стопанската академия в Свищов. За Пловдивския незнам как се влиза. Университите издават справочници, имат сайтове. Предполагам, че там има достатъчно информация. Аз влязох с изпит - теми по икономика, защото завърших преди това икономическа гимназия. Много исках да уча това и не съжалявам, макар да не работя по специалността си. В Свищов тази специалност не се водеше икономическа. Направлението е Администрация и Управление. Казано с прости думи, учиш да станеш шеф или мениджър както е модерно да се казва напоследък. Предполагам, че в различните университети, програмата е различна и се изучават различни дисциплини, макар да е една наука. Първи курс имах счетоводство, статистика, основи на управлението, планиране и прогнозиране. Останалите години вече по-тясно свързани дисциплини - управление на човешките ресурси, финансово планиране, управление на фирмата, връзки с обществеността и т. н. Но всичко това е само суха теория. За да ръководиш хора, екипи трябва и да ти идва от вътре. Не е лесно да вземаш решения, да оказваш контрол и да поемаш отговорност за всичко това. Всеки иска да е началник и си мисли, че е лесно. Какъв е смисъла примерно да завършиш с отлична диплома и да си подготвен теоретично, като реалните казуси ги няма в учебниците. Психологията също е важна в тази професия. Трябва да си създадеш авторитет пред подчинените ти. Хем да си строг и изискващ когато се налага, хем да си и човечен в някои ситуации. Да ги мотивираш, да сплотяваш колектива. Трябва да намериш баланса. Зависи и от това на кое мениджърско ниво си. Но не става за една нощ. Реалността, грешките, опита от тях се учи човек. Но... за работа? Навсякъде искат стаж и опит, да не говорим за отговорни мениджърски позиции. Или трябва да започнеш от някоя по-ниска позиция и постепенно да израстваш в йерархията или с връзки.
Това е от мен, дано съм била полезна.

3.   Учат за шефове, а повечето стават секретарки или чиновници. Прехвалена специалност, който не отговаря на българската реалност. Да не говорим какви ще са ти колегите - повечето интровертни и не обичащи да общуват.

4.   Здравей, аз уча тази специалност в друг университет и под друго име. Тук се казва Бизнес администрация, за да съответства на чуждите университети, но иначе е едно и също. Специалността е неикономическа. В нея се учат базови неща от различни области или както се казва от всичко по малко. За някои това е минус, че не получаваш задълбочени познания в конкретна област, но за други е плюс, защото придобиваш по-широки знания и умения. Мои познати, които са завършили това, са се реализирали успешно в най-различни сфери. Разбира се, има и такива, които не са се реализирали. Каквото и да завършиш реализацията в голяма степен зависи от теб самия.
Много важно е нивото на преподавателите. За Пловдивския университет нямам информация и не мога да кажа какво е качеството на преподаване конкретно в тази специалност.
А начинът за кандидатстване го потърси в сайта на университета, защото навсякъде е различно.

5.   Автора

Здравейте. В сайта на ПУ, както и в офиса им за информация, който се намира в университета ми казаха, че може да се влезе с изпит по География, Български Език, Математика и още 1, 2 бяха може би.

Та.. въпроса ми е.. Каква оценка трябва да получа за Български Език, за да вляза. И въобще има ли смисъл с този предмет да кандидатствам?