Споделена история от Образование

Мъртви езици - за какво могат да ми послужат?
Здравейте, аз съм момиче на 15. Изключително запалена съм по ученето на мъртви езици. Няма да обяснявам нищо повече, защото не смятам, че е нужно, само ще попитам: Бихте ли ми казали за какво биха ми послужили знанията на някои мъртви езици по-нататък? Благодаря Ви. :)

Коментари

1.   Изучаването им би послужило най-вече за твоето духовно развитие. Най-вероятно имаш някакъв спомен от минал живот или нещо, което си пропуснала тогава и сега трябва да наваксаш.

Недей да преценяваш нещата, които желаеш и правиш с удоволствие само от гледна точка на това какви ползи и пари евентуално биха могли да ти донесат. Има много неща, които са отвъд тези критерии.

Давай на душата си всичко, което поиска, че ще дойде време нищо да не ще...

2.   На първо място, защото са много красиви, интересни и любопитни. Биха те научили на култура, езикова, тъй като именно от тях произлизат голяма част от съвременните езици.
Например, латинският е повече от уникален.
Това е чудесен начин да запълваш свободното си време, и определено, както спомена и № 1, са мощно средство за духовно усъвършенстване, каквото ни е необходимо на всички (особено в твоята възраст) за да се съхраним в едно по-чисто състояние, близо до Нирваната, в това деградиращо с убийствени темпове общество на чалга, разврат, пошлост, първичност и повърхностност.

Непременно продължавай да се занимаваш с това, а ползи от всяка дейност има, въпроса е кога ще ти потрябва даденото знание, и в този момент, когато го имаш, нещата са nice.

3.   На номер 1 очевидно му/и хлопа дъската. Какви животи какви пропуски. Е светът е пълен с откачалки. Единственото полза да учиш нещо подобно е, ако ти е интересно, иначе не знам какво можеш да правиш с тия езици, нали за това са мъртви

4.   За нищо освен обща култура.

6.   Aвторке, я пообясни, че ме зaгложди любопитството. Aз сaмaтa съм див фен нa чужди езици. Говоря и пишa свободно 5 и в моментa учa двa.
Зa мъртъв може дa бъде обявен език, преди дa е умрял последният, който го говори. Лaтинският, въпреки че е използвaн все още е сред мъртвите езици, кaкто и стaрогръцкият.
Не знaм дaли знaеш, но когaто aбдикирa предният Пaпa, го обяви нa лaтински.
Имaше сaмо еднa журнaлисткa, говорещa езикa и товa беше " удaрът" нa животa и.
Тa, ето нa нея кaк и е било полезно:)))
Рaзкaзвaй;)

8.   Ще те научат да говориш с мъртвите :P

Не вярвам да са ти полезни. Има толкова много използваеми езици, а ти точно мъртви ще учиш. Ако ти е интересно да ги учиш - учи ги, но нямай големи надежди да ги ползваш за нещо. Едва ли има нещо важно, което вече не е преведено на друг език.

9.   За нищо! Забрави тия глупости с духовното израстване. Хвани се с нещо сериозно!

11.   Археология и история са първите две неща. Това са професии, за които се изисква особена опоритост, няма да ти донесат много пари (освен ако не станеш крадец на древни антики), но определено ще серазвиеш и ще имаш уважението на много хора, ще имаш и възможността да пътуваш по света. Рабира се можеш да станеш и преподавател по латински, които се изучава от редица специалности.

Но пак можеш да научиш един език и да не гоползваш в професионално отношение. Има много хора, които свирят на пиано и китара, но го правят само и единствено, защото това им носи удоволствие.
Моя съвет е да споделиш това с родителите си и да започнеш в най-скоро време. Ако не ти хареса и не е за теб, винаги можеш да се откажеш.
Успех!

12.   Зависи какво смяташ да работиш. Ако ще ставаш юристи, доктор или историк мъртвите езици, най-вече латинският, ще са ти важни. Аз съм завършила история и да знаеш полезно си е да можеш да си прочетеш извора на латински, а не да ходиш да търсиш дали някой е го е превел и публикувал. За правото латинският също е важен, защото основата на модерното право е римското право. За докторите пък половината термини идват от латински.... така, че освен за престиж ученето на мъртви езици може и да е полезно. Само ме е яд, че не бях толкова сериозна с ученето на старогръцки.

14.   Съвет:
Намери си друго занимание, с което да се правиш на интересна.
Това, че ще цитираш някоя друга заучена фраза няма да те накара да изглеждаш по-умна.
По добре наблегни върху четенето на книги, но не за да се хвалиш, а за да се обогатиш чисто духовно.
Успех

15.   Археология, История, Наука, Медицина, Право, Египтология и доста други с които не съм запознат.
Те могат да ти послужат да те обогатят духовно, интелектуално както казват коментиращите по- горе, но в крайна сметка не можеш да хриниш семейство само с душевно богатство, но след като е нещо което обичаш то може да ти бъде и професия.
Успех

17.   Даването на минуси на коментарите не променя ситуацията. Тези езици все пак за нищо няма да ти послужат.

18.   Тук чета големи глупости... Мъртви езици ти трябват най-вече, защото те са основата на всички други. Ако научиш латински без проблем ще научиш всички други езици от романската група - италиански, испански, френски, румънски и т. н. Така е и с другите мъртви езици. Моят съвет е да започнеш да учиш колкото се може по-бързо. :)
Scientia est potentia

19.   За архивистика, за археология, да станеш учен и изследовател... за много неща!

20.   Мъртвите езици са полезни дори и в литературата (стига да имаш интереси в тази област). ;) Подминавай плоските и селски коментари тук, че с нищо не можеш да ги комбинираш. Аз съм учила старогръцки в първи курс в университета и това по един или друг начин ми е помагало при дисциплини като антична (древноримска и древногръцка) литература и западноевропейска. ;)

21.   Аз уча в такава гимназия в Софив, предполагам, че знаеш за Класическата гимназия. Трета година уча латински, втора старогръцки и първа старобългарски. На мен лично освен, че са ми тежки са ми и бзинтересни. Иначе чрез тях се научаваш донякъде на логика, защото имат много корени на сегашни думи. Но като цяло, да за обща култура или ако предявяваш желание да учиш класическа филология или археология. Това е.

22.   За всички простаци, които смятат, че е "тъпо" да учиш латински, за ваше сведение, в елитните училища в Западна Европа се учи латински. Както някой коментиращ преди мен каза, ако знаеш латински няма да имаш проблеми с научаването на испански, френски, италиански и т. н. Освен това имаш достъп до интересни источници и литература, която е зле преведена на други езици поради сложността на латинския. Така че ако ти се учи- не се колебай, няма да сбъркаш, но имай в предвид, че ще ти бъде много трудно. Имам приятели които учат латински от 7 години и въпреки това са на основно ниво. В училище един час превеждат две изречения, така че ще ти бъде нужна много упоритост и търпение.

24.   Мъртвите езици са предадени на поколенията чрез труд и практика, дисциплина, отговорност, скромност, любознание, приятелски жестове и помощ и още....
Призовавам те, открий ги!
---
Всеки може да ти е приятел, дори и паяка и мравката...
Ти приятел ли си им?