Споделена история от Образование

Застраховане и социално дело -Свищов
Тази година завършвам (момиче съм), и съм се насочила към Свищов, не съм отличничка но не съм и със слаб успех, по средата съм. Мисля да запиша няколко специалности като ;Стопанско управление, Застраховане и социално дело, и Финанси. Искам да поразпитам и да науча, добри ли са специалностите и и нещичко да ми разкажете за общежитията и града като цяло. Бях чула че приемат с много ниски оценки от дипломите и матурите, надявам се да ми отговорите

Коментари

2.   Свищака е пропаднало място!!! Уникално малък е! Ако няма студенти е село! Цените там са малки спрямо тея в големите градове. Там освен да се напиваш, купонясваш и по дискотеки друго няма какво да се прави. Центъра е 100 метра на 100 метра! Общо взето 1-ви курс е якото после едно и също само. Даже 8-ми декември става нещо като поредната вечер. Селяния на макс из свищщака.
РАБОТА като барман, сервитьор и от тоя бранш НЯМА ДРУГО!
Сега за даскалото.
Ами пропаднало е! Учиш някакви неща и после съвсем друго е в практиката ( ОСВЕН АКО НЕ Е СЧЕТОВОДСТВО ). Семестара ти е 130 лв и нагоре. Ще те спамят да си купиш, учебници, помагала и прочие. Академията не е училище а бизнес. Лежат на стари лаври!
Ако ти се ходи по чужбината на бригади - това става, може, ама да ти е ясно ще влечеш някой друг изпит.
Сега по специалността дето ти е в заглавието:
И без висше може да я работиш. Тея застраховките са отвратително нещо! Реално ти се казва: докарай толкова хора да се застраховат при тебе и ще ти дадем толкова пари и се почва филма ако докараш повече хора колко много пари може да изкараш. Абсолютен филм! Социално дето нищо не знам какво се учи какво се прави.
Само счетоводството става - то си е занаят - учиш го хубаво и директно почваш работа!!!! Другото доста по-различно!!!
МАРКЕТИНГ, СЧЕТОВОДСТВО - много учене трябва и доста са тежки изпитите и даскалите!!!

На кратко - Ако ти се ходи по леки жени, коври( плевен ряпа да яде по коври), чалга, пиене ( общо взето пропаднал живот )- РАЙ Е ЗА ТЕБ.
Ако търсиш друго - кофти ще ти е.
АКО НЯМАШ ПАРИ, не ти се работи там е за теб щото евтино излиза.
Ако ти се работи и учи - варна, софия, пловдив... Ама доста трудно да съчетаваш двете в едно - или няма да научиш това което ще ти трябва или пък няма да работиш кат хората.

Ами това е. Избирай си сам.
п. с. Аз съм учил там до преди 5 години.

3.   Опа, сега прочетох какво си писала... Ще ти отговоря:
Общежагите ги ремонтират. Тея ремонтираните са добри, адекватни за живот. 3-ма сте в стая, имате малко антре - където са гардеробите ви. Имате и мивка с баня. Обаче, ако си сама там, ще ти цъфнат 2 непознати, ако сте 3 приятелки заедно, ще се скарате и разделите, после ще разберете, че сте добри приятелки, ама просто не може да живеете заедно в 1 стая (последното може и да не стане). Просто това е ЗАКОН! Топла вода не чакай, няма. Нямате ли болерче в стаята, забрави ( цяло чудо ще е ) ако имате!!! Парно не чакай, носи си печка да ви топли. Водата не става за пиене, камо ли за къпане. Пример - къпиш се и излизаш от банята и опа ръката ти е бяла!!! По-някога водата става като... кафето. БУКВАЛНО! Храната в столовете става, преди за 1 лев се наяждаш сега 2-3 лв. Ако не си в ремонтирано общежитие, се приготви за адската мизерия. Ако си на квартира ще ти излиза по-скъпо, но колко от харчовете си зависи.
Стопанско управление - ти ще се занимаваш ли със стопанство? Ще правиш ли бизнеси със земеделие, животновъдство и от сорта? Ако не ами не го учи!
Финансии - само празни суперлативи!!! Реалността е че даскалите знаят как да вадят яко пари и никога няма да те научат на това!!! Финансиите се равняват на следното: от къде да вземеш пари и как да ги умножаваш. Ако ти можеш да си правиш разчет на парите ти за месеца, няма много смисал да го учиш това.

Във академията вземат и с ниски успехи. Пиши на 1-во място и 2-ро и т. н. неща дето ти харесват! Всичко други приказки са лъжовни!!!!

Във Свищака е бъкано с момичета, коефицента е 1:10. Там има хора от ЦЯЛА Б-Я!!! Момичетата от село, повечето са ОЛЕ МАЛЕ, СВЯТ и МЪЖЕ не видяло!

п. с. не пиша измислици, 2 висши и 1 магистратура изкарах там, за да разбера до някаква степен как работи в момента робският ни свят и как сме в безизходица.

4.   Номер 1 и номер 2, аз съм завършил в Свищов преди повече от 15 години. Като ви гледам писанията наистина се уверявам, че мястото вече е пропаднало. Но не мястото е виновно...

5.   Здравейте,
Аз съм от Свищов и все още живея тук и работя. Моята теза е следната:
Свищов в сравнение с други по-малки или малко по-големи градове изглежда доста по-прилично и не съм на мнение, че визуално пропада. През последните няколко години се наляха (естествено и откраднаха) доста евро пари за проекти подобряващи градската среда като цяло. Но наистина е факт, че и тук има безработица и много ниски заплати, а лятото, когато всички студенти си заминат и младите офейкат към морето, градът обезлюдява. Както се казва "С кола да караш по тротоара, няма кого да блъснеш".
Колкото до университета - голяма пародия. Можеш да си изкараш студентството без да полагаш почти никакви усилия. (Колко човек ще излезе специалист, зависи единствено и само от него). Единственото условие да не те скъсат е, че всяка година трябва да заделяш пари за нови учебници. Но повечето университети имат подобни политики за изкарване на пари. В Русе например, масово късат студентите на редовните изпити и поправките с цел явяване на ликвидация, която струва 15-20 лв.
Малкото градче струпва всички на едно място, което гарантира емоции и динамичен студентски живот :) С течение на обстоятелствата се запознах с много студенти и всеки от тях ми е споделял, че е преживял незабравими 4-5 години.
Колкото до общежитията, зависи на каква стая ще попадне човек. Има и мизерни, има и ремонтирани стаи. Но и в който, университет да учиш, едва ли ще имаш самостоятелна стая (освен ако няма такава опция с допълнително заплащане. )
В по-горен коментар бях прочел за свищовската вода. Наистина не става за пиене, но това за къпането си е леко преувеличено. Никога не съм излизал от банята бял :)
За специалностите не мога да дам конкретно мнение тъй като съм завършил в друга сфера. Най-добре, отвори сайта, прочети какво пише и избери тази специалност, която те влече най-много.