Споделена история от Образование

Не знам къде да кандидатствам.
Здравейте, аз съм момиче на 13г. и не знам къде да влизам след 7 клас. С една приятелка искаме да влезем във френска, но други момичета ме съветват да не влизам там, защото според тях не било хубаво там и т. н. Чела съм и в този сайт относно френската и навсякъде чета различни предположения. Някои казват, че ако влезеш в езикова няма да можеш да си намериш работа и всякакви други мнения. Езиците много ми се отдават също и историята за( българския и математиката няма да коментирам). Моля дайте ми съвет ако ще и за други гимназии.
Благодаря предварително.

Коментари

1.   Щом ти се удават езиците - в езикова!

Какво означава че ако влезеш в езикова няма да можеш да си намериш работа?! Доброто владеене на чужд език ти дава В ПЪТИ по-добри шансове да си намериш добра и високоплатена работа (да речем - в международна компания), отколкото математиката и българския, примерно...

От друга страна - ако не си търсиш хубава работа, след като завършиш, тя няма да дойде и сама да те намери, така че дори и да си завършила нещо хубаво - това не ти дава гаранция за добра работа.

Най-трагичният вариант е - хем да не си завършила нищо смислено, хем да те мързи да си търсиш хубава работа, тогава попадаш в категорията на 85% от българите, за съжаление...

2.   Хубаво е че отсега мислиш за бъдещето си и знам че си напълно сериозна, но честно казано за един възрастен притесненията ти изглеждат смешни и по-точно мисълта, че ако влезнеш в езикова, нямало да си намериш работа. Това са пълни глупости! Езиковите и математическите гимназии са най-добрите училища, които можеш да завършиш в БГ. Оттам нататък каква работа ще намериш зависи от много фактори, които няма как да предвидиш още от сега. Аз например след 7-ми клас имах възможност да се запиша в паралелка с немски език, но не исках. Вместо това го имах проформа като втори език и до завършване на средното ми образование никога не съм си мислил, че ще ми потрябва за нещо. Германия за мене беше като петно на картата, което въобще не ме интересува. След това завърших университет в БГ, но не започнах да работя по специалността а заминах за Германия, където пак следвах и сега работя. Почти 1/3 от живота ми е минал в тази страна, нещо което като ученик никога не бих повярвал.

3.   Езици да ти се отдават - колко от тях знаеш? Ако знаеш Англпйски и немски - това е супер и влизането ти в езикова гимназия се обезмисля. Иначе не учи френски - Английки и то на много високо ниво, немски, японски или китайски, ще са ти много по полезни в бъдеще.

4.   Според мен езиковата е най-добре, защото после каквото и да учиш в университет, каквато и работа да си намериш винаги ще ти е супер полезно да знаеш поне един език на супер ниво. Когато ме приеха в езикова паралелка и аз доста се чудих за какво ми е тоя английски и струва би си да го уча толкова интензивно, ама сега като го ползвам всеки ден де видиш как са радвам, че не се отказах.

5.   Ще ти дaм пример с познaтa.
Идвa в Испaния с средно ниво нa езикa.
Зaпочвa дa чисти в къщa. 3мес. по- късно достaтъчно е рaзвилa езикa, зa дa рaботи кaмериеркa в хотел 4 звезди.
6 мес. по- късно е рецепционисткa нa същият хотел.
Още еднa год. по- късно е един от двaмaтa упрaвители.
Сегa 4 год. по- късно е еднa от упрaвителите в огромен комплекс включвaщ хотел, спa, 2 бaрa, ресторaнт, няколко мaгaзинa, кaзино...
A е дошлa със средно ниво нa езикa и без сериознa дипломa.
Тоест.... билa е от ония 85% бг, зa които н1 говори;))))))))
Кaзвa че в Бг не е имaлa никaквa мотивaция дa си търси рaботa, съответно я обявили вкл. нaй- близките зa мързеливa;))))
Сегa, рaзбирa се със сaркaзъм кaзвa, кaк я хвaлели колко е опрaвнa.
Тa.... помисли освен кaкво ти се отдaвa и хaресвa, кaк ще бъде комерсиaлизирaно в последствие, зaщото животът е мaтериaлен.
Зa мен лично, всеки допълнителен чужд език е още един сигурен" бизнес".
Кaквото и дa решиш- успех!

6.   В 90% от езиковите гимназии у нас не се научава език хубаво и ще трябва да ходиш на допълнителни уроци.