Споделена история от Образование

Искам да уча, но нямам пари!
Здравейте! Тази година ще бъда студентка в първи курс. Родителите са ми разведени и с баща ми нямам никакъв контакт, но нося фамилното му име. Искам да попитам има ли някакви стипендии, финансова помощ и т. н, защото майка ми е безработна и незнам как ще се издържам... и въобще има ли смисъл да уча след като нямаме пари.... това е то в днешно време да имаш желание да учиш, а да нямаш пари... Също искам да попитам ще ме приемат ли на общежитие само с бележка от майка ми, защото няма как да взема от баща ми.... Ще бъда много благодарна ако ми помогнете...

Коментари

1.   За общежитието питай в секратариата/деловодството на съответния университет, когато те приемат.
Аз иначе завърших редовно в голям и елитен университет и работих паралелно. Ако мислиш, че ти стиска гъзинката, ще научиш много. Иначе повечето хора задочно учат и си работят и проблеми нямат.
Аз например не отидох в общежитие, защото там не виждах как ще мога да уча с 3 човека в стаята, а си наех една стая, която можех да си позволя. Работех в една фирма през седмицата, иначе съм ходила и да чистя офиси, къщи, гледала съм деца и какви ли не работи съм имала, но майка ми и баща ми не са дали 1 лв. за моето висше образование
Винаги човек може да си намери причини да не му се сбъдват мечтите и да не си постига целите. Според мен основната причина човек да не постига нещата, които желае е, че не ги желае истински или е малодушен, мързелив и недисциплиниран.
Специално за ученето не съм видяла човек, който е искал да учи и да не е учил. Моя много добра приятелка завърши медицина, а е от дом за изоставени деца, работи също паралелно и си завърши. Имам и приятели от много богати семейства, които не си взимаха изпити и прекъснаха. Не е до семейството, до теб самата е!

2.   Къде желаеш да кандидатстваш?

3.   Стипендия може да взимаш при добър успех... трябва малко да поработиш, че парите се дават при записването... ще се справиш...

4.   За общежитие трябва да се поинтересуваш каква точно е процедурата в конкретния университет.
За стипендии също зависи от университета. Има социални стипендии (не е голяма сума), но трябва да проучиш какви са правилата на дадения университет, за да се получава.
В повечето университети и специалности би могла да учиш и да работиш едновременно. Няма да ти е никак лесно, но не се отказвай от мечтите и желанията си.

5.   Аз лично ще прекъсна, защото нямам парри! Съвет не се записвай, ще съжаляваш за времето и профуканите пари до сега.

6.   Според мен не се и замисляй за парите, кефи се, че си приет/а . Знаеш ли колко хора мечтаят да са приети, колко мечти са угаснали, защото не са приети и колко са изгорели с една-две години. Парите никога не трябва да са ти пречка в живота, особено в избора на кариера . Има ли желание, няма оправдание, стегни се кажи си "аз мога", Бог ще е с теб ВИНАГИ, бъди благословен/а и успех от мен ! :)

7.   Можеш да осъдиш баща си за издръжка. Не че ще е много, но все пак ще получаваш нещо. По закон е длъжун да издържа детето си, студент редовна форма на обучение, до навършване на 26-годишна възраст. Освен това можеш да работиш и паралелно - например на непълен работен ден. Не се отказвай, преди да си опитала. Успех!

8.   Днес има над 50 % статисти в университетите хора, които са там, защото е модерно. Бягай си на работа и не му мисли. Бъди себе си.

9.   Можеш да се възползваш от държавно гарантираните заеми за студенти. Аз доучвах с тях последните 3 семестъра на програмата ми, защото и аз и родителите ми останахме без работа за 6 месеца.
Попитай в Райфайзен Банк.
Условията са прилични - можеш да избереш дали искаш да ти покрият само таксата или и да имаш и за издръжка.
Лихвата е 2% на година, изплаща се 2 години след като завършиш и се изплаща до 15 г. като ако докажеш нисък доход може да се увеличи гратисния период.
Наистина, задлъжнява се, но е опция и при реализация се изплаща почти веднага.
Аз използвах заема да покрия таксите за унито, като се върнах да живея в жилището на родителите ми за известно време. Дългът ми е 800лв и още съм в гратисен период.

11.   Аз също имам този проблем. Сега съм 12 клас и не знам дали да кандидатствам, защото нашите не могат да ме издържат. Моля ви, посъветвайте ме какво да правя.

12.   Съветвам те: работи през ваканциите и събирай пари. Не само записването в университет е пари, но и приемните изпити.
Спестявай всеки лев, защото ще имаш нужда от него в началото. Ако знаеш език, намери си работа в кол център, там имат разни нощни и други смени или пък след 17 часа. Малко е кофти, но ще можеш да си ходиш в университета. Друг вариант е в заведение, на бензиностанция. Парите няма да са много, но ще ти стигат като за начало.
Не те съветвам да взимаш заеми, не се изплащат лесно.

13.   1. Има социална стипендия - поинтересувай се в университета!

2. Щом си студентка, редовно обучение, 19 годишна, по закон ти се полага издръжка /не мога да кажа в какъв размер/ от баща ти! Дали контактуваш с него или не, няма никакво значение. Съветвам те, да се обърнеш към адвокат и да си потърсиш правата!

14.   И №9 и №12 са вариант, прецени си възможностите можеш ли да учиш и работиш едновременно или първо учи, после работи с връщане на заема.
Всичко е въпрос на организация. Според мен едновременното учене и работене е подходящо за семейни хора с деца, докато варианта със заемите е по-подходящ за несемейни за да имат възможност да си стъпят на краката. Не се предавайте, винаги ще имате полза от ученето.

16.   Осъди баща ти!
Законът ще го задължи да ти плаща издръжка!
Заслужават ли си парите? -разбира се, дори да не са много, то ще са ти от полза - ако ще телефона с интернета и пътната карта да си плащаш.
Намери си работа и се подготви психически да си изнемощяла, да ти е гадно и тъжно, че всеки се прибира да учи/ да си почива, а ти отиваш на работа.
Подготви се за много нервни кризи също, но помни - ще аи заслужава.

17.   Имам колеги, които учат и работят едновременно и пак се справят, така че и ти ще се справиш не слушай тези, които ти казват, че е невъзможно.