Споделена история от Образование

За университета
Здравейте!

Завърших средното си образование тази година и съм приет в ИУ Варна. Разбира се, не знам какво е да си студент и се чудя как ще се оправям с всички тези зали, задачи и преподаватели. Та ако може ми дайте някой насоки за това какво да очаквам, какво е добре да направя, от какво да се пазя.
Благодаря.

Коментари

1.   По принцип лекциите не са задължителни, а упражненията са, но това не е така никога, понякога задължават и на лекции да ходиш, друг път на упражнения не те задължават. Зависи при кой учител си и разбира се политиката на университета. Поне в УНСС е така.

2.   Ще свикнеш, не е много по-различно от училището. В началото ходи по-рано, за да имаш време да намериш дадена зала. Няма лошо и да попиташ някой по-голям къде се намира. Преподавателите са различни, всеки ще каже какви изисквания има и как ще протичат лекциите и упражненията. Носи си листове или тетрадки, за да си записваш лекциите и така. Хубаво е да знаеш всеки преподавател с каква титла и да се обръщаш към него с "доцент Иванов" примерно или "професор Иванов", а не с "господине".

3.   Завърших ИУ-Варна преди вече 9 години, но предполагам нещата не са се изменили кой знае колко. Със залите лесно ще се оправиш, това не го мисли. Нещото, което мога да те посъветвам е да не си губиш времето да ходиш на лекции, ако не са задължителни ( при нас не бяха повечето ) и имаш учебника. По-добре през това време седни и прочети въпросният материал, отколкото да пишеш, като робот. Също така, когато станеш трети-четвърти курс се огледай за работа по специалността. Откровено казано подготовката в ИУ-Варна е слаба, както и в повечето БГ университети, а практическата насоченост си е направо нулева. Затова започни работа колкото е възможно по-бързо. Ако имаш желание и искаш да се развиваш, ще успееш.

4.   Като завършиш, очаквай дълго да си безработен.
Толкова много икономисти, а няма икономика.
А ако си с връзки, не ходи на на лекции. Тогава просто ти трябва диплома и ще я вземеш при всички положения.
Виж колегата как знае - носи си хартия, и тоалетна, и за писане.
И не се натискай на колежките, те повечето си имат платежоспособни приятели :)

Y D