Споделена история от Образование

Рехабилитация и кинезитерапия или фармация
Здравейте. Време ми е да се насоча към това какво ще уча. Искам да е рехабилитация в колежа в София и след това магистратура или фармация -не знам къде има, може да ми кажете къде е най-добре. С рехабилитацията мисля да си направя част на мини клиника, ще имам възможността, също имам леля която е рехабилитатор и ще ми помага. Фармацията мога да работя в Актавис или в аптека- чух че заплащането не е лошо и е търсена професия. Как мислите, с кое ще мога да постигна повече и по-добра реализация. Ако някой учи или е учил някоя от тези специалноси нека разкаже.

Коментари

1.   Хубаво е, че имаш мечти - аз като теб също съм много амбициозна и ми са се случвали нещата, но мъничко ми звучи твоята история като Нероден Петко...Първо запиши и влезни в рехабилитация щом това искаш, после мисли за Магистратури и така нататък. Иначе е хубава професия рехабилитатора, но е зле платена, освен ако не работиш в СПА-хотел някъде. Внимание - в чужбина се придобива подобна квалификация без следване и там няма как да емигрираш за добри пари - заплащането на рехабилитаторите и мед. сестри е минимално, не е Бакалавър!
Фармацията е друго нещо, разбира се, а и ако искаш да имаш свой бизнес е така или иначе все едно какви пари взимат хората другъде.
У нас сме още назад, но идва СПА-вълна и няма как да ни подмине.
Имай мечти и не вярвай на хората, който ти казват, че летиш в облаците. Ще успееш само с много труд и учене. Съветвам те да започнеш да работиш ПРЕДИ да завършиш - занаят не се учи, а се краде

2.   Ако имаш богати родители те съветвам фармация. Една приятелка са богати и имат хотел и баща й успя да отвори над 10 аптеки в цялата страна и взимат луди пари, защото тямаш право да си отваряш аптека без да си завършила фармация и тя затова го направи и сега си имаш продавачки и тя си гледа живота. Ако обаче нямаш пари, тогава искам да ти кажа, че фармацефт означава обикновена продавачка в аптека, която взима средно 700-800 лева, мога да ти кажа, че една продавачка в магазин за дрехи със средно образование взима също толкова, така че твоето учене се губи. Рехабилитатора взима между 800-100 лева за месеца, зависи къде работи, така че пак ако вашите нямат пари да ти отворят твое място, пак смисъла се губи, ти само със средно пак ще взимат подобни пари. Глупави професии си избирате, често ви казвам.

3.   В твоя случай май е по-добре рехабилитация. Тази фармация и без това всички вече я записват и после ще се чудят къде и как да си намерят работа, всички станаха фармацевти.. запиши или рехабилитация или направо медицина, ако не си мислила за нея помисли.

4.   А коя според вас не е глупава, в България.

5.   Скъпа, първо фармацията е магистърска специалност т. е влизаш с КСИ по биология и химия и излизаш направо магистър. Рехабилитацията се влиза с някаква тема по етика и право и нещо устно имаше, не се сещам в момента, но за София, Пловдив, Варна, Плевен е различно. Рехабилитацията е бакалавър. Ако мислиш, че така с една фармация ще си намериш работа в Актавис, значи много се лъжеш. Който си намери работа там, си оставя до пенсия, а и за Актавис не се търсят само фармацевти, а и още специалности също имат възожност за там.