Споделена история от Образование

Възможности за работа след изучаване на гръцки език?
Здравейте! Студент съм, първи курс. С едно момиче от моята специалност искаме да учим гръцки език.

Просто една вечер, докато слушахме гръцки песни и разбрахме, че и двамата харесваме езика. Въпросът е, че не знам дали ако го изучавам в свободното си време, не само защото ми харесва, а и защото обичам да развивам моята обща култура, след това ще мога да работя нещо с тези знания - например временно преводач, коресподент и т. н., като говоря отделно/паралелно с работата, която живот и здраве един ден ще работя, свързана със специалността, която изучавам сега в университета. Благодаря предварително! :)

Коментари

1.   Изучавай го като хоби, не можеш да се храниш от това. Имам две братовчедки, който иначе учиха гръцки.
Едната завърши Балканистика в ПУ, пише в момента докторантура в Търново мисля и се надява да се закачи в университета.
Другата завърши в Германия Гръцка филология, но и там няма работа за такива хора. Още по-жестоко за нея беше, че имаше 1 семестър в Гърция и се отчая от тези хора, беше дълбоко разочарована и искаше дори да прекъсва, а ? оставаше малко. Рева ми два семестъра и едвам избута да го завърши това чудо, после веднага записа Икономика и сега работи в голяма фирма, но вече не слуша и гръцка музика.
Познавам и още един човек, мъж, който завърши в Атина История - отвратен се прибра като избута Бакалавър и не го питай просто за гърците, а знае езика перфектно дори старогръцки
Успех

3.   В джъмбо търсят с гръцки

4.   Аз се храня именно с гръцкия. Изкарвам добри пари, но и работата не е лека. Превеждам. Но не разни удостоверения и пълномощни, а материали, пълни с всестранна терминология, която не се учи в нито един курс по гръцки, а само с практика и речници. Много речници. Та, стигала съм до 90Е/страница, но нормалното е м/у 35-50Е/страница. Старогръцки също знам, но той ми е повече за лична култура-чета старогръцки пиеси точно както са написани, а не както са преведени.
Авторът, номер 1, пита дали може да работи с гръцки, а не дали гърците ще го кефят като хора. Аз, пък, имам позната, която завърши история в Атина и сега работи в музея на Акропола срещу 4000Е/месец. Това изобщо не означава, че всички, учили гръцки имат същото развитие. Същото важи и за твоите познати-това, че са нямали представа какво учат и защо го учат, не означава, че същото важи за всички, учили езика, или учили в страната.
Авторе, научи го-защо не? Всеки език е богатство. Не е никак лесен език, единствен по рода си е. Този език е основата на латинската писмена система, а и на кирилицата. Той е с една от най-старите документирани истории-над 30 века. Дори и Новият завет е написан на гръцки. Песничките, които предполагам слушаш, са доста опростено написани. Някои звучат като "ой лоне, лоне, лоне, шаяк панталоне", та не мисли, че книжовният гръцки език е толкова прост, колкото и те.
Успех ти желая!

5.   Ами една приятелка завърши гръцка филология, след това записа магистратура с някаква икономическа специалност и след това работеше в банка Пиреос. Обаче я взеха заради магистратурата. Ако си беше останала само с гръцката филология предполагам, че щеше да работи като преводачка някъде. В София има доста гръцки фирми и предполагам търсят хора, но трябва да имаш предвид, че за да те вземат трябва да владееш езика добре, а не просто да имаш някакви познания. Така, че идеята да учиш гръцки е добра, един език винаги е от полза, но го учи сериозно за да можеш наистина след това да го ползваш.

6.   За нея ще е лесно по Е-79 минават доста гърци.

7.   Ще си намериш работа. Гърците са ни съседи и има много гръцки предприятия в страната.

8.   Мисля че ще намериш работа с Гръцки. Аз живях и учих там 7 години, не са лоши хора но са расисти! Например може да ходиш през ноември когато се берат маслините. Работата не е тежка а и за два месеца си изкарваш едно 2000 евро може и повече!