Споделена история от Образование

Въпрос към студентите
Искам да ви попитам специалността, която учите харесва ли ви или я учите само, защото "там има пари". Откакто за първи път изгледах филмите за Индиана Джоунс в мен се зароди идеята да стана археолог. В гимназията имах само шестици по история и дори си четях уроците напред, защото ми бяха интересни. След като завърших мислех да се запиша да следвам археология, но бързо ме скастриха да не се занимавам с глупости. В момента уча корено различна специалност. Признавам си с нея ще мога да изкарвам добри пари, но въобще не ми е на сърце. Уча на сила, колкото да изкарам някаква оценка и толкоз. Интересно ми е има ли и други хора, като мен, които са избрали парите пред страстта?

Коментари

1.   Здравей! Аз следвам право. Няма какво да те заблуждавам, че ми е на сърце. През "свободното си време", винаги се чувствам сякаш час по-скоро трябва да се върна я към някой закон, я към съдебна практика. Винаги ИМА нещо да четеш и ти трябват здрави нерви. Но ние с теб се различаваме по нещо. Аз никога не съм имала някаква специална мечта. И по метода на изключването избрах правото. Обичам езици, но не ми се става нито учител, нито преводач. Виж, понякога практичното всъщност е и полезното в живота ти. А ако имаш добри пари, ще си позволиш и много интересни хобита, които да компенсират. Това е от мен. И спокойно, други ще те посъветват да следваш мечтата си :) Успех!

2.   Мисля,че е трябвало да учиш за археолог.Аз уча "Транспортно строителство" само защото баща ми се занимава със строителство и там има пари.КАТО ВИДЯ СТРОИТЕЛЕН ОБЕКТ И МИ СЕ ПОВРЪЩА.Мисля,че едно дете на 20 години трябва хубаво да си помисли какъв иска да стане и да учи точно това, след което да гони мечтите си.

3.   Според мен страстта или е трудно установима, или е нерентабилна или се изяснява с времето, когото вече е късно. Предполагам се подразбира отговорът ми по твоята тема. :) Животът в 99% от случаите те задължава да правиш нещо, което не ти е по сърце.

4.   Наскоро завърших история. И аз като теб бях изправена пред избор, да уча това, което ме влече или да избера нещо "престижно", с което ще изкарвам пари. Е, аз последвах сърцето си и не съжалявам. За съжаление сега не си работя по специалността, защото е трудно с намирането на работа, но пак не съжалявам. Това бяха най-вдъхновяващите години в живота ми. Колкото до Индиана Джонс и на мен ми е любимец, но не вярвай, че в реалността нещата са такива. Баща ми е археолог, както казах аз съм с история и от опит ти казвам, че 99,9% от работа я вършиш в библиотеката. Това с приключенията и съкровищата го има само пи филмите. Е, добре де, Шлиман и Картър са изключения. :)), но точно за това откритията им са толкова ценени. Защото да откриеш цял древен град или не ограбена гробница на фараон се случва веднъж на 100 години...или по-рядко. Повечето археолози цял живот си прекарват в библиотеката, а като идат лятото на терен, се радват ако намерят малко монети, някой друг счупен съд и някой друг скелет или зид. Това е. Не очаквай, че като идеш на експедиция, още с първата копка ще започнеш да вадиш злато. Определено не става така! Ще има да чистиш керамика... и да копаеш и на края, след дни наред труд в най-голямата жега, може и да не намериш нищо. За това забрави за Инди и ако все пак решиш да запишеш археология се подготви за многоооо четене.

5.   Аз уча нещо, с което не знам каква реализация ще имам след това, но пък ми харесва и не искам да уча нищо друго. И до последно съм водила преговори с нашита и съм им мрънкала. Казах им, че или ще си уча това, или нищо. Е, примирха се и сега съм много доволна. Съвет към всички, на които им предстои да кандидатстват: отстоявайте си желанията, за да не учите после няколко години насила, а да ви е кеф.

6.   аз избрах моята специалност защото много ми харесва страст ми е от много време, уча английска и руска фиология с допълнителен език иврит. Иврит уча понеже ми трябва за работата.
TIQ

7.   Аз избрах парите. :)

палачинка :)

8.   Ами на мен лично ми харесва уча Телекомуникации и моб. технологии мисля че има реализация в България. Но винаги съм искал да стана актьор, но нямам възможност да отида и да уча в София. Дори и да завърша за актьор най-много да работя в някой провинциале театър за 400-500 лв. Всичко пак е много относително, но това е положението поне при мен.

9.   Според мен повечето хора са така, самата аз снощи разглеждах професии, тъй като скоро ще ми се наложи да избирам и се ориентирах към печелившите с възможност за развитие :D

10.   Здравей,

Никакви пари не си избрал още.
Не е хубаво да прекъсваш, за да гониш страстта си, защото ако ваще не са много, ама много толерантни ще береш ядове.
Живота не е само ядове има си и хоби.

Поздрави!

11.   Пари има във всяка област, която ти дойде на акъла. Както каза българския актьор Китодар важно е да ти харесва това, с което се занимаваш. Било то да си шеф, музикант, чистач... въпроса е да ти доставя удоволствие. И е прав на 100%!

Аз не мога да си представя да съм шеф на 5000лв. заплата и всеки ден да се прибирам с главоболия, нерви и да не мога да спя с месеци. Това на първо време няма да се прояви, но после започват проблемите. А проблемите предизвикани на нервна почва може да ти костват живота понякога. И когато се обърнеш назад и се сетиш колко си изкарвал, как си работел, бля бля, но имаш тежки проблеми, които не се решават с пари тогава започваш да мислиш. Звучи философски, но до голяма степен е така.

Важно е да се замислим от рано. Както казва Еленко Ангелов: "Направи си хобито работа, за да може после да не работиш"!

Поздрави, Узунов

12.   Ами има да, аз уча медицина, а родителите са юристи. Винаги съм харесвал правото, но просто не ме бива в него, а относно медицината - не ми допада особено, но пък ми се отдава.... каква ирония, а? Навярно след като завърша ще се намразя заради избора си, но "нали има пари".....

13.   Така аз съм завършил средно двигатели с вътрешно горене (това ме влече много) когато се записвах висше пак исках нещо свързано с двигатели но майка ми стига с тези двигатели като ги завършиш по цял ден в някой сервиз под колите.... Така записах се да уча ''Компютърни системи и технологии'' което на мен не ми е интересно.Учих 1 година и половина и напуснах просто не ми беше интересно (даже имах и 1 изпит :D) След това започнах работа работех 1 година събрах си пари и се записах да си изкарам пак транспортна техника сега съм 3 курс вече и изпитите си ги вземам с много добри оценки.ЧОВЕК ТРЯБВА ДА УЧИ И ДА СЕ ЗАНИМАВА С ТОВА КОЕТО НА НЕГО МУ Е ИНТЕРЕСНО!

14.   Има със сигурност, дори съм сигурна, че 60% от студентите в българските университети изучават специалността, с която в по-късен етап в живпта им ще им осигури що годе добра заплата и добър стандарт на живот, а има и такива студенти, изучаващи професията, защото мама и тати така са казали. Аз лично съм от първия тип хора :)

16.   ОУ приятел аз съм 1 курс ии съм в тазиспециалности само заради парите! Имам желание все още да стана даскал и да преподавам физика,но нашите ми говорят,че съм щял да мизерстват цял живот......,но въпреки това отново ще се преместя за учител ,ЗАЩОТО ЖИВОТА СИ Е МОЙ!!!

17.   Аз записах първо иконимка, колкото да има нещо и да не натякват нашите, но впоследвие се махнах, защото ми е супер скучна специалност и без никаква переспектива за развитие. В момента уча биология и ми допада много. Реализацията, също ще е трудна, но поне ми харесва това, което уча.

18.   Запиши каквото ти харесва.
Но ако имаш добри пари, ще можеш да си обикаляш света и да се правиш на археолог.

19.   Благодаря би за коментарите. Явно повечето хора са като мен. Вече взех доста изпити и не мисля да се отказвам, но все още специалността ми е безинтересна. Изглежда историята ще си ми остане като хоби и надявам се един ден поне да посетя местата за които чета.

Автора

20.   Здрасти! Аз исках нещо, което се намира в златната среда. Тоест да е нещо доходоносно и да ми е на сърцето. Не мога да кажа, че всички лекции са ми интересни, понякога учим пълни глупости, но поне няма да ненавиждам бъдещата си професия. Според мен това да завършиш нещо, което дори малко не ти харесва си е мазохизъм. А след години ще трябва и да го работиш..