Споделена история от Образование

Частна езикова гимназия
Това, което преживя детето на сестра ми там е повече от чудовищно. Въпреки високата такса и усмихнатия директор - за цялото ни семейство настъпи истински ад. Малките деца са без надзор. След приключване на часовете има около 15 минути преди пристигането на бусчетата, които ги карат по домовете, а учителка не ги придружава в буса - просто си тръгват след часовете и ги оставят на произвола на съдбата и на агресията на по-големите. Взимат ти пари за обед в стола, храната е под всякаква критика - нито едно от децата не си я изяждаше, но срещу допълнително доплащане можело да получат друга, различна порция или им остава изборът в лавката - шоколади и чипс. На повечето деца им дават по 30-40 лв, джобни и ако за вас това е неразумна или непосилна сума - детето е подложено на подигравки и присмех. Има жестоко агресивни деца, но това не се наказва, нито съобщава, за да не загубят таксата и от вас. Учителките са тотално некомпетентни и незаинтересовани. В тетрадката по математика има елементарни грешки, нищо не се обяснява, всичко се оставя за домашна работа - принципът е да те принуждават постепенно да ставаш все по-строг с детето си. Въпреки очакванията ни, че при такава такса и при класове от по 10 - 12 деца ще има специално и индивидулано внимание за всички - не, не се развива фантазията на децата, не се стимулира мисленето им, не се обръща внимание на всеки по отделно. Повечет деца са ужасно агресивни - заключват се в тоалетните и бият едно дете, има вербална агресия, обиди, псувни - учителите си затварят очите, за да не влизат в конфликти с родителите на по агресивните деца. Детето на сестра ми се превърна в мишена, защото си е купило ябълка от лавката, а не шоколад. въпреки многократните ни желания да бъде спрян тормоза над него - нищо не се предприе. Доста често беше бит и в бусчето на прибиране към дома, защото там са деца от всички класове, оставени без учител. В това училище е валидно правилото - ако си агресивен, биеш се и псуваш - печелиш. Повечето деца са с наднормено тегло - няма изготвена програма по физическо за справяне с подобен проблем, в лавката няма здравословни храни, няма учителски контрол, който да спре децата да си купуват по 10 шоколада и чипса и да се наливат с газирани напитки. Фантазията не се поощрява - напротив. За една година от часа по рисуване детето върна само няколко картинки, за които му бяха правени забележки, че са грозни и то пред целия клас - не изработват нищо - нито за Деня на майката, нито за Коледа, нито за хелоин - номерът се отбива и насреща получаваш само забележки. Малките държат учебниците си в едни малки шкафчета, които нямат отделни рафтчета и съвсем скоро нещата им се объркват и учителката никога не им помага да си ги подредят или да си намерят нещо. Ако нещо не е намерено - се пише забележка в електронния дневник. Ако детето забрави да запише някое домашно - учителката не проверява това и просто остава ненаписано домашно и нова забележка или двойка за него. Няма никаква обратна връзка с родителите. Няма група във фейсбук или размяна на мейли. Едвам взехме телефона на класната и специално беше казано на сестра ми, че не е удобно да звъни по телефона и да я притеснява. Когато започнахме да подозираме за училищния тормоз - тя започна да звъни по често на детето и се въведе правило, че е забранено да водят разговори в междучасието и да си ползват телефоните. Съкрушени сме, детето спря да се усмихва, спря да рисува, стана наплашено и тревожно. Срещу парите, които сестра ми даде за доброто му бъдеще получихме сблъсък с една нова, зловеща реалност - тази на пълното безхаберие, алчност, безразличие и агресия. Ако някой от вас е решил да се ориентира към това училище - искрено го съветвам да проучи много добре нещата, класа, класната си и никога да не оставя да минат и три дена без да е бил в училището.

* Mодератор - Реших да махна името на училището, защото не сме в състояние да проверим достоверността на информацията.

Коментари

1.   Вижте, не пишете за дете на каква възраст става дума, но в ГИМНАЗИЯ ходят деца над 7 клас. Какво рисуване и какви неща за Коледа и деня на майката?
Но не ме учудва информацията. В частните училища е така. Хората си пращат проблемните деца там, за да не се занимават. Ако таксите са големи - това са децата и на богаташките семейства, НО само тези с проблеми, които вече са били изгонени от други училища, за да ги избутат до Австрийска матура (която е много лесна и им дават отворите) и после следват частни университети и тем подобни.

Схемата е следната - веднъж частно училище, винаги частно училище.

У нас и във всички държави с безплатно обществено образование (включително Германия, Австрия, Русия и така нататък) частните учебни заведения са много под нивото на държавните. Дори богатите хора гледат да си пуднат детето в ЕЛИТНО държавно учебно заведение - т. е. една от държавните гимназии или Американския колеж да кажем, но децата с проблеми ги пращат точно в такива училища, за да избутат.

Сестра ви защо си е пратила детето там?
Или то и преди е имало проблеми в училище и се е надявала, че ако си плати, ще бъде гледано като малко бебче, ще бъде обгрижвано и затрупано с разбиране.
Или тя е станала жертва на някаква рекламна кампания или заблуда, че като вземе човек „немска“ диплома едва ли не бъдещето му е осигурено.

Каквато и да е причината да пратите детето там, Вие описвате едно дете с ниско самочувствие и проблеми. ВЕДНАГА го махнете от там и го сложете в нормално училище, но проблемите най-вероятно ще останат, ако детето ви е изнежено - т. е. е свикнало да му решавате проблемите и да се занимавате с него, вместо то да се оправя.
Част от съзряването е да се справиш с другите деца.

Силните оцеляват, не тези които блеят и мечтаят.

Колкото до храната - не вярвам някой да е длъжен да се тъпче с шоколад. В моето училище някога в 4 клас имаше пушачи, които са се пробвали да ме научат да пуша, но защо не пуша - имах самочувствие да кажа НЕ. Не ми е известно да има НЯКЪДЕ учителски контрол на храната, която децата си купуват - това е работа на родителите - вие трябва да научите детето какво да яде и какво не, какво е добро и какво не е добро, но и със забрани не става - просто човек изпробва различни неща и храни.

Единственият начин е човек да има самочувствие и да знае какво иска в живота. Това се отнася и за децата. Ако вашето дете е несигурно, няма самочувствие, не може да се концентрира и няма приятели - естествено ще стане мишена за мобинг в училище. ПОТЪРСЕТЕ ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ, но бъдете наясно, че учителите не са родители на децата и не могат да ги възпитават. Вярвам, че училището е грешното, но внимавайте да няма подобни проблеми и в следващото.
Предимството на новото училище е, че ще почне детето на чисто, но вече е травмирано и без психолог няма да мине. Още в самото начало в другото училище го запишете на колективни спортове (футбол, баскет, волейбол) или на бойно изкуство. Така ще завърже приятелства и ще има своя групичка.
Ако искате да насърчавате някакви таланти, ще трябва да го правите в извънкласно обучение.
Сега като се замисля и на мен ми се е случвало учителки да ми кажат, че рисунката ми не е много по темата или е много зле - нормално е. С какво са виновни учителите, че някой не си написал или не си намерил домашното? Толкова отговорност можем да очакваме и от 1 клас. дете. Ще ви разочаровам, но и във всички държавни училища е така - ако не носиш домашно биваш санкциониран.

След определена възраст (3-4 клас някъде) вече не можем да очакваме Браво и Отлично, а се насърчават по-добрите и по-талантливите. По мое време имахме оценки още от 2 клас - на рисунки съм имала Слаб две и в коша :)
Oбщо взето всичките ми произведения са завършили там.
С какво се хранихме хм. - с мазни банички, с вафли, с казанлъшки понички, със Зрънчо, с пица, с милинки - учителките си бяха в почивка.
Станахме ли дебели от това - ами не. Важно е все пак и количеството, но важна е най-вече отговорността на самото дете. Племенникът ми се изхранваше така и сам реши, че не му е вкусно вече. Сега е слабо момче.
Дали са го тормозили другите, че не яло шоколад (ЕДВА ЛИ) или просто е искало да ви изманипулира, за да МОЖЕ да яде шоколад (другите деца могат!), защото му забранявате?
Мен лично не ме е тормозило, че нямам талант да рисувам, а по музика ВИНАГИ си изкарвах оценка на теория :) важно е човек да вярва в себе си - животът е възход и падение и това е най-добре да го научим като малки, не да ни защитават родителите до 20 г. и после да се чудим какво става.

Премествайте детето, но не винете само другите, а вижте как можете да засилите неговото самочувствие и вяра в себе си. Комплексираният човек, неувереният човек винаги ще има проблемите, които описахте.

2.   Съгласна съм донякъде с №1
Темата на авторката звучи като, че ли самата тя е живяла в златна клетка и не знае какъв е животът навън.
Аз също мисля че щом едно училище е гимназия то децата в него са на възраст над 7клас. Учителките не са длъжни да следят храненето на децата, такова изискване на родител чувам за първи път! Придружаване от учителки в автобуса също не съм чувала. Учител да учи ученик как да си подрежда шкафчето също. Тези неща ги няма никъде по света, не виждам защо авторката го изисква от дадена гимназия?
Агресията в училище е във всички училища и ако дадено дете страда от тормоз е добре да посещава психотерапевт, за да се намери начин с малко психологична помощ, то само да се справи с проблема си.
Разбирам че темата е написана в момента на афект, защото е нереално завишено всичко. Просто е невъзможно дори възрастен да изяде 10 шоколада, без да припадне и да му се наложи посещение в спешна помощ. Но да имаш такива изисквания към дадена училищна институция дори е смешно, всичко това от частен учител не можеш да поискаш, а камо ли от учителка в училище.

3.   Всичко, което е описано, важи и за държавните училища. Ако детето беше в държавно училище, дали авторката щете да роптае така? Това са проблеми на цялата система, образователна и не само, както и на обществото, в което живеем.

4.   Не разбирам какво им има на държавните училища и университети? Веднъж гледах статия за първият учебен ден в едно частно училище в София и ми хрумна - колко от родителите на тези деца са го завършили?