Споделена история от Образование

Преквалификационен изпит
Здравейте.
Момиче на 19г. съм, 12 клас. Уча в икономическа гимназия и когато се завършва се полагат изпити за преквалификация по специалността, които не са задължителни, но се желателни, защото ако ги издържиш излизаш със специалност икономист, а ако не само с просто средно образование и язък за ученето на икономически дисциплини 4г.
Аз няма да кандидатствам икономика за висше и по тази причина се бях отказала от тези изпити, но сега се оказа, че съм единствения човек в училището, който няма да се яви на подобен изпит. Всички от класа ми са се групирали и аз оставам сама, а има хора, които даже български не знаят, а ще се явят на този изпит. Една учителка много настоява да си взема изпита, дори и да не кандидатствам не се знаело кога може да ми потрябва, но аз нямам с кого да се групирам.
Имам само един вариант /ако вече не е късно за записване/ да говоря с гл. учител - ментора да ме запише като самостоятелна и сама да си правя бизнес проекта за нов банков продукт. Не знам какво да правя и затова пиша тук, ако някой е запознат да ми каже дали вече не е късно за записване и дали учителката няма да ми изтърси нещо от сорта на "Сетила се Мара да се побара"...

Коментари

1.   Първо, изпитът не се казва „преквалификационен“, а за придобиване на професионална квалификация. Аз съм завършила ИГ и съм държала изпити по Финанси, Счетоводство и Микро и макро. Бяха не много трудни, а и учителките бяха благосклонни към преписващите. Аз лично не преписвах, но 80% го сториха. Ужасно много време имаш. Изобщо не е страшно.
Да, хубаво е да ги имаш, защото имаш професия. Например аз излезнах Счетоводител 3. клас - можеш да работиш наистина като счетоводител в счетоводна къща. Аз мога да пиша и с десетопръстна, имаше хора и със стенография и познавам такава, която точно с тази диплома работи в съда на много голяма заплата.
Ти си знаеш обаче. Можеш да държиш изпитите и септември месец заедно с поправката. Доста хора така направиха.
Хубавото е, че имаш някаква професия, особено ако ще трябва да се самоиздържаш по време на следване.
На мен лично не ми е трябвала тази квалификация до сега, но човек никога не знае.
Говори с тях да правиш изпита в Септември - цяло лято нямаш и без това какво да правиш, а сега те чакат матури и кандидатстване.
Ако учиш банково дело е съвсем реално да можеш да работиш с това в някоя банка.

2.   Благодаря за отговора.