Споделена история от Образование

Изпит по Анатомия в Германия
Здравейте,
Имам проблем. Живея от четири години в Германия като две години учих езика, една година работих и от септември 2014 уча. Проблема е, че изпитите са ужасно трудни. Уча и нищо не научавам. Чета много и въпреки това не е достатъчно за да изкарам най- високата оценка. Не мога да се концентрирам и да запомням за дълго време, а ми предстои труден изпит по Анатомия пълен с терминология на латински и разбира се е на немски. Вие как учите качествено и как успявате да се концентрирате? Имате ли по- специални методи?

Коментари

1.   Не, просто четеш, четеш, четеш и запомняш, така се взима анатомията. Моя професор чертаеше много на лекции и до някъде схемите ми помагаха. Чертай си кръвоносните съдове и разклоненията на нервите. И да знаеш, че повече от половината от нещата ги забравяш точно 1 седмица след изпита :)

2.   Като цяло образованието в Германия е така - дава се шанс да учиш специалност, която желаеш, но ситото е в процеса на учене като си имат цели, колко да пропуснат и колко не, както и успехът да е средно между 2. 5 и 3. 5 (немската система), за да нямат проблеми с Министерството, защото това трябва да им излиза средно. Също гледат да приемат много хора, за да точат субсидия, но не искат да пускат всички да завършат, за да не им се пусне лошо име и така някъде до 4-5 семестър от раз се оттървават от половината студенти. Има изпити, които са толкова сложни, че при мен макса отпаднали бяха 90%, а една професорка си позволи да скъса 97% (право) и вече си имаше проблеми, но да скъсаш 30-50% е не само нормално, а и желателно, за да се отсее плявата от житото. Поне те така си вярват...
И който казва, че няма дискреминация към българите - има си. Не може да я предотвратят, макар че немският не би следвало да ти се оценява. Мен ме скъсаха веднъж заради 0, 5 точки, защото нещо бях объркала един словоред и уж не било такова значението... субективно можеше да си затворят очтие, но защо да го правят за теб? Името и полът дори имат значение, а българите пък сме им „любимците“...
Както казва 1, зубрене и DURCH!
Aко си упорит ще успееш, ако се откажеш - не.
При мен при специалност Betriebswirtschaftslehre се отказаха 90% от българите или ги изгониха. Бяхме групичка от 20-22 човека като бяхме в пика дори и повече (заради прехвърляне и тем подобни) и завършихме двечки няколко се прехвърлиха, но нашата си специалност завършихме само двечки. В медицината цедната е сигурно още по-жестока, но има хора си завършват - пак всичко опира до теб..

3.   За дискриминация към българите съм чувала за градовете от бившата ГДР. Ако си там, по-добре се премести в друг град.
Дъщеря ми завърши и работи в Хамбург, но там съдят, ако само усетят нещо дискриминиращо в поведението на някого.

№2 ти къде си учила? Не съм чувала за такива сметки и цедки, но може и да има.

4.   От авторката:
Моята специалност е медицинска козметика и управление на лелнеса. Имам чувството, че от това по- трудно няма. Анатомия, химия, физика, икономика и изпити всеки месец. Просто е лудница. Но... Както казвате ще чета пък каквото и да става.