Споделена история от Образование

Дентална медицина?
Здравейте. Момиче от 9 клас съм и вече съм се ориентирала какво искам да уча след 12 клас. Някои може би ще кажат, че има още време, за да помисля какво всъщност искам. Да, имам още 3 години, но ей сега ще мине времето и ще съжалявам, че не съм помислила за кандидатстването по-рано и няма да имам време да уча, ако реша в последния момент какво ми се учи. А и още от 7-8 кл. чувствам, че искам да кандидатствам дентална медицина. Влече ме, имам желание, имам амбиция, интересно ми е. :) Обаче, проблемът ми е, че нямам никаква информация и бих се радвала някой запознат с това да ми помогне.

Въпросите ми са: Кой университет е най-добър за дентална медицина - в София, в Пловдив или във Варна? Какви са учебниците по биология и химия, по които трябва да уча? Мога ли да се справя на КСК и без частни уроци? Кога да започна да се подготвям за изпитите? Какво представляват изпитите по биология и химия?

Засега това са въпросите, които имам. Моля, всеки, който може да ми отговори и има някаква информация, да пише. Това е важно за мен. :)

Коментари

1.   Определено се цели за София. За кандидатстването мога да ти помогна замо оттук-ъттам. В СУ не съм сигурна дали има дентална медицина, все си мисля, че не, но ти все пак проучи. За МУ изпитът едоста тежък. Темите са от учебниците на булвест, но н емога да ти кажа за кои години. Трябва да ги знаеш перфектно, защото сверяват до запетая. По хими яси взимаш сборник със задачи за кандидат-студенти (продават го в книжарницата на МУ) и ги изрешаваш. Хубамо е ако решиш да не ходиш на уроци, да имаш кой да ти ги пповерява и д ати казва къде бъркаш. Доколкото знам има и по химия теми, но там вече нищо не мога да ти кажа.

2.   Изпитите за медицина, дентална медицина и фармация за едни и съща. Дентална медицина има в медицинските университети в София, Варна и Пловдив. Кой от тези университети е най-добър не мога да ти кажа, но знам, че в Пловдив най-трудно се завършва. Относно кандидатстването - без уроци, особено по химия, мисля, че не може. При биологията нещата стоят по друг начин - сядаш и го зубриш. Хубаво е да има някого, на когото да разказваш темите, защото иначе ще се отпускаш и ще изоставаш. Решаваш в кой университет ще кандидатстваш, влизаш в сайта и виждаш по кои учебници трябва да се подготвяш. В София засега биологията е теми, които се разписват. Във Варна за 2 теста и 1 тема.

3.   По кое издателство ще учиш зависи от университета, в София са Булвест, Пловдив - Просвета. Добре е в 11 клас да почнеш да се подготвяш като по биология можеш и без уроци, но по химия е препоръчително и желателно да ходиш на уроци. Какво представляват изпитите - всеки университет е различно - в Пловдив например биологията е тест върху 8, 9, 10 клас и части от по един урок от всеки клас, а химията - тема по органична и неорганична плюс 2 задачи по органична химия, в Стара Загора биологията е по една тема от всеки клас, а химията - тема по органична и неорганична плюс 2 задачи от органична и 2 от неорганична. Това засега, другите да допълват.

4.   За дентална медицина- Пловдив е най-доброто място...

5.   Трънки за Пловдив, толкова корумпиран университет е, че ако отидеш на изпит там, ще видиш. София или Варна, това е. Казва ти го човек, който учи стоматология.

6.   номер 5, ти къде учиш?
Да не мислиш, че по "тоя показател" Варна е по-добре... освен това той е доста по-нов или пък мислиш, че в София е нещо повече...