Споделена история от Образование

Избор на училище след 7. клас
От Варна съм на 12 години, другата година ще бъда 7 клас. Попринцип съм много интелигентно момиче, много неща ми се отдават, досега съм завършвала с 6, 00 от 1 до 6 клас. Имам големи възможности за реализация, както и имам възможност да се преместя да уча в някое елитно училище което да се намира в София. Първоначално исках да се преместя в Немската, дори мечтаех за това от началото на 6 клас и доста дълго време тази мисъл че в 7 клас мога да отида в това училище ме мотивираше много. Сега обаче вниманието ми грабнаха двете испански и първа и втора английска. Вече не знам в кое училище искам да уча, но мисля че предпочитам някоя от испанските. Майка ми ме подкрепя относно това да отида да уча в София, но баща ми не е много съгласен.. за него е по-важно " да уча много, независимо къде ". Мама каза, че ако се справя добре на матурите и искам да отида много, ще се опита да го убеди да ме пусне. Аз много се старая за да постигам дожри резултати, по успехи винаги съм била първа, уча дори през ваканцията ( 3, 4 часа на ден ), когато съм на училище уча по повече ( 6, 7 часа на ден ). Не исках да питам относно конкретно училище, исках да попитам кое според вас е правилното - да остана тук или да се махна. Винаги в 6 клас мисълтта че след 7 клас ще се махна от тук ме успокояваше много и ме мотивираше много, както споменах горе. Обаче, мисля че доста ме е страх как ще се развият нещата. Попринцип съм много срамежливо момиче, имам си 7, 8 приятелки от класа, но не общувам много с тях. Най-добрата ми приятелка също е от класа ми, стоим на един чин, но аз не я харесвам.. смисъл държи се много " дразнещо " ако мога да го нарека. Подмазвачка е, постоянно се сърди за щяло и не щяло.. и понягока просто така без причина ме изоставя. Понякога се държи добре с мен, но сякаш се опитва да ме накара да я ревнувам.. събира се с другите момичета и си говорят заедно.. без мен.. както и да е. Понякога дори имам чувството, че искам да се махна заради нея. Гадже съм си нямала, доста моммета са ме харесвали, но аз ги "отрязвах" както се казва. Бих искала да си имам приятел, не защото почти всички момичета в класа ми си имат, а просто защото искам да имам някой до себе си на когото да му пука за мен. Това също е една причина да искам да се махна - искам да намеря сериозно момче и ми е ясно, че тук във Варна няма да го намеря. Сега не казвайте, че няма как да намеря такова момче защото съм на 12 и нашето е било детско и дрън дрън дрън тем подобни. Не съм казала, че е задължително да си имам, а че искам да намеря дори и в по-късен етап. Според мен точното място за това е София, защото в елитните гимназии ще е пълно със свестни хора, което е и другата причина да искам да се преместя. Тук не познавам никое свястно момче / момиче, пък да не говорим за класа ми.. Искам да се преместя и защото ще започна на ново, срещам се с нови хора, има някакво разнообразие в скучния ми живот, но мисля че се страхувам от всичко това. Опитах се да си представя първият учебен ден в някоя от елитните гимназии - всички се запознават, а аз срамежливата стоя настрани. Не познавам абсолютно никой и съм много стресирана, което повлиава и на оценките ми.. При тези мисли дори се разтрепервам, но пък и донякъде се радвам, защото се махам от класа ми и въобще от хората там, отивам и започвам на ново.. но как ще завръзвам запознанства при положение, че ме е срам да говоря дори пред класа? Има и няколко причини поради които искам да остана - тук поне имам приятели, макар и не много добри, но познавам някой, въпреки че на повечето хора които ме познават мнението им не е хубаво за мен по необясними причини. Тук е и семейството ми, и целия ми живот досега е преминал тук. Познавам града много добре и донякъде ми харесва, но ми омръзна само тук.. всеки учебен ден се връщам от училище, прекарвам малко време в социалните мрежи и след това уча... а когато не сме на училище е по-зле : интернет, малко учене, филми, малко учене, интернет, малко учене и всичко се повтаря! На мен ми писна.. рядко да излезна с приятелите ми защото както казах не ме харесват много и не ме викат с тях на никъде. Не зная дали да се преместя или да остана.. Смятам, че ако остана ще продължа да водя спокоен и скучен живот докато завърша, но за сметка на това поне ще имам някакви приятели, въпреки че няма да уча в елитно училище. Няма да се притеснявам толкова ( попринцип имам проблеми с притеснението, притеснявам се за почти всичко и вследствие на което започнах да се срамувам много ). Но ако се махна.. ще сбъдна мечтата си, но какво от това че съм я сбъднала ако тя всъщност се окаже кошмар. Не знам как ще ме приемат другите и дали въобще ще се запозная с голяма част от тях. Има и добра страна - може би няма да съм чак толкова срамежлива след всичко което ще ми предстои там и ще стана по-самостоятелна и независима. Как да постъпя? Кое е правилното според вас? Понякога искам да си отида, а понякога предпочитам да остана. Все пак и тук има елитни паралелки и училища, но не толкова колкото в София. Моля посъветвайте ме как да постъпя? Знам, че е рано още, но предпочитам да знам дали ще си струват всички усилия.

Коментари

1.   Повече от описанията ти съвпадат с моя живот, т. е почти всичко, което си писала е един вид мое описание ;ддд.
Даже и това с приятелите е така и при мен. Това и аз завърших 6 клас и се колебая дали да се преместя да уча в по-голям град след 7 клас. (единствената разлика е, че съм момче) Според мен следвай мечтите си, защото те са сигурен начин за преуспявана. Спокойно, ще си намериш и прятели, и гадже, както се казва "За всеки влак има пътници. "Колкото до избора на училище - според мен НЕГ е най-добрата езикова гимназия в града.
Не се страхувай от новото, бъди приключенец. Сигурен съм, че ще си горда със себе си, когато сбъднеш мечтата си. Послушай сърцето си, защото след време ще съжаляваш, че не си го направила.

2.   Щом си отличничка може да избереш профилирана или професионална. Ако избереш профилирана, това значи да се колебаеш между езикова, математическа, ПМГ(природоматематическа), или някаква подобна. Ако избираш професионална това може да е търговска /там има много специалности/ накратко това е. Проучи по-подробно и сама ще избереш. Няма да е зле да посещаваш или частни уроци, или курсове. Не ти давам такъв съвет, защото смятам че не знаеш, а просто защото колкото и да знае един човек, понякога не незнанието, а притеснението може да те провали. Но ти не се притеснявай и аз ще съм в 7-ми клас и заради това ти давам съвети, които аз самата ще следвам. Дано коментара ми ти помогне!