Споделена история от Образование

Чудя се кое да избера
Добър ден! В 11 клас съм и вече се замислям какво да уча след 12 клас. Колебая се между следните специалности:

1) Класическа филология

2 Химия

3) Психология

4) История

5) Английска филология

6) Руска филология

Кои от тези специалности според вас имат перспектива и доходоносност за в бъдеще? Благодаря ви предварително !

Коментари

1.   Класическа или английска филология.

2.   Може би английска..

3.   Кои от тези специалности според вас имат перспектива и доходоносност за в бъдеще?

Отговор - нито една от тях!
Ако искаш доходност - инж. специалности, медицина, фармацефтика, информатика, дентална медицина и да - икономиките и юридическо образование остават перспективни ако човек е добър, но горните специалности мъжът ми би ги обединил под названието БЕЗХЛЕБНИ ИЗКУСТВА.
Забравила си само История на изкуството, Педагогика...

От всичките що годе стават само Химия (НО МНОГО УЧЕНЕ ДОКТОР ТРЯБВА) и Английска филология като обаче за последното много реализация няма освен като преводач за 10 лв. на страничка, а учене много
Химията ти дава поне възможност да работиш във фармацефтичната индустрия, козметичен бранш, лека промишленост и така нататък, но като ще учиш толкова много - просто запиши фармация или медицина

4.   И аз мисля, че химията е добра насока, НО само ако я харесваш истински и ти върви - е, не съвсем без учене, но да я разбираш. Моите наблюдения са, че все по-малко хора се запътват към тези науки като физика и химия. А те са перспективни и то много. Моя братовчедка работи като някаква главна персона в лаборатория (завършила е химия) и не може да се оплаче (заплатата и е поне 1-2 хилядарки). Естествено нека не гледаме САМО материалната страна на нещата, все пак прекарваш половината си живот на работа и трябва да харесваш или поне поносимо да прекарваш работното си време.
Ако ми вървеше химията обезателно не бих се колебала. :) Успех и пиши, когато решиш.

5.   Не мога да разбера като пускате такива теми, какво очаквате. Решавайте сами какво искате, сами ще разберете, ако още не сте. Като се 'допитвате' до другите, най-много да.. не измислите нищо. Всеки си дава мнението, според неговите разбирания, искания и т. н. Няма как да ви помогне с избора.
П. п. Дерзай, и сам ще разбереш какво искаш. (:

6.   Химията и до някъде психологията, въпреки че последната все още не е особено популярна в страната.
За филилигиите - хубаво е да знаеш език но не е хубаво да ти е професия. Може да се класираш като преподавател, но това не е нещо което аз лично бих работил.
История - тотална загуба на време! Дори не се сещам какво може да се работи с тази специалност освен отново учител или служител в някой забутан мизей.

7.   Момиче, 16г.
Въпрос:
Защо трябва да учи това, което "дава хляб" ами ако това, което дава хляб не се харесва на автора? Защо трябва да учим или работим това, което не ни харесва само защото носело хляб? Ами тръпката от живота... да работиш или да правиш точно това което ти харесва? Замислете се... цял живот учите и работите, плащайки сметки за угода на други и си мислете, че живеете изпълнявайки тези норми. Ами ако тези норми не бяха създадени, ако всеки можеше да прави това, което наистина му носи щастие??? Сега сигурно някои ще кажат, че светът би бил бъркотия. Бъркотия, ама друг път... детето не знае какво значи "лошо поведение" докато някой не му го покаже. (това е само пример). Представете си, че някой ден лежите 80 годишни на леглата си и си мислете за всичките (малки или големи) желания, които е можело да направите, но не сте само защото сте следвали някакви норми или по-лошо... сте следвали мнението на другите.
Авторе, забрави за момент всичките "доходни" професии и се замисли кое наистина ти носи щастие, кое винаги ти е харесвало да правиш?

8.   до номер 7: всичко това е много хубаво на теория докато тати носи, а мама меси:-) в един хубав момент обаче те няма да са в състояние да го правят и ще се наложи ти сама да си плащаш сметките, да си купуваш храна и глезотии, че и деца да издържаш.
има професии, с които можеш буквално да умреш от глад в България. е, значи ли, че трябва да си държиш на ината, щото това ти харесвало. като ти харесва, практикувай го като хоби в свободното време.
с това не искам да кажа, че всички трябва да са юристи, икономисти и ИТ специалисти, но когато човек си избира професия, е хубаво да се съобразява поне малко с реалностите на пазара на труда.
Ж43

9.   Психология, английска/немска филология.