Споделена история от Образование

Въпроси относно ученето
Здравейте. Момиче от София съм, другата година ще бъда 7-ми клас. Искам да попитам тези които тази година са били 7-ми клас ( нека и останалите които са преминали седми клас отговорят ) и са влезнали в елитни гимназии :
- Редовно ли учехте?
- По колко часа на ден учехте?
- Учехте ли през ваканцията?
- Ходихте ли на консултации или уроци по Български/Математика?
- Как преборихте стреса от всички тези външни оценявания и от матурите?
Ще се радвам ако модераторите публикуват това. Според мен би било полезно и на други бъдещи седмокласници. Доста съм любопитна за всичко засягащо " учене ". Обзела ме е някаква мания. Много искам да разбера дали има някой като мен който учи през ваканциите :D Голяма паника съм попринцип, пък на матурите не знам какво ще правя, най-много ме е страх от това да не се проваля заради тая паника. Също ще е хубаво ако споделите някои трикове или съвети за учене... абе споделете някакви неща свързани с ученето :D С радост ще чета отговорите Ви.
^ Йони ^

Коментари

1.   Не учи!

2.   То много по-важно е не количеството, а качеството на ученето... както и качеството на преподаването и на външното оценяване. А най-важно е доколко разбираш нещата в тяхната същност. Ако разбираш всичко по даден предмет - кое откъде идва, защо така става, логическите връзки между нещата, то винаги ще вържеш добра оценка, дори и да си позабравила или изобщо да не знаеш подробностите. Според мен точно към това трябва да се стремиш - към принципното познаване и разбиране на нещата. Химията, математиката, биологията са безкрайно сложни науки ако не знаеш основните им принципи и системите им на знания и изводи. Ако ги знаеш обаче, изведнъж започват да изглеждат удивително прости, и е въпрос само на време да заучиш необходимите подробности около общия строен скелет.
Та това е следващият ми съвет - не губи време и сили в зазубряне на подробности и несистематизирани факти, ако не са ти ясни основните принципи и положения в дадена наука. Намери човек (дори твой съученик или учител), който да ти ги обясни и преподаде простичко, за няколко часа, след което да започнеш да градиш самостоятелно, с разбиране, пък докъдето стигнеш...
Няма готова рецепта, но общият принцип е "постоянство"! Или "повторението е майка на знанието". Отделяй по малко време, но редовно, всеки ден. Дори и нищо да не разбираш - чети и преговаряй материала. Когнитивната невронна мрежа на мозъка има свойството сама да търси подобия и да обобщава в един непрекъснат поток от информация, само че този поток от информация трябва да й се осигурява, без него не може! Така че осигурявайки на мозъка си постоянен поток от информация, той започва да я изучава автоматично (макар и неефективно) - ще не ще. А ако вложиш и малко мисъл и разбиране в цялата работа, направо ще си номер 1.
Та горните ти въпроси са доста детински и наивни... Мислиш ли, че ако учиш по 4 часа на ден извън училище, и ходиш на частни уроци, ще знаеш и ще разбираш повече примерно от твой съученик, който отделя само по половин-един час на ден, но е с IQ доста над твоето и освен това е намерил кой да му обясни нещата принципно? Дълбоко се съмнявам в това. Та, стреми се към качеството, не към количеството! А спестеното време от качествено учене, ще ти освободи ресурс и за количествено заучаване на подробностите, ако държиш И на това :)

3.   По БЕЛ имам 5
По Математика 4
1.Не учих изобщооооо тая година.Сравнение с миналите години,когато имах само 5 за годините,тая година първия срок 3 по всичко,а за годината 4.Госпожите много се ядосваха,че не уча,защото в техните очи мога да стана и отличничка.Обаче Април месец се стегнах.Седнах научих цялата литература.Само изреченията по БГ не ги разбрах и точно там ми бяха грешките.Щях да имам шестица,ако и тях бях научила.По математика учих в пети клас и шести клас.Тая година половината неща не ги разбирам.Но пети и шести клас са много важни.Първия модул е по тях.Втория е материал от седми клас или логически.Тая година нямаше логически.На другите матури имам 4,4,4,5,5,5.Това,защото Последните два месеци научих всичко.
2.Ами то е безсмислено да отговарям,защото аз не учех.Иначе в пети и шести клас по 3-4 часа.
3.Да точно през пролетната ваканция си научих всички уроци.
4.Без учене през годината и БЕЗ уроци доста добре се справих.
5.А така.Сега стреса.Първата матура е по БЕЛ.Макар,че знаех всичко,аз почнах да треперя в края на матурата.Щях да се разплача.Квесторката идваше да взима листите,а аз не бях пренесла отговорите на бланката.Почнаха да ми треперят ръцете и още повече се паникьосах,защото пък не можех да пиша.Но всичко пренесох тъкмо когато дойде до мен.
Аз пих кафе сутринта,за да се посъбудя малко.

4.   Трябва първо да разбереш, че не времето за учене е важно, а качеството на ученето, тоест, ако учиш навреме и качествено, не е нужно да отделяш, нито допълнително време за учене, нито средства за частни уроци.
Имаш две матури, по български и по математика, което прави 10 произведения или 7 автора по литература, 15 теми по български и 8 теми по математика. Ако си седнеш на дупето със желание да ги научиш само след 10-15 дни ще си готов/а за изпита и ще го вземеш с шестица, ако обаче нямаш желание и 2 години да стоиш над учебниците пак имаш шанс за троика.
Имаш 9 месеца през следващата учебна година да научиш тези 30-тина изброени неща. Ученето в училище е достатъчно, ако внимаваш в клас, ако после си пишеш и домашните с цел да провериш и затвърдиш знанията си, то задължително ще знаеш за шестица. Най-важното е да разбираш материала, който вземате в час, ако не разбираш нещо имаш учител, който с удоволствие ще ти обясни по по разбираем начин нещата. Добре е да провериш дните за консултации при учителите и да посещаваш, ако има безплатни допълнителни уроци към вашето училище.

5.   Почти не учих, но изкарах прилични оценки на националното външно оценяване. Значи тук искам да отбележа как много обичате веднага след като свършите училище да си представяте и паникьосвате, че наближават НВО.. Хора, успокойте се.. не са нищо страшно, а и квесторите ще ти обяснят всичко ако имаш въпроси. Правиш си теста, излизаш, успокояваш се и чакаш резултатите от интернет.. Сега си релаксирай на макс, защото е лято, а пък като започне месец септември тогава му мисли. Не трябва да се паникьосваш така, защото и да се притесняваш пак можеш да изкараш слаба оценка (там оценяването е и със стотни.. ) Ходих на уроци от време на време ако се затрудня и се справих. Математиката беше трудна, но БЕЛ беше доста лесен. На ден учих по 1 час :) От време на време учих през ваканцията. Малко бях стреснат по БЕЛ, но по математика вече свикнах и не се притеснявах :D

6.   Всяка седмица бях с 1 урок БГ и един МАТ. Не съм писал домашни, нито съм учил, квото запомня в час- това. Сега съм в една от най-добрите гимназии в Пловдив. Просто трябва да помниш и да не те грее за испита, иначе ще се спечеш.

8.   Слушай... Аз съм 7 клас, завърших и да. Сега чакам второ класиране. Значи важно е да учиш, но да не си зубър и най-важно е да не се притесняваш. Аз имах съученици които изкараха само 6, мазни зубъчета естествено. И аз тъпия дето никой от учителите ще изкарам 3 на матурите изкарах не само повече от тях, а и ги задмина по бал. Важно е колко ти се отдава, а не колко напира да учиш. Знаеш ли? В началото на годината си избери гимназия за която да учиш и учи само по тези предмети които ти трябват за да влезеш там. Примерно око гимназията ти е с профил Физика учи само по български физика и англиийски и нищо друго. Не дей да учиш по Гео или другите предмети които ти трябват за кандидатстване. Постарай се по тях да изкараш тройки

9.   До номер 1 : Защо да не уча? Какво е лошото в това да учиш?
Не знам защо всички ми казват да не уча през ваканцията. Аз не уча цял ден, а по 2/3 часа. И без това си нямам приятели и ми е скучно.
^ Йони ^

10.   Здравей! Хубаво е, че имаш желанието, но като се замислиш реално ваканциите са за да релаксираш и да презареждаш силите си. Липсата на приятели понякога може да ти бъде от полза, но в повечето случаи е нещо доста лошо, което може да се отрази пагубно, както на самочувствието, така и на цялостното ти психическо развитие. Намери си другарче и не се превръщай в книжен плъх... Просто не е добре за теб...
Относно ученето... Хората преди мен са ти го казали - не е важно количеството, а качеството. На оценките ти ще повлияе не само това колко часа си отделила, а и много различни фактори като самоувереност, умствен капацитет, умора, емоции, степен на вникване в материала и прочие... Учи, но с мярка. Да бъдем реалисти - учебниците до голяма степен са пълни с ненужна информация, която нито ще ти е от полза за матурата, нито за живота... Ще можеш единствено да я използваш като балсам за егото си осъзнавайки, че си единствената, научила определени неща... Вниквай в материала, опитвай се да го разбереш, а не да го назубриш... Остави си и свободно време, през което да можеш да си почиваш и да се отдадеш на приятни за теб дейности...
Освен това матурата не е никак страшна. Не мога да разбера защо всички се панират до такава степен и или ги хваща трипера, или се наливат с на баба си валериана. Моята матура мина преди няколко години. Мога да ти кажа, че не отделях повече от един час СЕДМИЧНО за учене, знанията си набавях чрез слушане в час. Отидох на точно един урок по български и един по математика, които бяха в деня преди матурата и просто исках някой да ми обърне персонално внимание за част от материала, който не бях изгладила напълно. С този начин на обучение и без никакво пипане на учебник през ваканциите и уикендите изкарах отлични оценки и на двете матури. В момента съм 9. за 10. клас в едно от най-елитните училища в София и определено не съжалявам, че не прекарах целия 7-ми клас в учене и притеснения. Моят начин да се справя с нещата беше да се забавлявам и да прекарвам възможно най-малко време мислейки за матурите. По този начин не се притеснявах и успях да дам най-доброто от себе си.
Успех! :)

11.   Здравей! Хубаво е, че имаш желанието, но като се замислиш реално ваканциите са за да релаксираш и да презареждаш силите си. Липсата на приятели понякога може да ти бъде от полза, но в повечето случаи е нещо доста лошо, което може да се отрази пагубно, както на самочувствието, така и на цялостното ти психическо развитие. Намери си другарче и не се превръщай в книжен плъх... Просто не е добре за теб...
Относно ученето... Хората преди мен са ти го казали - не е важно количеството, а качеството. На оценките ти ще повлияе не само това колко часа си отделила, а и много различни фактори като самоувереност, умствен капацитет, умора, емоции, степен на вникване в материала и прочие... Учи, но с мярка. Да бъдем реалисти - учебниците до голяма степен са пълни с ненужна информация, която нито ще ти е от полза за матурата, нито за живота... Ще можеш единствено да я използваш като балсам за егото си осъзнавайки, че си единствената, научила определени неща... Вниквай в материала, опитвай се да го разбереш, а не да го назубриш... Остави си и свободно време, през което да можеш да си почиваш и да се отдадеш на приятни за теб дейности...
Освен това матурата не е никак страшна. Не мога да разбера защо всички се панират до такава степен и или ги хваща трипера, или се наливат с на баба си валериана. Моята матура мина преди няколко години. Мога да ти кажа, че не отделях повече от един час СЕДМИЧНО за учене, знанията си набавях чрез слушане в час. Отидох на точно един урок по български и един по математика, които бяха в деня преди матурата и просто исках някой да ми обърне персонално внимание за част от материала, който не бях изгладила напълно. С този начин на обучение и без никакво пипане на учебник през ваканциите и уикендите изкарах отлични оценки и на двете матури. В момента съм 9. за 10. клас в едно от най-елитните училища в София и определено не съжалявам, че не прекарах целия 7-ми клас в учене и притеснения. Моят начин да се справя с нещата беше да се забавлявам и да прекарвам възможно най-малко време мислейки за матурите. По този начин не се притеснявах и успях да дам най-доброто от себе си.
Успех! :)

12.   Първо искам да ти кажа да не се панираш толкова. Главно наблегни на математика и български, особено на МАТЕМАТИКАТА и ще изкараш хубави оценки на матурите! А сега въпросите ти:

- Редовно ли учехте? - да.
- По колко часа на ден учехте? - всеки път различно, зависи колко домашна и уроци имаш за следващия ден.
- Учехте ли през ваканцията? - през ваканцията 6 за 7 клас имахме книги и 20 теста по мат. х 20 задачи.
- Ходихте ли на консултации или уроци по Български/Математика? - да, ходих и на консултации, и на уроци, препоръчвам ти и на теб!
- Как преборихте стреса от всички тези външни оценявания и от матурите? - лично аз много се притеснявах, но накрая всичко се нареди. Изкарах 4, 785 по мат. и 5, 568 по БЕЛ и ме приеха в желаната от мен гимназия.
Успех!

13.   Аз имам 4 по Български точно защото се притесних и едва не припаднах, но пък бях спокойна на матурата по математика и имам 5.. Не съм ходила на уроци, но не съм и учила кой знае колко.. с бал 30, 569 в Строителен техникум специалност Геодезия. Всичко ще е наред не се панирай толкова :)