Споделена история от Образование

Да си хирург в чужбина
Здравейте,
на 18 години съм и съм се насочил към медицина. Догодина ми предстоят кандидатстудентски изпити. Винаги медицината ми е била мечта, преди години се насочих сериозно към нея. Какво искам да специализирам обаче след общата медицина все още не съм сигурен. Напоследък много сериозно се замислям за хирургия. Моля всички които имат опит, истории, познати или каквато и да е информация свързана с тази професия да споделят мнението си. Всяко мнение ще ми е от полза.

Също така нещо много важно което ме интересува. За съжаление нямам финансовата възможност да уча в чужбина въпреки че много бих искал. Какви са възможностите за работа в чужбина след като завърша обучение в България. Приема ли се изцяло дипломата от Софийския университет и Медицинска Академия (за кой от двата говорите и има ли различия) и какви са особеностите около работата там. Основния ми въпрос е дали се приема обучението протекло в България. Основно ме интересуват англоговорящи страни като Англия, Америка, Австралия, Канада и др. Отново споделете мнението си и истории, всеки коментар е от значение. Питам за медицината като цяло, но ако знаете нещо специално за хирурзите ще е прекрасно.

Също така какви са възможностите за специализация в чужбина след протекло обучение по обща медицина в България.
Ако за университетите има нужда от определен сертификат по английски може да споделите. Благодаря предварително и приятен ден!

Коментари

1.   Първо хвани рибата от морето, после сложи тигана с олиото да се загре, пък чак тогава подреждай масата...

2.   Oф като почнете искам да стане хирург, невролог и прочие... Първо се учи обща медицина, тогава се правят решенията...

3.   Здравей, за чужбина просто ти трябва отлична диплома и някакъв сертификат за владеене на чуждия език, но после след първата година яко се отсяват студентите, по-трудно е обучението. В България също не е лесно влизането, но ако си момче е по-лесно, говорим за София. Дипломи казват, че се признават уж в чужбина, най-вече в държавите от ЕС, но не е баш така, трудно е пробиването. За Америка ти трябва допълнителни изпити, приравнителни, просто е много трудно, но не е невъзможно.

4.   Наистина първо влез, изкарай общата медицина и стаж, а после решавай и говори за тези неща. Има мнооого вода да изтече, много неща да се променят, както и мнението и интересите ти. Иначе първото, което можеш да направиш след като завършиш обща е да специализираш навънка, което е свързано с пари обаче. Иначе в България... не знам дали знаеш колко е зле положението със специализацията, малко места, може да не се навреш с това, което искаш и да се примириш или да губиш години. За чужбина не знам, предполагам си имат изпити някакви, поне страните, които не са в Европа, но със сигурност ти трябва високо ниво на съответния ези, но за това има многооо време. Успех и гледай да си пповече тук и сега, а не 6-7 години в бъдещето.