Споделена история от Образование

Учител или адвокат?
Искам да ви попитам коя професия е по-добра:учителството или адвокатството. Всмисъл къде се заплаща по-добре, условията са по-"приемливи" и най-вече има по-голям шанс за реализация?

Коментари

1.   В нито една от двете няма да постигнеш добра кариера ако още от началото имаш такива нагласи. Не е платена професията, а човека, който я упражнява - може като цяло учителите да са по-зле платени, но това не означава, че няма хора, който в частни училища, с частни уроци и курсове не изкарват над 2 бона. Като цяло адвокатите са много добре платени... което не означава, че няма много бедни, които разчитат изцяло на държавните поръчки за разни дребни дела на много бедни хора.
И за двете професии ти трябва призвание. Ако човек е добър в това, което върши, той ще може да живее много добре от него, независимо каква е професията.
Имах късмета например да ми преподават двама учители, които бяха имена, писаха учебници и тем подобни - единият преподаваше следобяд в университета, а вечер даваше курсове по езици - изкарваше при минимална заплата към 170 лв. над 2500 лв. и дори повече, но не казваше колко печели.
Имам в града ни с 20% безработица познат-фризьор, който изкарва 3000 лв. и дори не му се налага да крие данъци или ДДС - човекът си работи с касов апарат и пак има много за него, но е най-добрият и взима 3 пъти повече от другите, ходи на курсове всяка година във Виена и е учил при Стилист Капанов.
Има монтьори, който са без работа, но и такива с над 2 бона заплата и така нататък... ТИ какви таланти имаш, какви интереси освен парите де???

2.   м Адвокатите сигурно взимат повече от учител, а за реализация незнам как е там..

3.   По-високо заплащане ще получаваш като адвокат, но всичко е много условно:къде ще практикуваш, на частна практика ли ще си, ще имаш ли клиенти, след като има вече бол юристи и минимум до 35-40 години не могат да направят име(ако не са наследствени юристи с вече извоювано име) и др. Учителството има малко негативно име, но за мен не е оправдано. Майка ми е учителка(1-4 клас), от няколко години се води старша, но ще ти кажа от първо лице как стоят нещата: в цяла България се търсят учители, така може да си сигурна, че още ще завършиш и ще си намериш работа, а в правото трудно ще се получи; това е държавна длъжност и може да си сигурна, че абсолютно всеки месец си получаваш заплатата навреме; има бонуси(не знам дали така се казва, но се дават допълнителни пари) освен заплатата; ти друга професия знаеш ли с 2-3 месеца почивка(е, дават се дежурства, но не се занимаваш с деца през лятото).
През годините се създаде лошо име на учителската професия, но изобщо не е за подценяване какъв добър вариант е за професия, особено в тая криза!

4.   Е нали до сега си ходил на училище? Не си ли видял какво става с учителите?

5.   Адвокатството е по-добра професия според мен, въпреки че може да се налага да защитаваш чудовища...
Ще ти се плаща по-добре да си адвокат и условията са по-приемливи.
Но реално погледнато, ако нямаш връзки в областта на правото, имаш по-голям шанс за реализация като учител.
Успех все пак! Работи това, което ще ти доставя удоволствие.

6.   Весел въпрос.
Ами учителите вземат средно около 400 - 500 лева и са подложени на огромен стрес от подрастващите зверчета.
Дори порфесията "дюнерджия" е по спокойна и по добре платена от учителската.

7.   Е ти ако не знаеш, какво точно искаш, кой да знае....не е въпроса коя е по добра...

8.   Всичко друго е по-добре от учител.

9.   Има липса на учители, но там заплатите са ниски в повечето случай. Зависи много къде ще преподаваш и какво. Като адвокат имаш по-голям шанс на добра печалба, НО пазарът е пренаситен с юристи, което значи, че работа ще си намериш трудно, особено без някой познат, а в началото ще е 400 лв. като стажант ако си на пълно работно време (пак е по-добре или равно на учителска заплата понякога). След като свикнат с теб и (ако) са доволни от работата ще ти я увеличат и като те взимат на делата с тях ще взимаш и процент от тяхната печалба докато не изкараш някой ден сама дело за да вземеш ти големия дял сиреч вече да си адвокат, а не стажант или младши адвокат. По-лесното е учител, но е неблагодарна работа според мен в България. Цял живот за 600лв., а може и толкова да няма.

10.   В зависимост от това, колко си готова да лъжеш, толкова повече пари ще ваимаш като адвокат.