Споделена история от Здраве

Таксиметров шофьор с морска болест!!!
Трябва ми спешна помощ! Намирам се в много сконфузна ситуация, мъж на 37 съм, наскора ме наеха за една работа на таксиметров шофьор, заплатата ми е добра, около 700 лева, проблемът е обаче, че ми се гади от дълъг престой в кола, било то в лека кола, или във автобус или метро и като карам повече от 2 часа, почва да ми се повръща и ми става много лошо и от там нататък ставам много опасен и за пешеходците и за другите шофьори. Не искам да сгазя някой пешеходец на пътя, или да причиня катастрофа заради моя проблем. Ходих на лекар, той ми обясни, че е нещо свързано с вестибуларният ми апарат, не е наред и затова ми става лошо, преписа ми едни лекарства, ама те не подействаха. Всеки път, когато се кача в кола, излагам живота си на риск, защото ми става лошо при карането, но в същото време трябва да наблюдавам пътя и да внимавам да не блъсна някой. Кажете ми, има ли някакви хапчета, или нещо, с което да спра тези пристъпи, или в противен случай да напускам тази работа, преди да съм направил някоя голяма беля?

Коментари

1.   Ти мислил ли си, че може би проблемът ти е на нервна почва - не са ти подействали хапчетата, но така звучиш, сякаш изпитваш паник атаки по време на шофиране. Напусни тази работа, но потърси и психолог. Ако не ти става лошо като си пътник...най-вероятно проблемът е психически - страх те е от шофирането или от възможни катастрофи. Задължително си намери друга професия до справяне с проблема.
Потърси иначе същия лекар и да ти изпише нещо друго. Не е толкова прост организма на човека - понякога се експериментира

3.   " или в противен случай да напускам тази работа, преди да съм направил някоя голяма беля? " - ето правилното решение, с хапчета не става, може и още по лошо дасе получи. Махай се докато е време, освен ако не ти се лежи в затвора.

4.   Най-добре иди на преглед при отоневролог. Ако си от София те съветвам да отидеш на преглед или в Исул-УНГ клиника, или в Университетска болница "Иван Рилски" -УНГ клиника. Но задължително при специалист отоневролог!

5.   Така, колегата правилно ти е обяснил, че състоянието ти е свързано с вестибуларния апарат. То е пряко свързан с малкия мозък и заедно с него управляват координацията на движенията ти в пространството и равновесието ти. Второ. Твоето състояние се нарича още кинетоза ( от гр kinetics движение ) и е не точно болест, а просто по - остра от обичайното защитно - приспособителна реакция на организма, при променени външни условия на средата, в което се намираш. Така, както ми го описваш, проявяваш едновременно и нервната и стомашно - чревната форма на кинетозата. Точно лечение няма разработено. Това, което може да се направи е да наблегнеш повече на физическите упражнения, да спиш повече преди шофиране, и когато не караш просто да не мислиш за този проблем. А, когато усетиш пристъпи просто да си поемеш няколко пъти по - дълбоко въздух. И аз като лекар мога да ти изпиша бензодиазепини или барбитурати, но те често пъти водят до сънливост и тогава ептем ще направиш някоя беля на пътя. Отделно, че фенобарбиталът, например, може да доведе и до пристрастяване, при прекалено честа употреба.

6.   Така, колегата правилно ти е обяснил, че състоянието ти е свързано с вестибуларния апарат. То е пряко свързан с малкия мозък и заедно с него управляват координацията на движенията ти в пространството и равновесието ти. Второ. Твоето състояние се нарича още кинетоза ( от гр kinetics движение ) и е не точно болест, а просто по - остра от обичайното защитно - приспособителна реакция на организма, при променени външни условия на средата, в което се намираш. Така, както ми го описваш, проявяваш едновременно и нервната и стомашно - чревната форма на кинетозата. Точно лечение няма разработено. Това, което може да се направи е да наблегнеш повече на физическите упражнения, да спиш повече преди шофиране, и когато не караш просто да не мислиш за този проблем. А, когато усетиш пристъпи просто да си поемеш няколко пъти по - дълбоко въздух. И аз като лекар мога да ти изпиша бензодиазепини или барбитурати, но те често пъти водят до сънливост и тогава ептем ще направиш някоя беля на пътя. Отделно, че фенобарбиталът, например, може да доведе и до пристрастяване, при прекалено честа употреба.

8.   Благодаря, коментар 5, съветите ти може да ми бъдат във полза, колкото до номер 1, това не са панически атаки, тези позиви за повръщане ми идват спонтанно и внезапно и не мога да ги спра.