Споделена история от Образование

Начало на уеб програмирането?
Здравейте,
Имам желание да се занимавам професионално с уеб програмиране (създаване на уеб сайтове). В университета само поставихме някакви основи, но не изучавахме нищо подробно и конкретно. Започнахме с HTML, който много ми допадна. Имам някакви познания по Фотошоп и дотам. Искам да се развия и да покажа потенциала си.
Въпросът ми е - от къде да започна самото изучаване на уеб програмирането? HTML, CSS, Adobe Dreamweaver? Пълна каша ми е всичко, затова моля нокой запознат, да ми помогне с правилни насоки.

Благодаря предварително.

Коментари

1.   Здравей! И аз започнах да се занимавам с фронт-енд уеб девелопмънт. Така се нарича "създаването на сайтове". Научих HTML, след това научих CSS, за да мога да придам облик на сайта.
След това си купих книга Javascript Jquery. JS е език, който придава функционалност на сайта ти, а Jquery е библиотека, която помага за по лесно справяне със JS. Не е много трудно. От няколко месеца се занимавам и вече мога да правя простички сайтове, да им придавам външен вид и разни глезотийки със Javascript. Сега мисля да си намеря стаж във някаква фирма (платен или неплатен) и да мога да се донауча и дай Боже някой ден да си изкарвам прехраната с това. Много ми е интересно и ми идва от вътре, което е важно за един девелопър. Давай смело! Youtube. com-тук има хиляди уроци. Пишеш html css javascript tutorial и ти излзиат хиляди. Почети, погледай и почваи да опитваш! Поздрави!

2.   Основния технически език е HTML. Но за самото програмиране трябва да умееш да работиш със софтуеър като Dreamweaver и да разбираш от "естетика" при изграждане на страници, да разбираш от аудио и видео продукция и т. н.

По интернет има толкова много уроци. Със сигурност нещо от там ще ти допадне.

3.   Здрасти, първоначално следвай следната формула:
HTML CSS JAVASCRIPT PHP

Хтмл се използва за създаването на основните елементи, за добавяне на "съдържание" във страницата т.е без този език нищо не можеш да направиш със css или джаваскрипт.

CSS се използва за външния вид на елементите, позицията и изобщо
за "дизайна" на цялата страница.

Използвай сайтове със туториали, като този http://www.w3schools.com/html/default.asp

и чети книги, има повече от достатъчно във ebooks info

От начало ще е малко объркано, но с времето ще свикнеш.

Аз лично не харесвам Adobe dreamweaver - просто е много объркано всичко и няма голям смисъл - нотепад е по-лесен за ползване.

*Без английски е невъзможно

4.   Здравей, колега,
Уеб програмирането може да се раздели в най-общ план на Front End и Back End. Какт осе разбира по името, фронтенд е визуализацията (HTML и CSS), както и интерактивния потребителски интерфейс (JavaScript, който се рънва от браузъра на потребителя). Бекенд е сървърната логика, тоест данните, които потребителят праща на клиента. За там ти трябват знания по бази данни и поне един език(със съответните платформи). Варианти са C# с ASP технологията, Java със Spring, PHP с Laravel и Node js, който се пише на JavaScript. Има и много други, казвам ти само най-известните. Но като логика са близки. Съветът ми е да запишеш някоя школа като Телерик, СофтУни, Хак България. Всички се намират в София, но ако живееш в друг град, материалите им ги има качени онлайн. Там се набляга много на практическата част.
Накратко - за фронтенд ти трябва задължително HTML, CSS и Javascript. За бекенд за малки сайтове се ползва най-много PHP. Java е за големи, тежки проекти, а C# те връзва с Windows.

6.   Автора:
________

Много благодаря за коментарите. Определено ми помогнахте с насоките си.