Споделена история от Други

Помощ в избор на автомобил
Здравейте, харесвам твърде много коли и ще ви помоля да не ме обърквате още повече като ми предлагате други марки и модели! В момента избирам своята първа собствена кола, но не бих карал автомобил който не ми допада на външен вид. Така, ще изброя тези които ми допадат най-много:
1. Сеат Леон или Алтеа - харесват ми като дизайн и са с техниката на Фолксваген, но на по-евтина цена и според мен с много по-красив дизайн. Алтеа е с почти същия размер, но е нещо като миниван и е по-висок. Леон пък е брат на Голф.
2. Пежо 107 - като за първа кола е добър избор и ми допада. Всичко й е евтино за поддръжка и харчи малко. Ако си взема по-голямакола като Леон, то тя непременно ще трябва да е дизел, защото големия бензин ще ми лапа много пари за гориво.
3. Ситроен С2 - също много ми допада за градска кола.
4. Рено Клио III - харесва ми като дизайн, но не знам как са като качество, по-добри ли са от Клио II?

Коментари

1.   Първата кола винаги трябва да е бензин. Първо покарай бензин. Моето мнение е пежо!

2.   Сеата

3.   Определено номер 1 и то заради техниката на VW вътре - можеш направо Шкода дори да вземеш. Аз пътувам често в чужбина и карам коли под наем - в този клас най-голямо удоволствие точно със Сеат-а и с Шкодичката имах, както и с една Маздичка. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО БЕНЗИН, защото на дизел е по-трудно да караш, особено нисък клас автомобил и като казвам по-трудно значи действително да ти изгасва нон стоп колата. Аз мразя да карам дизел и кола със слабо моторче, 1-2 дни изкарвам, но не искам да притежавам такава кола - по-добре БДЖ тогава.
Като цяло за съжаление дори новите френски автомобили не са ги оправили сносно -не само вътре всичко е очевадно пластмаса и изглежда като такава, но и не доставя удоволствие при каране - скоростните кутии винаги са им били бъгави, калпава изработка на всичко вътре и само ядосване за дреболии, какво остава да подкараш с години такава кола. На мен като ми се падне френска кола да е под наем сменям дори с Опелче или Фордче, говоря за коли на 1 година или на месеци, ти стара френска си решил да подкараш - забрави просто
И още - каквато и кола да купуваш, гледай да не е по-стара от 2001 г., защото след 2000 г. влизат новите стандарти за сигурност в ЕС, което например значи да имаш въздушни възглавници, ABS и така нататък и точно заради това спадат загиналите в световен мащаб.

4.   3, как така бензин, аз не искам ръчни скорости, а автоматик или DSG, много ще ми се вдигне разхода.

5.   Авторе, дори да си на автоматични скорости дизел си се кара по-трудно. Не си мисли, че кой-знае каква помощ са автоматичните скорости - напротив, губиш дори непостредственото си влияние и власт над автомобила.
Просто по стечение на обстоятелствата карам каквото ми се падне в SIXT и Европкар и ти гарантирам, че дизел, освен ако не е някой сериозен SUV с поне 350 коня се кара трудно в смисъл, че гасне и реагира някак си по-бавно колата, а и набира по-бавно, а от автоматик при ниските класове коли и без това те съветвам да се въздържиш, защото са зле и МНОГО ЗЛЕ.

На частно също карам автоматик, но сериозна кола с почти 500 коня, бензин турбо с перфектен мотор, перфектен автоматик, който не го усещаш направо, но на колите под наем на такива чудеса съм се натъквала. Например при Рено Сеник автоматик ми се случи да не се превключват скоростите от 3та на 4та, а това е супер важно. С две думи набиваш яко газ, за да качиш направо на пета, а после падаш изведнъж на трета и можеш да се претрепеш. Карала съм магистралата и то старата Пловдив-София с този „трактор“ с 170-180 км. в час, защото алтернативата беше да се друсам с 80 км. в час и да бръмча цял ден. Лошото стана, когато разни джигити си мислеха, че се състезавам с тях и ме обградиха от двете страни да се състезаваме или нещо такова, а аз ако падна падам изведнъж на трета и става опасно.
Няма по-лошо от лошият автоматик и си има причина да не карат хората нисък клас коли на автоматик.
Ако толкова ти пречат скоростите, вземи си автоматик, но поне гледай да е бензин и поне знай, че ще е временно - до 1 година, защото ти само да се качиш после на ръчни, ще разбереш, че автоматикът колкото ти е помагал в началото, толкова ти пречи като станеш по-рутиниран шофьор.
Определено Сеат или Шкода бензин с ръчни бих ти препоръчала или автоматик, но пак бензин, а после можеш и на газ да се пуснеш дори като си на кеф, но дори да подкараш автоматик те съветвам след 1 година да се качиш при някого на ръчна и да покараш 1-2 дни да усетиш разликата.

7.   Съжалявам, повече на кола с ръчни не се качвам.

8.   Карах с ръчни и няма да забравя гасненето по нанадолнище и тръгването назад. Да не говорим колко е ръчкане в града, аз само в града карам и много рядко междуградско до вилата. Писнало ми е от това газ-спирачка-съединител на всеки сфетофар.

9.   Дизел се карал трудно!!! Какви са тия глупости? ! Трябва да си абсолютно начинаещ шофьор, за да изгасиш дизел. Дизеловата кола си е като всяка друга, дори при малките коне дизелът е много по-пъргав, защото е с турбо. Друг е въпросът дали е икономически оправдан, особено при автомобил втора ръка. Ако ще се кара предимно градско, за мен е по-добре да се вземе бензин или респективно газ. Като цяло обаче при покупка на кола втора употреба най-важно е състоянието, а не марката.

10.   Всъщност разходът на малките мотори на Леон бензин с автоматична DSG кутия го дават доволно нисък. Въпросът е вярно ли е такъв?

11.   Аз също съм против дизела и не заради трудното каране, а заради проблемите с паленето през зимата. Да не говорим, че нашия дизел е адски боклук, а дизеловите двигатели са по-капризни. Въпрос на време е да ти се прецакат дюзи, турбини и тем подобни каквото имаш. А тези неща са скъпи за смяна и ще компенсира по-ниския разход. сщо и по-често се сменят масла и филтри. Така че ен излиза по-евтино, но удоволствието и комфорта от бензина са къде-къде.

Иначе тези изброени никак не ти препоръчвам 4. По-скоро 1 и 2.

12.   11, какво не ти харесва в колата на годината, а именно клио 3?

13.   като гледам много разбирачи тука. първата ми кола беше бмв320 бензин 160 коня. много мощна кола и харчи като за световно. сега карам астра 2. 0 дти. 130 коня чипосана астра дизел. колата е много по добра от всички които съм карал досега. Дизела се карал трудно - Глупости! гори на сто 5 има си клима и като разни пишлемета тука неразбират от нищо даси мируват. трябжало дизела да е над 350 коня... божеее... ела и виж астрата

14.   12, не е за нашите пътища, ще се разтрака бързо.

15.   Тази година през март си купих първата си кола - Aston Мartin Vanquish Coupe. Не е лоша като за първа, но ми идва малко слабичка - 570 к. с., а и цената от 450000 лв. леко ме поожули. Догодина мисля да я сменям и да си взема Bentley Continental Bentayga W12. И то е малко скъпичко - около 500000 лв., ама няма да кътам парите за черни дни, я.