Споделена история от Други

Разширяване на апартамент
Купих тристаен апартамент на последния етаж обаче ми се струва прекалено тясно и ми дойде идея да вдигна още един етаж отгоре и да стане като мезонет дуплекс. Единствения проблем е, че съседите сигурно няма да се съгласят, още като се запознах с тях ми стана ясно, че няма да се разбираме, оплакват се от кучето, от шума, абе от всичко.
Има ли някакъв начин да вдигна етаж без съгласието им, все пак техните апартаменти няма да ги пипам?

/Моля модераторите да публикуват историята защото е спешно. /

Коментари

1.   Няма начин, те заедно с теб са собственици на сградата. А и общината няма да ти разреши

2.   За съжаление няма начин, защото такова разширение е свързано с промяна на конструкцията на сградата. А за такава промяна освен съгласието на съседите, май се искаше и разрешение от общината. Все пак това не е селска къща, че да можеш да си я строиш и да си я дострояваш както на теб ти харесва. Сградата не е твоя лична собственост и всяка промяна трябва да се съгласува с абсолютно всички собственици. Така, че по-добре забрави за идеята, шансът повечето ти съседи да се съгласят е минимален.

3.   Не, нямате шанс. Единственият начин е дипломатичният. Ако са бедни, ще клъвнат на пари. Ако са богати, ще поддадат на подмазване и добри обноски от ваша страна(докато подпишат поне, после не се знае). Имах подобен случай със съсед. Като си строих гаража, първо се съгласи, защото и той щеше да строи до мен, но по късно. После като пийне, идваше и се пенеше, иска да спра строежа. Обяснявам му, че се е подписал и имам разрешително, той не признава това. Все ми влачеше агенти от съвета, много нерви ми изхаби. Та и твоят случай е подобен. Без подписа на всички съкооператори, нищо не можеш да строиш. Само с хитрост, не с лошо, би постигнал споразумение. Гледай филма "топло", и ще разбереш как да постъпиш.

4.   Не! Не можеш! Даже и със съгласието на съседите пак не можеш! Вяно не си чувал за строителни книжа, архитектурни планове, стрителни проекти, акт 16...

5.   Няма начин. Трябва да ти се учреди право на надстрояване с нотариален акт от собствениците на земята. Също то трябва решение на Общото събрание на етажната собственост. Иначе жалба и ще съборят етажа. Вече има доста такива случаи.

6.   Не може без съгласието на съседите, защото таванът е обща част. А кучето си го носи на село. Кучетата нямат място в апартаментите.

7.   Извинявай номер 6, но не съм първата която гледа куче в апартамент и пък и кучето е померан и не става за гледане на село.

Иначе аз вече получих разрешение от общината обаче съседите са някакви кисели старци и си развалихме отношенията още откакто правих ремонт и се оплакваха от шума, понеже те ремонт от поне 20 години не са правили и си мислят, че всички трябва да сме така. Дали наистина ако им дам някакви пари ще се съгласят? Те не заради друго, ами само заради шума отказват...

авторката

8.   Гледал ли си "Войната на таралежите"? И помниш ли как децата искаха да си направят игрище? И за целта трябваше всичките съседи да се подпишат, че са съгласни. Същото е. Е, децата успяха, но докато съберат подписите на всичките съседи... голяма дипломация беше. Така, ако много държиш на разширението приготви се за нещо такова. Ще обикаляш от съсед на съсед, че ги черпиш и ще ги омайваш и пак не е сигурно.

9.   авторке, не знам какво разрешение си получила, но ти цитирам част от закона за етажната собственост:
-----------------------------------
Приемане на решения от общото събрание
Чл. 17. (1) В общото събрание собствениците имат право на глас, съответстващ на
притежаваните от тях идеални части от общите части на сградата.
(2) Общото събрание на собствениците приема решения:
1. (изм. - ДВ, бр. 57 от2011 г. ) за предприемане на действия за надстрояване и
пристрояване, за учредяване право на ползване или право на строеж и за промяна
предназначението на общите части - със 100 на сто идеални части от общите части;
------------------------------
обърни внимание: 100% от идеалните части! това означава, че ВСИЧКИ собственици трябва да са съгласни да надстрояваш. съветвам те добре да прочетеш какво точно са ти разрешили и какво смяташ да правиш, за да не се наложи после да събаряш.
Ж44

10.   Да строиш в/у покрива на блока? Това коя община ти го е разрешила? Иначе за кучето, няма лошо човек да си гледа куче в апартамент, стига да полага необходимите грижи и ДА НЕ ПРЕЧИ на съседите(да не лае като лудо, да не го извеждаш в градинката пред блока, където децата си играят или жените са си насадили нещо, от апартамента ти да не се омирисва входа на тоалетна и да си плащаш на чистачката във входа допълнително за кучето). За ремонтите на никой не му е приятно да се кърти на главата. Трябва да се съобразяваш, когато правиш ремонт-има хора, които работят до късно или нощни смени, на обяд има възрастни хора, които спят, има деца, които трябва да учат. Най-добре е да залепиш бележка на входната врата, че например от 9:00 до 13:00 ще се вдига шум и да поднесеш извиненията си за това. Все пак, ако искаш да не съобразяваш със съседи, най-добре е къща

11.   Номер 10, става въпрос за кооперация и да, имам позволение да строя, защо се учудваш, какво толкова им е странно на теб и на съседите не мога да разбера... А за шума, те се оплакват нарочно без значение колко е часа, естествено се пази тишина от 14:00 до 16:00ч но дори след това се оплакват, пък за етажа и дума не дават да става.

авторката