Споделена история от Други

Задължиха моята майка да сключи абонаментен план към мобилен оператор! Това законно ли е?
Привет на всички! Обичам този сайт. Когато имам проблем се обръщам към вас.
Този път ситуацията е следната. Днес на 08, 07, 16 г. моята майка беше принудена по нейни думи, със закани и заплахи от загуба на представете си 10 лв, че ще изгорят, ако не сключи договор към мобилен оператор.
Днес жената, която е дългогодишен абонат на предплатени услуги към оператора, отива да си зареди 10 лв към сметката. От будката където зарежда парите, служителката и съобщава, че парите са взети, но оператора не ги приема. Дала и касовата бележка и я пратила да отиде да и отключат картата, защото най-вероятно е блокирана. Отивайки в офиса се разиграва следната картинка.
Три служителки започват да я обстрелват с думи и закани, как ще изгуби тези 10 лв, ако не сключи договор. Взели касовата бележка и казали ' Г/жо, вие губите тези пари, ако не сключите план, ние ви очаквахме да дойдете. Майка ми е по/чувствителна не издържа на словесните атаки и се разплаква в офиса. Тя казва, че е от старото поколение, че не разбира, защо стоят така нещата, че не платежоспособна и се страхува да не се навъртят големи сметки. Те и казват, че нямат сметка от такива КАТО НЕЯ, които зареждат ваучер на година веднъж. Пак връщат заплахата, че 10 то лева изгаря. Майка ми ревяйки казва, че иска поне да говори с управитела. Излиза млад мъж, от стаичката в страни, който е по/любезен. В крайна сметка и връщат 10 то лева, когато сключва договор за 10 месеца и и казват, след 10 месеца, ако не и хареса може да се върне към предплатената услуга.
Отговорете ми, мили хора кому беше нужно да занимават жена в напреднала възраст, да я заплашват за някакви 10 лв, да и блокират картата, а после да и казват, че след 10 месеца пак ще мине на ваучер, ако не и хареса. Законно ли е това?
Това за мен е рекет, измама, притискане, изнудване, погазване на правото на човешкия избор.
Можем ли да направим нещо в този случай. Как да утеша майка си, тя е много притеснена. Имат ли право да се отнасят така изобщо?

Коментари

1.   Просто стари хора не трябва да ходят сами по такива места, за да си запазят местата и да изкарат повече пари, са готови на всичко. Лъжат се, манипулира ги. Аз имах същият проблем, хем постоянно говоря и съм им казала, че ще се консултират с мен и няма а подписват каквото и да е и пак правят някоя глупост, защото пък се чувстват все още с акъла си и си мислят, че много знаят.

2.   Ако оператора е Мтел е напълно нормално... Иначе жалба до КЗП няма да е зле.

3.   Не, нямат право доколкото знам. Заплаши оператора с жалба до КЗП и ако не се стреснат, наистина им пиши. Успех!

4.   Боже, горката. Не, нямат право нито да се държат така, нито да я карат да сключва договор. Аз затова като плащаме мобилните телефони или ходя с баба ми или за да не я разкарвам жената отивам с майка ми. Пък майка ми е страшна. Тя не е от тия дето мълчат и патките в магазина щяха да съжаляват, че изобщо са си отворили устата. Освен да ти я пратя и ще ги навре там дето слънце не огрява. Иначе предполагам можете да ги съдите, защото това поведение и отношение към хората не е нормално. Ако можеш ходи с нея като плащате сметките за да не стават такива неща друг път или помоли някой роднина, или приятел да отиде с нея. Така и тя ще е по-спокойна и ти също. Може и да смените оператора, не че другите ще са по-добре, но никога не се знае.

5.   Реших да пиша коментар, защото съм попадал в подобна ситуация въпреки че съм млад. От 1 година съм на предплатена услига с ваучер просто защото не искам да се обвързвам с договори и не ги харесвам. Ползвам предплатените услуги с оферти, които хич не са зле и са като абонамент, само че без договор.
Та по същество, отивам преди около седмица да си взема ваучер от магазин на оператора и още с разбирането че не съм с абонамент се започва едно разпитване едно обяснение че било по-хубаво на абонамент, че никой вече не използва ваучери, че не си заслужава. Все едно съм длъжен да съм на абонамент. Казвам, че искам да се обвързвам с абонамент и предпочитам да плащам когато мога и да нямам високи сметки, а те все едно не са ме чули и пак започвам да ме принуждават. Вече ядосан просто казвам искам да купя ваучер може ли да ми продадете или да търся някъде другаде и това е без повече да се обяснявам, но са просто много нахални. Разбирам, че работата им го изисква да информират клиентите си че на план е по-добре, но да ги принуждават на сила е вече прекалено.

Моят съвет е просто да не купува от магазини на самия оператор, а много денонощни магазинчета за алкохол и цигари продават, а там няма какво да те принуждават.

6.   Според мен нищо нередно не са направили служители на оператора.

10.   Не е. Ако бях на твое място, нямаше много да се обеснявам, а да хвана за вратленцето касиера и да го накарам да прекрати договора и да плати 1000 лева неустойка.

11.   На мен пък ми пратиха договор по куриер с уговорката само да го видя и ако не искам да не подписвам. Обаче куриера се оказа предупреден, че ако първо не го подпиша, няма да ми го даде да го прегледам. Обаче можело в 2 седмичен период да се откажа от него. Аз го подписах, прегледах го, не ми хареса и в крайна сметка се оказа, че не е толкова лесно да го откажеш, а уж ставало само като отидеш до магазин на М-тел. Но се оказа, че не било точно така и на края го отказах, но ми костваше обикаляне, парщане на пратки до София за моя сметка, разправии по телефона и най-вече нерви.

Преди бях доволен от М-тел, но от няколко месеца/години станаха изклчително нагли.

12.   Абсолютно е незаконно. Жалко само, че майка ти се е поддала, ама сега може да иде в Комисията за защита на потребителите и да пусне една жалба. Едва ли ще има голяма ефект, но когато подобни жалби станат няколко стотин...

13.   Аз имам друг случай но с интернет. Януари подписах договор да 1 година към определен доставчик. Сключих договор с най-високите скорости. Обаче оператора ми предоставя скоростите само сутринта а през останалото време чаках една страница да зареди за 30 минути. Подадох жалба до КЗП и прекратих договора с този доставчик без неустойка. Сега съм на друг оператор и съм доволен горе-долу.

14.   до 11- Това сигурно е така защото си смениха изпълнителния директор.