Споделена история от Други

Въпрос за дебелината на външна фасадна изолация
Предстои ми ремонт на покрива, след което смятам да направя външна изолация на стените.
Реших, че колкото е по-дебела - толкова по-добре, но в разговор с 1-2 ма майстори, ми казаха че по-дебелата изолация (8-10см) се укрепва по-трудно, дюбелите не успяват да я задържат и има опасност от "свличане" на мазилката.
Това доста ме притесни, още повече че живея на 2-рия етаж, а първия не е сигурно дали ще се прави.
Моля за вашето мнение.

Коментари

1.   Послушай майсторите, а най-добре изчакай още малко да поевтинее каменната вата, защото тя не гори, а доста от останалите изолации се оказват горящи при реални условия и зъдът не може да диша - плесен - не може да се изпари влагата и конденз?
Иначе ако си решил да ползваш от този вид изолация - 5-8 см. са достатачни, но пак ти казвам - каменната вата е най-добре, но е скъпичка.
Ако не си сменил прозорците обаче няма да има смисъл. Прозорците са най-големият фактор за загуба на енргия. Не се ръси за трипластови - минимална е разликата, но двойна дограма PVC са с най-добра изолация, но алуминиевите пъй ако са читаво направени са вечни и могат да изолират почти толкова добре, а PVC особено при големи прозорци се свличат и след 10 г. ще ги сменяш.
Но като цяло пак те съветвам - не си обличай къщата в найлон, а пести за каменна вата и ще се родиш.

2.   Този стиропор никаква работа не върши. Или поне когато работиш "на парче", тоест ще изолираш само един етаж. Това е пълна глупост. Имам опит с топлоизолациите и ти гарантирам, че разлика между стая с топлозолация и такава без, разлика няма да намериш или ако я има е от порядъка на 1 градус целзий. Ако смяташ че си заслужава изолирай. Най-важното и това на което трябва да обърнеш най-голямо внимание е дограмата. И там има много заблуди. Това с многото "камери" в дограмата е пълна глупост. Дали прозореца ти ще е дебел 5см и ще е двукамерен или ще е отново 5см, но 5-камерен е абсолютно все тая. Гледай дебелината на стъклопакета и на самата рамка да е достатъчно голяма. Също и добрата изолация между дограмата и панела. От прозореца ти излиза 90% от топлината, а не от стената. А в повечето панелни жилища, прозорецът е над 50-60% от площта на външната стена. Не се оставяйте да ви лъжат.

3.   5 сантиметра стиропор са достатъчни за нашия климат. Зидът си диша, стиропорът не е като фибранът - пропуска влага. Освен това зидът не може да е херметично затворен -това не е космически кораб. Стените и мазилките отдавана са се обезвлажнили от мокрите процеси докато дойде време за външна изолация, а бетоновите елементи винаги са "жадни за вода". Но ако няма наводнения, влага може да дойде само от въздуха, което е нищо. Опасна е вътрешната изолация, тя създава предпоставки за мухъл заедно с прекалено изолиращата дограма и непроветряване. Изолация трябва да се слага и над всяка плоча - там бяга топлото, но в България не са се научили още да го правят. А щом твоят първи етаж няма да се прави, плочата ти ще е студена. Слагаш 10 см по-плътен стиропор, отгоре 10 см лека земновлажена циментова мазилка, армирана с рабицова или друга подходяща мрежа, отстрани около нея по стените 2 см. стиропор да няма допир със стените. На таванската плоча правиш същото и ще си решиш проблема с топлинните загуби. Ако нямаш височина, помисли за друг вид изолация, но трябва да има.

4.   А относно коментара на номер 2, че разликата между температурата на изолирано и неизолирано жилище щяла да бъде нищожна, са пълни глупости.