Споделена история от Други

Шофьорски съвет
Здравейте!

В момента карам курс и се нуждая от съвет. Изпитвам голяма трудност, когато сменям ленти или се включвам в интензивно движение, понеже от огледалата не мога да преценя колата зад мен с каква скорост се движи и дали е безопасно да предприема съответната маневра. Винаги изчаквам докато аз самия се убедя, че мога да го направя, а инструктора се ядосва, че съм изчаквал прекалено много, нямал съм пространствена ориентация и ще бъда санкциониран за това на изпита.. Помагайте!

Коментари

1.   дори като натрупаш опит пак ще е трудно. Начина да прецениш дали е сравнително безопасно е като си дадеш сметка с каква скорост се движи колата зад теб в съседната лента (пред която ще застанше, като се престроиш) Колкото по-бързо се приближава, толкова по-бързо се движи (колкото и елементарно да звучи това :). Сега с учебната кола всички ще се движат по-бързо от теб, ясно, така че действаш-мигач по-от рано, поглеждаш и през рамо, да няма някой до теб в мъртвата зона и наистина бързо се престрояваш и спираш мигача. Хората те виждат, че се учиш и ще те пускат. Ако има някаква опаснот. ще ти свирнат и се бръщаш, инструктора също ще се намеси. Няма как да те скъсат за бавно престрояване, просто като го направиш бързо показваш увереност и така е и най-безопасно. Когато вече вземеш книжка ще е малко по-трудно, обикновенно водачите ще ти дават сигнал с фарове или с ръка, че те виждат и те пускат пред тях. Иначе правилото е, ако не си сигурен, че е безопасно, не го правиш (за всичко важи). Ако трябва, спираш и чакаш, но не бързаш да се престроиш, създавайки опасност.

2.   Здравей, всичко идва от липсата на опит. С времето ще свикнеш. Съвета ми е да гледаш по-често огледалото за задно виждане(не страничните), да следиш трафика зад теб как се движи.. тогава винаги ще имаш реална представа какво се случва. Когато решиш да сменяш платната гледаш всички огледала няколко пъти и преценяш. Но както ти казах всичко е усет, добит от натрупан опит. Успех!

3.   Инструкторът ти е смотаняк. Изнасяй се и се престроявай тогава, когато го сметнеш за нужно и безопасно. Къде са се разбързали всички, не мога да разбера? !

4.   ВИНАГИ чакай докато ти самият почустваш, че е безопасно.
Всеки е с различно бързи реакции и преценява на база на това. Инструкторът ти е невротик и ненормалник.

Не се притеснявай и не прибързвай. ПЪРВО даваш мигач, ПОСЛЕ изчакваш малко и гледаш дали е свободно и дали задните са се засилили и дали изобщо са те видели и ЧАК ТОГАВА се местиш в друга лента.

Да не те плаша, но имай предвид, че има много кретени, които даже и да има километър между теб и тях, като видят че ще се престрояваш нарочно дават газ, което е безумно и опасно.
Разбира се ще видиш, че има и много други, които като видят че даваш сигнал, ще забавят и ще ти оставят място да се престроиш, както си е редно.

Успех и не се притеснявай, най-важното сам си го написал - трябва да предприемеш сътветната маневра БЕЗОПАСНО.
А който иска нека бърза за ония свят.

5.   Всичко това се научава с практиката. Инструкторът ти не е добре да се сърди за такива неща. Докато не се научиш, те съветвам да си караш бавно и безопасно и да вярваш на преценката си, вместо да бързаш кой знае за къде. Не съм чула да са скъсали някой заради нещо такова, така че спокойно.