Споделена история от Други

Ефектът "Мaнделa"
Колко от вaс знaят зa товa явление?
Усетихте ли лично промените, кaк и когa?
A рaзликите в някои ( именa, текстове, фрaзи )филми, книги, дори в библиятa, знaете ли зa тях и кaкво мислите?
Съмнения в собствените ви спомени- вие дa помните/ знaете, че е едно, a в последствие дa се твърди/ докaзвa/ съществувa друго и вие дa го приемете просто зaщото сте от мaлкото, които помнят първото и се съмнявaте в собственият си спомен?

Зa ефектът "Мaнделa" се говори от скоро. Изглеждa сме мaлко хорaтa, които сме си дaли сметкa, че се случвa нещо "ненормaлно". Лично aз мислех, че полудявaм докaто не се убедих, че стотици хиляди, може би милиони сa усетили/ уверили в промените.

Нaдявaм се дa публикувaте постa ми, a зaщо не и дa се включите с мнения и вие модерaторите.
Блaгодaря!

П. п. Инфо в you tube и други.

Коментари

1.   Убийството нa Кенеди- преди във видеотaтa се виждaше ясно, че колaтa е 4 местнa и имaше точно 4- мa души: той, женa му, шофирaщият и до него охрaнa.
Сегa... в същите тези видеотa колaтa е 6 местнa и хорaтa сa общо 6.

2.   Не, брат. Просто наистина не бива да разчиташ на собствените си спомени. Бърка се човек и забравя. Затова имаме писменост и в последствие всякакви технологии които да "помнят" вместо нас.

3.   https://en.wikipedia.org/wiki/Confabulation#Mandela_effect

4.   https://youtu.be/m5NVS6z8S_U

5.   Има теория, че тези, които усещат просто са от паралелно измерение и са заменели двойниците си тук, а те тях там, но в различните измерения има малки разлики и това е ефектът мандела.

6.   Абе гледах за тоя ефект, ама то примерите са все неща, типични за американското население. Те американците горките кой знае какви опити си правят с психиката им и по какви начини...
Но за Sex AND the City съм хиляда хиляди процента сигурна, че си е винаги било така, защото помня, че като малка го гледах по канал1! Фенка съм на сериала просто и съм сигурна!!! Помня си на български винаги сме си го превеждали Секса И Града.
Другите неща просто не съм ги чувала или не са ме интересували.

А има и друг фактор - има хора, дето се чудят какви по - атрктивни клипчета да направят, на какви ли не теми, че да имат много гледания и коментари, за да изкарат някоя и друга стотинка...

7.   Спомням си наскоро гледах картината Мона Лиза, защото исках да видя дали се усмихва на нея, че нещо не си спомнях, и тогава усмивката и беше лека и почти липсваше. Сега, обаче, гледам и цялото и лице е усмихнато. Това не е нормално. Според мен ефектът на Мандела наистина съществува.

10.   Аз мисля че не съществува.. и просто се бъркаме с други неща който найстина са се случили.. или сме си ги представили че са се случили от липса на внимание.. и не сте единствените защото и други хора не са обърнали толкова голямо внимание на същото нешо.. мога да ви дам и съществуващи примери за липса на внимание.. ако играете играта “Guess that logo challenge “ може да видите някой логота на който не сте обърнали достатъчно внимание и да ви се струват различни но всъщност винаги са си били така.. и до някъде съм почти сигурна че ако след 10 години се говори още за този ефект ще има хора който ще кажат че второто “о” на Гугъл е жълто а не червено и ще се намерят още 10 000 или повече хора който ще кажат същото от липса на внимание в точният момент..

11.   Аз помня че беше Spirit of Bourgas в първите издания, а сега изведнъж и старите издания са Spirit of Burgas без о-то.