Споделена история от Други

Искам да отида да живея в София
Здравейте. На 17 години съм. Роден съм и живея в Пловдив. Преди обичах Пловдив и исках цял живот да живея в него, но преди 3 години започнаха да изсичат дърветата и не спряха до сега. Изсичаха болни, здрави, пръчки, клечки и всяко едно подобие на дърво. Навсякъде е пълно с тези "озеленители". Вече съм сигурен, че след най-много 10 години няма да остане нито едно дърво. Вярно, засадиха няколко, но на тия пръчки дървета ли им са вика? Вече не искам да живея в Пловдив. Не искам да давам пари за маски и да хода на улицата като клоун, да гледам как безмилостно някви мангали и дъртаци унищожават природата на града ми, писна ми. И не изсякоха 10-20 дървета а поне 1000. Аз обичам природата и не искам да гледам как някви дъртаци и цигани превръщат здрави дървета в чипс. Искам да ви попитам как е живота в София, заслужава ли си да отида там? Ще съм ви много благодарен. :)

Коментари

1.   Ако знаеш колко много дървета има в София... София е разбит и мръсен град.

2.   Лудия с дърветата ще ти викам вече, хаха. Бих казал, че си трол, ама толкова побъркани срещнах напоследък, че може и да ти вярвам. Ама иди, бе. В София такива зеленини и гори има, че ще ти падне шапката.

3.   Като искаш дървета, ходи в гората. Това е третата ти тема, която чета за едно и също. Може да има и повече? ! И в София няма дървета, кофти, но факт! Най-добре ще ти е в гората, давай смело!

4.   Отиди на луната, там няма дъртаци и мангали, и дървета няма за сечене- по-спокойно ще ти е.

5.   Ами в София също изсичат дървета, за да има къде да леят бетона за новите блокове, в които да се настанят тези като теб, които тепърва искат да дойдат тук.

Просто няма друг начин. Или ти или дървото. Няма място и за двете.

При вас явно също правят място за идващите от околните села към Пловдив. Кофти, ама така става.

6.   Ама разбира се, че София! Всички дойдохте в София. София, София... София е мокрия сън на цял един народ, натъпкахте града до бедствено положение. И да не бяха дърветата, пак всички щяхте да дойдете тук - просто, за да сте в София. Ама няма значение, че тук вече е ад от хора и проблемите с ходене, транспорт, задръствания, замърсяване, работа, заплати, паркиране, движение и всичко: важното е, да смИ от Софьето сичкити!

7.   Хах, пак ли ти? И защо София?

8.   От автора. Благодаря за мненията. Не знав какви са тези коментари, че пиша за 3-ти път. За пръв път ми е. И не искам да дойда само заради дърветата, шма и другип ричини. Щом 2 милиона могат даживеят в София и аз ще мога. Иначе пиша за 1-ви път в сайта. :)

9.   В София има дървета, няколко големи парка. И там хората се борят, за да запазят дърветата. Аз живея в София и преди няколко години искаха да унищожат дъбова горичка до нас. Е, хората от квартала пуснаха подписка, накрая трябваше да отидат с хилядите подписи при един отговорен човек, който спря унищожаването на горичката. И сега си е там и хората се разхождат в нея. Така че всичко си зависи дали хората се борят за природата и правата си. В този случай успяхме.

10.   Пич, не си представил проблема както трябва, затова сериозните хора няма да ти пишат в темата, ще пишат само хейтърите и троловете. Представи проблема по-конкретно и не в този сайт (може във Фейсбук например), може да организирате протест, да проучите законно ли е и защо се прави и т. н. Но тук събираш само хейтъри, тук явно няма да получиш обективни съвети и мнения.

11.   Как са нацъкали минуси новософиянците горе, дошлите отвсякъде тук, защото са се разпознали в 6 :) Много добре си се знаят сами какви са и са се разпознали

12.   Е, в София си имаме дървета, обаче си имаме и мангали, кучета, "сирийци" (разбирай паплач събрана от целия Близък Изток и част от Африка), дебели депутати, мутри, "честни" бизнесмени и държанките им... дупки по пътищата, тълпи в метрото и изобщо всякакви други "прелести", та на фона на това дърветата не са ни чак толкова голям бонус. Да не говорим, че не са и на всякъде.
Така, че ти решаваш, ама ако ще идваш тук само заради едните дръвчета, ми не си струва!

13.   София стана страшно мизерна. Тя е столицата с най-замърсен въздух в целия ЕС. Аз съм роден тук, но планирам до няколко месеца да се преместя. Не мога да понасям София вече. Преди години беше доста по-различно, но вече наистина мизерията и мръсотията ми идват в повече.

14.   Авторе, ела в София, защото тя вече "Не расте, за да старее", а е както се пееше едно време в една стара градска песен от Шумен: "СОФИЯ Е БРАТЧЕ, ЦЕНТЪР НА ПРОСВЕТАТА" и так далее. Леле мале!

15.   "Щом 2 милиона могат даживеят в София" - всеки провинциалист го рецитира това за 2 милиона:)) само да ви светна: стига с това "2 милиона", което го повтарят всички новософиянчИта (просто защото цифрата им се вижда огромна, понеже идват от места с по няколко хиляди). София беше 1. 5 млн през 1986. Софиянци знаем, че не просто имаше по-малко хора, а в ПЪТИ по-малко, беше празно. София, драги провинциалисти, е 4 милиона почти, това го знаят всички служби, включително нашата - с точни цифри. И да: идвате "има си и други причини" - хаха:) Не, няма. Причините са, че София стана фиксидея на целия народ и иска просто да е в София, при всички. Това е причината. Как ми писна да чета увъртания не е истина - кажете си че просто искате да сте софиянци бе! Но няма да бъдете никога, личната карта не ви прави такива, манталитета и всичко ви остава доживот - манталитета и всичко, което донесохте тук и столицата се превърна в кряскащо и мякащо гето с кючеци и коли каращи като на мегдана. А за характери и наглост да не говорим просто

17.   Стига сте обиждали Столицата! За да е в такъв вид всички живели и живеещи тук имат вина-точка по въпроса.
Сега, искате ли да се подобри това състояние? Ако е да, да се следват предначертаните програми от правителството, защото те това се стремят и имат за цел да направят.
Варна не е по-добре с пренаселеността си и дупките в асфалта, ама никой не говори за това(казвам го защото е така).
София е била и ТРЯБВА да продължи да бъде университетския град. Не забравяйте основателите на Софийския университет, братята Христо и Евлоги Георгиеви. Нека историците да се произнесат по въпроса и да защитят името на Софийския университет.
Имаше време, когато факултетите по журналистика, Ботаническата градина, Борисовата градина, Педагогическия институт, Търговската Гимназия, Първа Мъжка Гимназия, Пета Вечерна Гимназия, Шоколадовата Фабрика на Лъвов мост и разни други бяха почти рухнали. Сега не знам как е, но всичко което подлежи на разруха или е разрушено трябва да се възстанови, защото това е част от стара София. Да не забравя и Лесотехническия Институт, също и Селскостопанския Факултет в кв. Западен парк. Там беше стопанството на стара София.
Разрухата може да се преустанови и живота да си тръгна в установеното русло, всеки със своя принос за Държавата.
Има и още, който иска може да се включи.
Айде на слука!

18.   Пак е автора.
Аз не искам да идвам в София само заради дърветата. Има и други причини. За дърветата вече приех, че няма ги оставят. Искам и да имам повече места за ходене, да се возя в метро и в трамваи. Да знаете колко е шибан транспорта при мен. Возим се в някви кутийки на Исузу, няма метро, няма тролеи, няма и трамваи. И за капак на всичко докато чакаш автобуса си 3 други с еднакви номера се редят в редичка. А и тия мангали от "ОП Градини и паркове" всеки ден ги виждам и вече ми става лошо. Кмета ни е трол, хората са гадни и вече не желая да живея тук в Пловдив.

19.   Уау! Ти пък като си мислиш, че тук градският транспорт е супер... като паднат две снежинки и става весело! А колкото до трамваите е тролеите, повечето са от времето когато бях дете и са студени и раздрънкани. А и пак ти казвам, като завали сняг и ги чакаш по 30-40 минути и накрая ти идват три с един номер (ти да не мислиш, че само при вас е така). Единственият свестен транспорт е метрото, но то съвсем не обхваща целия град и има доста квартали до който метро не стига. А и да не мислиш, че тук парковете не се поддържат от разни мангали? Същата работа! Или си мислиш, че тук в "Чистота" работят само дипломирани висшисти? :)) Родена съм тук и живеят тук, обаче София напоследък си е доста голяма мизерия, а спрямо големите световни градове си е просто едно по-голямо село. Е, добре, по-голяма е от Пловдив, ама чак такива невероятни разлики няма. Не си представяй Ню Йорк или Лондон.

21.   Такива като 15 напълно заслужават положението, в което е сега селището на шопите. Селище, което е определено за столица с доста неясни мотиви и по доста мътен начин. Нали сте вече в Европа-какво плачете? ! То не може само едното в другото и душата в рая! Ама сте в Европа само по доходи/на гърба на цяла България/. Духовно сте си шопи и ганьовци, каквито сте били и след Освобождението. Това, което обичате да казвате за другите/селянина излиза от селото, но то не излиза от него/, напълно се отнася за вас. Не можете да се мерите по вековни градски традиции с Търново, Пловдив и Русе! Колкото и диаметри и молове да ви направят, гена ви си е такъв.

22.   И Ню Йорк, и Лондон не са добри за живеене.
Стават само да ти оберат някаквите пари в джоба. София може да бъде много по-добре в това отношение, стига да не копира всичко от "известните" мегаполиси. Писна ни да ходиме между небостъргачи и да чакаме да ни се сринат върху главите. Тези земетресения само такива мисли навяват. Нито слънце огрява улиците между небостъргачите, нито е приветливо- духа вятър като в тунел, нито срещаш човек около теб, нищо.
Архитектурно, съответно туристически насочено и като местообиталище, София има ред предимства, обаче няма сигурност.
Да се помисли върху тези неща.

23.   Само искам да вметна за Ню Йорк, че туристите ходят там САМО на шопинг. Никакви исторически забележителности.
Лондон е друго тесто, но неприветлив за постоянно живеене.
---
София може да извлече всички предимства от ретро живота, атракции, приложни изкуства, храна, музика - стига само да се запазят старите им местонаходища и традиции.
Не ни трябват забързани тълпи от зомбита, които те повличат със себе си като напуснат работното си място.
---
Точно такива места като стара София търсят туристите, и стига разни влюбени в големите мегаполиси са ни цитирали втръснали до погнуса цитати.

24.   До 18. Тези кутийки имат климатик и са чисто нови