Споделена история от На работното място

Учител през лятото
Здравейте, искам да попитам някой който знае или направо ако някой е учител, да ми каже какво правят учителите през лятото. До колкото знам през лятната ваканция си почиват и само ако ги извикат някой ден до училище, ако има нещо за правене тогава ходят, но не съм много наясно, за това ви питам иии плащат ли им лятото и същата заплата ли получават.
П. П. четох в един сайт изказване от учител, че лятото си почиват, и аз това го разбирам като цялата ваканция не са на работа свободни са си освен, ако не трябва да отидат някой ден, както казах. Така ли е? Как стоят нещата? ( И не говоря за учител, който е класен, те имат повече работа)Благодаря предварително.

Коментари

1.   Всеки учител в училище, който е на постоянен щат има право на отпуска, тя се взема обаче, когато и учениците почиват т. е лятна и зимна ваканции. Не се одобрява да в змиаш по друго време през годината. Второ, дори през лятна ваканция повечето учители, дори да не си класен имат дежурства в училище половин ден горе долу към 4, 5 часа. В тези дежурства дори а няма много работа в момента по документации или нещо друго, пак трябва да си там.
За заплатата не мога да кажа дали е същата, защото не знам. Това, което знам ти го пиша. Повечето училище практикуват следното от няколко години, наемат си учители от септември и ги освобождават в края на учебната година, за да не плащат заплати през лятото. Това важи за всякакъв вид учители. За това можеш да видиш много безработни учители през лятото, които работят друго, знам за такива, които работят като камериерки например. Това е общо казано за държавни училища, за частните е малко по-различно.

2.   Не знам какво странно виждаш в това.
Като минат сесиите (държавни, поправителни, кандидат-студентски, кандидат-гимназиални и тн. ) повечето учители излизат в отпск и си гледат тяхната работа - дали ще почиват, дали ще работят нещо и тн.
В края на Август пак се събират да подготвят есенната сесия (поправителна) и новата учебна година.

В същност "ваканцията не е чак толкова дълга - месец, месец и нещо.

3.   Всеки учител в училище, който е на постоянен щат има право на отпуска, тя се взема обаче, когато и учениците почиват т. е лятна и зимна ваканции. Не се одобрява да в змиаш по друго време през годината. Второ, дори през лятна ваканция повечето учители, дори да не си класен имат дежурства в училище половин ден горе долу към 4, 5 часа. В тези дежурства дори а няма много работа в момента по документации или нещо друго, пак трябва да си там.
За заплатата не мога да кажа дали е същата, защото не знам. Това, което знам ти го пиша. Повечето училище практикуват следното от няколко години, наемат си учители от септември и ги освобождават в края на учебната година, за да не плащат заплати през лятото. Това важи за всякакъв вид учители. За това можеш да видиш много безработни учители през лятото, които работят друго, знам за такива, които работят като камериерки например. Това е общо казано за държавни училища, за частните е малко по-различно.

4.   Благодаря за коментарите! А някой да каже нещо за заплатите? (авторката)

5.   Зависи от училището, квалификацията ти, стажа, ако си класен взимаш повече. Без стаж и ако не си класен се почва от 500 лв.

6.   Не може ли учителите да повишават педагогическата си квалификация през лятото, с някакви допълнителни курсове и модули? А може и собствената си квалификация, защо не?

От загрижен някой си.

7.   Може някои го правят към номер 6, всеки случай е различен.

8.   Аз съм учителка в ПИГ (възпитател), всеки един почивен ден (без събота, неделя и официални празници) в който нямаме ученици си вземаме отпуска, имаме околo 58 полагаеми дни отпуска. В повечето училища в страната директорите си дежурят през лятото, но в моето се въртим ние учителите, всеки за по 1-2 седмици, за да могат скъпите ни директорки да обикалят Света. Задължително трябва да има някой в сградата, който да записва ученици, да отговаря на телефони и е-майли. Заплатата е същата, няма как да е по-висока, дори вземам с 10 лв по-малко, защото няма ученици и в клас нямам деца със СОП.