Споделена история от Други

Да даря ли парите от баба ми?
Здравейте. Пише ви момче на 14 години. Баба ми ми даде 120 лева за празниците. Аз събирам пари за таблет Самсунг, но ми мина през ума, че може и да ги даря. Нашите веднага почнаха да намират причини да ми ги взимат. Еми няма да ги дам. Или ги дарявам или си остават за мене. Запознат съм с това къде отиват дарените пари, за това смятам да ти дам лично. Мога да засадя и дървета с тях, но в града ми дърветата не та на особена почит. Искам да ви попитам заслужава ли си да ги дам на някой, който има нужда или да си ги запазя. Благодаря ви.

Коментари

1.   Аз бих те посъветвал да запазиш парите за себе си и когато събереш достатъчно купи си таблета Самсунг. Ти си младо момче и такъв таблет ще ти трябва винаги. Изглеждаш ми разумно момче продължавай все така.

2.   Странно е, че искаш съвет за такова нещо. Както го чувстваш. Питай себе си и си отговори - този отговор трябва да ти е достатъчен.
Според мен "си заслужава" да помогнеш на нуждаещ се.
За дръвчета - също много добра идея, питай доброволци, които залесяват, може да им помогнеш със закупуването на фиданки.

4.   Според мен ги задръж, защото баба ти ги е спестила за ТЕБ и може да и стане неприятно ако разбере, че не си ги използвал "по предназначение".
Иначе е много благородна идеята ти да ги дариш, но можеш да го правиш с пари от стипендии или ти като започнеш работа. Или пък ако си сигурен, че баба ти не би се обидила.

7.   Много е благородно мисленето ти, браво. Според мен дари (дори за залесяване) част от парите, примерно 20 лв. , а другите ги събирай за таблет. Така че рано или късно да го покажеш на баба ти, която е пестила парите.

8.   Хубаво е да има повече природа, но не си ти човека, които трябва да дава пари.

9.   Изобшо не се занимавай! Млад си щом нямаш таблет си вземи аз избирам телефон пред таблета но както и да е. Ще ти върши работа а, като ги дариш нито таблет ще имаш нито пари, което за мен е глупаво разбирам да имаш всичко, което ти трябва и да ги дариш

10.   Най-добре дари част от парите (30 лева да-кажем) и с останалата част започни да събираш за таблет или телефон.

11.   №9, а ако ги дари на болно дете, което няма, а иска здраве, не е ли по благородно? Таблет може да си купи и по късно, нищо няма да загуби, но болното дете не може да чака! Помислете, поставете се на мястото на детето. Въпросът му звучи провокативно, какво иска да изследва автора? Така зададен въпросът, има риторичен отговор, само егоисти биха му отговорили, не помагай, задръж парите за себе си. Какво щяла да каже баба му!? Тя ги е прежалила тези пари, щом му ги е дала, той може да си харчи както намери за добре, но е глупаво да пита, дали да ги дари или...!? Ако някой му даде съвет, не ги дарявай, купи си наркотик, и това ли ще изпълни? Който иска да дарява, не афишира с това, остава незабележим, тук друга цел се гони, гузна съвест се намесва, щом има съмнение!

12.   От Автора до номер 11: Да! Точно тва са опитвах да намеря. :) Повечето от нещата, които каза са верни. За сега реших да де запазя парите. Сато почна стабилна работа след 6-7 години тогава ще дарявам. За сега най-много по 5 лева на бездомниците или ще им купувам храна. Благодаря ви за коментарите. :)