Споделена история от Други

Прехвърляне на колата на мое име
Здравейте, вчера си взех кола от човек който не е собственик на автомобила (имам документите без големия талон, каза, че е в него, ама още не ми го е дал. Може би го няма). Оказа се собственик юридическо лице (фирма) намерих я в Интернет и говорих с човека каза ми, че от 3 години не знае къде му е колата и не си плащат данъците. Каза ми, че ще плати данъците, за да се прехвърли, а като се прехвърли аз ще остана по-спокоен.
Имам следните въпроси.
1. Какви данъци се плащат (няма винетка, гражданска тия неща мисля, че не влизат в данъка, ще е от мен)?
2. Може ли да се прехвърли без големия талон, ако не се намери?
3. Какво трябва да ти даде нотариусът, да не излезе така, че да я плата на ново? Тоест, че не съм я платил все още.
4. Номерът на колата може да не го сменям(еднаква област сме, само собственика). Може ли да ми разясни накратко?
5. Колата трябва ли да се превози до кат, да я видят като се прехвърля?
Благодаря за отделеното време, за да прочетете историята ми и за коментарите ви.

Моля модераторите да ми публикуват историята ми, ако може по-бързо. Нуждая се спешна нужда от съвет!

Коментари

1.   Мисля, че си се набутал в игра. Защо плащаш, преди да си прехвърлил колата, сега гони михаля. Продавача трябва да подготви документите за продажба и тогава при нотариус, пред когото плащаш сумата. За по сигурно, по номерата може да провериш в КАТ дали не е крадена кола, и тогава нататък.

2.   Без голям талон няма как да стане прехвърляне.

3.   Да разбирам ли, че си платил колата?! Дето викат хората: Да му имам на българина задния акъл, демек отпосле дето му идва.

4.   1- данъците зависят от годината и конете. Ако е под 100 коня данъка е 15 - 30 лева, ако е над 100 горе долу по левче на конче. Все пак провери в общината.
2 - Без голям талон не може посмъртно да я прехвърлиш! Нито ще минеш през нотариус нито през КАТ. За сметка на това стария собственик (на чието име е в момента) може да ти направи страшни проблеми, включително и да си я прибере а ти ще изгориш с парите дето си ги платил на ръка. Ти на практика си "купил" кола от човек дето няма право да ти я продаде!
3 - Нотариусът прави договор за покупко-продажба който се явява докумета за удостоверяване на собственост. Ще иска бележка за платен данък и документита на колата (двата талона) Сключването на договора ще ти струва 70 - 100 лева според зависи.
4, 5 - Щом сте от една област се издават само нови талони без да е необходимо колата да се кара на място. Трябва да носиш старите талони (и двата), договора от нотариуса (копие и оригинал) и полица за валидна гражданска. Само за талоните се плащаше към 10 - 15 лева.

5.   По горе са ти казали всичко но са забравили само едно: Ако колата е запорирана дори при нотариус не можеш да разбереш това. Може да ти се случи да купиш кола при през нотариус, да си платиш после гражданска, да минеш преглед и чак с документите в кат да разбереш че над това имущество има запор от съдия.
Затова преди да купите автомобил със стария собственик минете през гише на кат да чуете с ушите си че не е запориран, ако кандидат купувач отиде сам не му казват инфо за чужда кола, затова се ходи с продавача.

Пожелавам късмет на автора, дано не му се стоварят на главата нашите лоши предположения и хората продали му колата да са честни.

6.   От автора:
Благодаря за съветите. Особено благодаря на номер 5 за успеха които ми пожела. Този дето взех колата не беше достатъчно коректен с мене, а се познаваме(от един град сме). Каза ми, че г. талон е в него и "утре ще ми го даде". Всъщност преди да попадне в него колата е имало още няколко собственика., та когато са си я прехвърляли колата е имало някаква колонка забравена в колата, а тоя дето ми даде колата си я беше задържал. Свързах се с няколко телефона които ми даде и се свързан с човека който е талона. Срещнахме се и му дадох колонката, той талона.
Разбрахме се със собственика на който се води по документи колата за прехвърлянето. Оказа се човека стабилен. Платих си данъка само за 2017г. и на нотариусът. Останалото той си е плащал. Каза, че я продал на негов приятел (без документи). Той пък правил някакъв бартер и така. Днес си смених талони. Нямаше проблем.
Та който е прочел историята ми (няма опит като мене в това отношение) да не прави мойта грешка!
Всичко трябва да стане за ден и парите да се дават пред нотариус!
Аз вече си извадих поуката!
Благодаря за отделеното време!