Споделена история от Други

Психически съм нестабилна
Искам да споделя своята история... На 28 години съм, жена, от София. Когато бях на 24 години заминах да живея на един гръцки остров, при човек, в който се влюбих и заживях с него. Живяхме 5 години там, като през това време успях да работя само 9 медеца на острова, дойде гръцката криза, и беше почти невъзможно да намеря работа, и така се принудих да си остана у дома, безработна. Започнах да се свивам и подтискам много, все по-трудно ми беше да контактувам с хората, забравих и малкото, което бях научила на гръцки... По природа съм много стеснителен и притеснителен човек, но откакто заминах там, така се затворих в себе си, хора, просто не знам как да общувам вече с хората... Вече живеем в България, но аз не съм същата, толкова съм подтисната и депресирана, не искам да излизам с хора, а когато ми се наложи да изляза, аз не обелвам и дума, просто не знам как да се справя и да започна отново да общувам с хораха. А, и за капак, напълнях драстично, след като останах без работа, и това също ми се отрази пагубно на самочувствието...
Моля Ви, дайте ми съвет, имам нужда от подкрепа и помощ, не съм адекватен и нормален човек, започнах да заеквам от притеснение, дори и работа не мога да си намеря, защото се притеснявам да се обада и да кажа, че искам да кандидатствам за позицията... Не знам какво да правя, отчаяна съм от себе си...

Коментари

1.   Застани пред огледалото сутрин и вечер и повтаряй следните изречения НА ГЛАС, 10 пъти всяко:

1. Аз съм общителен човек и лесно мога да си намеря приятели.

2. Няма от какво да се страхувам, когато си търся работа.

3. Заслужавам щастие както всички други хора на Земята.

4. Обичам тялото си. Напълняването ми е само временно. След време и това ще отмине

5. Мога да се справя със всички трудности през които живота ме поставя на изпитание!

Можеш да добавяш неща от себе си по усмотрение. УСПЕХ!

2.   Чети Луиз Хей. Чети приложна психология и се радвай на живота.

3.   Изглежда сама виждаш, че проблемът е само в теб - пътят към решението също.
Ако ти е трудно да общуваш с непознати, защо не започнеш с по-малки стъпки: потърси роднини, приятели. Започни да водиш в тях ежедневни разговори, дори да е по телефона. Рутината на общуване ще те отпусне. Ако виждаш някого рядко, не знаеш какво да му кажеш при среща, но с ежедневното общуване тази преграда я няма.
Ако имаш избор, сред тези хора избери по-комуникативни, такива, които не изпитват грам притеснение. Наблюдавай ги, учи се от тях, взимай пример кое от тяхното поведение се приема добре от околните и го имитирай.
Обогати общата култура по отношение на актуални теми и събития - най-лесно това се постига с четене на вестник (! не онлайн медия, а хартиен вестник). Взимаш ежедневник и го изчиташ от край до край - това ще те държи в течение със заобикалящия живот и ще имаш купища теми за разговор с останалия свят.
Разхождай се сред хора - не е нужно да говориш с тях, просто избирай оживени места, така няма да приемаш останалите като нещо чуждо, а ще се чувстваш част от обществото.
Ще се справиш, ще излезеш от черупката, просто трябва малко време. Горе главата и успех!

4.   Нужно е да се бориш със своята притеснителност. Необходимо е това. Ще можеш да общуваш с хората, ако го пожелаеш. Търси приятели, търси истинска любов, но трябва да преодолееш тази стеснителност, защото тя не ти помага.