Споделена история от Други

Размисли и страсти
Да взема да се представя, като за начало? Бройте ме като средностатистически 17-годишен хипстър, самоопределящ се като безнадежден романтик.

От няколко години си правя планове да кандидатствам с Философия през девет планини и един ламанш в десета, иначе казано - Англия. Средният ми успех, макар и не отличен, е доста над средното ниво и - вярвам - напълно достатъчен за кандидатстване по онези ширини. Що се отнася до таксите и така нататък, не съм богат - точно обратното, но бидейки последовател на кредото "Има ли желание, има и начин" смятам, че ще се оправя по някакъв начин с финансовата част. Работата е там, че има едно момиче. По точно, Момичето - конкретната запленяваща млада дама, с която най-добрият ми приятел ме запозна още в детска възраст, и която през всичките години на познанството ни не е напускала мислите ми. Ще прозвучи крайно драматично и преувеличено, но тя е единственото нещо, придаващо смисъл на живота ми, който никога не е бил особено приятен. Та, това Момиче, макар и да иска, е твърдо убедено, че не може да замине за чужбината. "Мисля реалистично", казва ми тя, всеки път, щом се опитам да я убедя да дойде с мен "Не мога да си го позволя, оставам тук". Ако трябва да се изразя кратко и ясно, без нея не отивам никъде. Проблемът е, че се чувствам неспособен да закотвя задните си части в наш'та мила родина. Не ме разбирайте погрешно, не мразя България, но... Първо, тук образованието е плачевно. Второ, обществената ситуация - цялата тази безумна и долна Бай Ганьовщина - ме обезнадеждава до безкрай. И най-същественото, моето Момиче изрично ми забрани да оставам заради нея, понеже, цитирам "Съвестта ми ще ме убие, ако извършиш подобна глупост". Просто не знам какво да правя. Иска ми се по някакъв начин да можех да уредя нещата, да създам условия, или знам ли какво - така че и двамата да заминем, пък след това всички да заживеят щастливо до края на дните си, или поне да остана, без тя да се чувства виновна. Обмислях възможността преднамерено да се проваля на изпитите, но... Има ли нужда да обяснявам? Такова действие би противоречало на принципите ми.

Вероятно повечето от вас ще си кажат "Абе, луд - не си проваляй бъдещето заради жена!". Вероятно и ще го напишат. Ама какво бъдеще, дами и господа, без тази моя муза? Както вече казах, аз съм безнадежден романтик. Презирам дълбоко стремежа към материално богатство. Винаги съм смятал парите за неестествени и излишни - в крайна сметка, не те придават стойност на нещата, а това колко действително важни са те за нас. Е, не се сещам за нищо по-важно от нея. Не мога да я оставя.

Кой да знае, че животът е такова сложно нещо... Прав е бил Буда, като е казал, че страданието е навсякъде и всичкото то произлиза от нашите собствени желания и стремежи. Там е работата, че тези желания не изглежда да подлежат на контрол под каквато и да било форма.
Ами, благодаря за вниманието. Лека нощ, дами и господа.

Коментари

1.   Буда освен, че казал че има страдание, е казал че страданието има край и има път към този край.

По тази причина "Там е работата, че тези желания не изглежда да подлежат на контрол под каквато и да било форма. ", означава - "Аз не знам как как се справям с емоциите си", които идват и си отиват като вълните в окена.

Прочети повече за будизма, може да ти е от полза.

2.   Ако ти кажа, че любовта е прекалено МЕЙНСТРИЙМ ще те откажа ли от момичето? А, да те питам според теб колко хора знят думата хипстър? Съветвам те да посетиш Failblog. org > Memebase... Макар че, и фейла е прекалено мейнстрийм :)

3.   Разбирам те защо искаш да напуснеш България. Аз също искам да се махна от тук, не да уча, а да работя. Наистина не трябва да пропускаш тази възможност, ако те приемат и можеш да заминеш. Но момичео е въпросът, няма да ти казвам да я оставиш или пък ако те обича да те чака, защото знам за какво говориш и че хич не е лестно. Имаш още време и направи всичко възможно да я накараш да дойде с теб, все ще успееш някак. Колкото и невъзможно да звучи, не се отказвай. Мисля, че тя някак си върешно иска да дойде, дори и да го отрича. Mary Jane!

4.   Или, или. Избирай. Пълно щастие няма, а и все пак, съдейки по начина ти на изразяване, разбирам, че си умно момче и би трябвало да имаш вече изградени приоритети. Животът е пълен с подобни дилеми, все по-често ще ти се налага да жертваш едно нещо заради друго. Прецени сам за себе си кое ти е по-важно към този момент - обучението или любовта. Колкото до музата - можеш да я намериш навсякъде, не само в определен човек. Успех!

5.   Преди години, моята бивша приятелка искаше да следваме заедно в чужбина. Аз, в началото не исках (както сега твоята приятелка ), но на края се съгласих. И кво стана? Два дни преди да заминем, тя се отказа и не искаше да дойде. И не дойде. Аз, низ кво ли не минах, докато се уредя да замина. Тогава беше голяма криза, минах низ ад, а тя се отказа. Просто така, внезапно. Така и не разбрах за кво. Ядосах се, естествено и заминах сам. Сега след много години, всеоще съм си тук, в чужбина, работя, доволен съм много. А моята бивша приятелка... просто не мога да повярвам кво се случи с нея, мъж пияница, живее в цигански квартал, под наем, безработна... момче следвай мечтите си. Живота е пред теб. Ще имаш още много гаджета, докато намериш истинската жена. Успех!