Споделена история от Други

Искам да чета книги
Здравейте, аз съм от мнозината които не четат книги, но да си призная харесва ми когато го правя. Имам даже много, които сигурно не съм отварял, и искам да започна да чета, обаче има нещо което ме дразни. Като чета резюметата, така се нахъсвам, защото ми харесва историята, но като почна да чета 97% са някакви твърде отдалечени от темата неща. Например любимият ми жанр е (научна) фантастика и имам книгата "Европа" и преди да си я купя като прочетох резюмето много ми хареса. Сега съм на около 50-100 страници (г-д 1/4 от цялата книга) и все още нищо интересно не се случва. Искам в книгата да се разказва наистина това, което пише в резюмето. Изобщо не искам да си губя времето да чета простотии, поне за мен.

Коментари

1.   Аз затова като чета художествена литература са само разкази и повести. Не мога да чета истории заемащи повече от 50 страници. Просто не запомням какво се е случило. Искам действието да се развива по-бързо, да не трябва да си спомням с детайли всичко случило се преди 80 страници, за да мога да си обясня държанието на даден герой... За "дебелите" книги предпочитам екранизациите. Често са достатъчно добри да схванеш основната идея на автора.

2.   Предлагам ти Алхимикът (Паулу Коелю). Книгата е толкова зарибяваща, че я изчетох за два дена, а мразя да бързам да изчета някоя книга. Но книгата не е за всеки!
Успех!
-... АК

3.   Е, в резюмето е събрана накратко цялата история, нормално е после да има много "пълнеж", иначе нямаше да е книга е някакъв разказ. Така, че освен да се понасилиш да почетеш още малко не знам какво да те посъветвам. Пък ако стане интересно-добре, ако не, зарязваш я и търси друга книга.

4.   Виж, ако искаш бързо действие, чети кратки разкази. Ако ти се струва, че четеш простотии, то мног жалко за теб. Литературата не е за всеки.

5.   Няма как да ти хареса още в началото. Повечето книги бих казала, че стават интересни малко преди края. Но това си е моето мнение или аз просто съм попадала на такива книги, които стават интересни в края :) Иначе самата книга, ако наистина не те е спечелила я смени. Винаги може да намериш нещо по-добро :)

6.   Фантастика? Веднага щи препоръчам - Клифърд Саймък мисля е добро начало.

7.   Пробвай с различен жанр.
Може би ще останеш приятно изненадан.
Смени автора, прегледай интернет за рецензи на книгите и не се нахвърляй директно на бест селърите, подлъгват понякога.
Преди години обичах да чета блудкави романи и фентъзи, а сега след най-различни проби на жанровете се оказа, че нещото което най ми допада е езотерите и философия.
Опитай.
Нищо не губиш!

8.   С твоите изисквания, освен да четеш вицове, друго не се сещам. Ама то пък, към тях резюмета не пишат, трудна работа...

9.   Не разбрах на какво точно викаш простотии.
Резюметата са толкова хиперболизирани, че все едно четеш най-великата книга, а това си е търговски трик, за да я купиш.
Ако стигнеш до някакви подробности в книгата, които те отегчават, прости ги пропускай. Съвременните американски романи, а и не само, са написани като енциклопедии, поне за доценти.

10.   Какво е книга?
Записвам този въпрос защото сме 2017 -та година в отдалечена страна от т. Нар. Западна Цивилизация.
Тук сме доста и даже прекалено повлияни от "недостижимите" културни ценности на т. нар развита демокрация или западна цивилизация или евро атлантически ценности или както искаш го наречи.
Реално наистина има книги от които има какво да научиш, но в цялата тази манипулация струяща от всякъде няма как да се ориентираш не само за книгите но и дори и за най-елементарни проблеми залегнали като цел за разбиране дори от три годишните деца - кое е добро и кое е зло.
Моя съвет е да се разтърсиш ИЗ различни търсачки в нета като записваш "класика" или "класическа литература" или класици или "световна класика" на български на английски на немски и на руски език.
Мисля че ще все още е възможно да намериш отговори на много търсения.
Успех.

11.   Търси в интернет отзиви за дадена книга, преди да я купиш. Но хората имат различен вкус, та и това не е гаранция. И аз попадам често на такива книги, което ми убива желанието за четене. Поне са ми подарък и не съм давала пари. Заложи на класиката.

12.   Тери Пратчет? В книгите му още от началото просто се случва нещо, иначе е така, най-якото в една книга е по средата и края, началото и аз го минавам само ей така някакси

13.   Може да прегледаш ревюта за книгата, която смяташ да си вземеш. Така ще разбереш дали е хубава или не, колко бързо и как се развива сюжетната линия. Иначе тук има добри съвети, и аз бих ти препоръчала да пробваш с различен жанр. :)

14.   Прочети на Христо Пощаков „Меч, мощ и магия” и „Завладяването на Америка”. Доста леки книги са, а Саймък е прехвален и тегав автор, прочел ли си една негова книга, значи си чел всичките. Качествена фантастика-Лем, Зелазни, Артър Кларк, Крайтън... на Матю Райли книгите също не са лоши и се четат на един дъх.