Споделена история от Други

Изгубих ли таланта си ?
Здравейте :)
Първо да спомена, че в заглавието съм използвала думата ‘талант’ от съображението, че това, което съм творяла и е било истински вдъхновено от живот на листа е било преди да добия някакви конкретни умения.
Случаят ми е следният-на 15 години съм. Рисувам през целия си съзнателен живот.. моята детска мечта беше да стана моден дизайнер и с нея изпълних цялото си детство. Наистина рисувах неща непосилни за дете, което не отдава почти цялата си енергия за игра в рисунките. След това мечтата ми бе изместена от ума ми, който ме убеждаваше, че трябва да променя насоката към нещо по-доходоносно, не толкова обезличаващо, индустриално и реално достижимо като например графичният дизайн, анимацията и архитектурата/като мое хоби/. Уча в училище със силно изучаване на изобразителното изкуство и по-конкретно рисуване. Може би до 14 ми година рисунките ми надминаваха и мойте очаквания след като ги завършвах. Рисувах това, което ми идваше отвътре и винаги щом ги погледнех накрая бях вътрешно горда за емоциите, който се забелязват в тях и крайния им резултат. Кандидатствайки в гимназията не бях ходила на никакви уроци.. гледах другите какво техники използват и унемях. Не знаех изобщо какво да правя, но накрая оценката ми бе отлична. Моята най-голяма сила стана натюрморта. Имах отлични оценки, участвах в много конкурси.. докато започна новата година. Имайки проблеми в личния си живот не бях рисувала дълго време. И ето, сякаш таланта ми изчезна. Творбите ми изглеждат несериозни, бездарни.. сякаш ги е правил човек без никакъв поглед към изкуството. Въображението ми се развива, ръцете ми не. Не излиза нищо от мен вече една година. А поглеждайки старите си рисунки.. вече не ме удвлетворяват, не ги смятам за добри.. не виждам нито себе си, нито чрез обективния си поглед-талант в тях. Питам се.. заблудих ли се, че това е моето призвание, че това е талантът ми само, защото го превърнах в навик? Може ли човек да изгуби своят талант?

Благодаря Ви, че прочетохте и се извинявам за обемния изказ.
Весели Празници! :)

Коментари

1.   Промяната е в теб като личност, душевност. Ти изразявайки себе си в картините и сега като се променяш е нормално не виждаш същото като преди.
С талант се ражда, не се придобива и не се губи нещо с което си се родил.
Може би си в момент на "пренастройки" вътрешни и за това още нямаш какво точно да изведеш на хартията/платното.
"Драскай" просто така, безразлично или пък "объркано" без смисъл което също има смисъл...просто не свиквай или не отвиквай да изкарваш "нещо" от вътре на вън.

2.   Талантът не се губи, но трябва да се развива и надгражда. Нормално е предишни рисунки да ти изглеждат вече не дотам добри. Ти растеш и се променяш. Това, че не си рисувала 1 година, вече не е толкова добре и се опитай да си преодолееш личните проблеми.