Споделена история от Други

Оправдан стопански риск
Здравейте! Съжалявам, че Ви занимавам с моите въпроси. Оправдан стопански риск може ли да е, когато например отглеждаш канабис-той служи както за лечение на някои болести, така и е наркотично вещество, което може да е опасно за живота. При оправдания стопански риск се гледа общественополезния резултат, а канабисът нали може да помогне на хората при някои болести. А когато е за вредни цели съответно оправданият стопански риск е наказуем. Може ли канабисът да е пример за оправдан стопански риск?

Коментари

1.   Това някакъв майтап ли е? Отглеждането на канабис с медицинска цел в България (а и по света, където е разрешено) става със специални разрешителни и при специални процедури и контрол, с които не може да се хване ей така сульо и пульо. Това не е като да гледаш картофи.

В България има само 16 фирми с такъв лиценз при десетки кандидати. И тези 16 фирми не са на случайни хора.

2.   За това се изискват редица разрешителни, които се дава при покриването на много стриктни критерии.
Ако ще е за теб, то гледай си 3-4 малки китки в мазето и не го мисли.

3.   Всъщност... Глупаво е от моя страна. Аз съм ученичка и съм доста запалена по правото. Опитвам се да разбера какво точно означава оправдан стопански риск. Знам, че още съм прекалено малка затова. Да, знам че се изисква съответното разрешително за отглеждането му. Съжалявам. но съм голяма любопитка.

4.   До №1,2 въпросът на автора е юридически, а не морален или икомомически!
Ако знаеше какво е оправдан стопански риск можеше да си отговориш сам.
Оправдан стопански риск – причинени са вреди при преследването на цел да се постигнат съществени резултати или да се избегнат значителни вреди. Рискът е оправдан: няма изрична нормативна забрана, отговаря на съвременните научно -технически постижения и опит, положителният резултат е по-вероятен от вредните последици, не поставя в опасност живота и здравето на другите. Деецът е направил всичко зависещо от него за предотвратяването на вредите.
При казуса ти с канабис няма как да докажеш, че положителният резултат е по-вероятен от вредните последици, защото все още няма болест която доказано да се лекува само с канабис. Ползите при лечение за които говориш са, че канабисът действа един вид като обезболяващо но без негативните ефекти на самите обезболяващи, така че няма как да ти го приемат като оправдан стопански риск.

5.   А и най важното за канабис ИМА изрична нормативна забрана!

6.   Благодаря Ви за отговора. Понякога мисля доста лекомислено над нещата. Не знам откъде ми дойде на акъла за канабис. Аз наистина съм доста запалена по правото. Правя си сама казуси,решавам ги и съответно налагам наказанието за престъплението,което е извършено,ако има такова.Защото понякога е несъставомерно.