Споделена история от Други

Право във Варна - ВСУ
Здравейте! Аз съм момиче на 18 години (11 клас).
Ще мина направо към въпроса си.
Следващата година ми предстои кандидатстване. Подготвям се за матура по история. Искам да следвам право във Варна - ВСУ. Не защото няма да изкарам добри оценки на изпитите или искам по-лесно да го "избутам", искам да живея във Варна (но това е друга тема). Да, семестриалните такси са високи, помислила съм и за това.

Запитването ми е защо някои хора се отнасят към това учебно заведение с доста песимизъм? Поинтересувала съм се доста за този университет и кадри от други - например държавни университети доста "плюят" по Свободния. Едно от главните посочени твърдения е, че там се записват студенти, които не са могли да бъдат приети в друго заведение. Направи ми силно впечатление и коментар на студент (не един), който също следва във ВСУ, отново с негативно мнение. Като това ме води на мисълта, че те са се надявали малко или много щом плащат толкова пари значи имат сигурни взети изпити и т. н. Други кадри на този университет пък много добре го защитават с факти.

Не знам дали съм станала ясна. Иска ми се да получа коментар от хора, които в момента учат или са завършили ВСУ. Много съм объркана, а за мен това е доста важно. Искам да получа качествено образование. Не отивам там с нагласата, че щом плащам всичко ще ми е на готово, а и не искам да е така.

Благодаря предварително на хората, които ще оставят мнение! :)

Коментари

1-50 от 52

1.   Където искаш там учи, това си зависи от тебе колко ще четеш по време на следването, не толкова от университета. Честно казано обаче работодателите масово предпочитат тези, които са завършили СУ, не че е показател, но това си е факт. А отделен е въпроса, че работа няма изобщо за юристи. Аз от година и половина търся по специалността (право), нямам високи изисквания ( и за 500лв ще започна), но да ти кажа честно няма никаква работа. Така, че добре помисли това ли искаш да учиш, защото наистина не е това, което беше. А и за справка съм в София, да не каже някой, че съм от малък град и затова няма нищо

3.   А, защо за Бога искаш да учиш право? Вече има сигурно по юрист на глава от населението... къде ще ви намираме работа на всички?

4.   От Авторката
Благодаря за прекрасния изчерпателен отговор на Номер 2.
А към Номер 3 .. какво да ти кажа просто имам голямо желание, а и не е 100% сигурно, че със завършено право ще работя точно като адвокат. :)

5.   Сиси, извинявай може да си завършила много престижен университет, но нямаш елементарна грамотност и това много дразни. ИЗпит се пише със з, направо срамота. А това за братовчед ти, че са му предлагали работа в прокуратурата ги разправяй на някой, който си няма хабер от нещата. В прокуратурата се влиза само със завършена специалност и то след много тежки конкурси, такива каквито не и сънувала. А отделно това, че учат по записки е много показателно за нивото. Правото драга, не може да се учи по записки, все едно медицината да може. То е толкова всеобхватно и необятно, че и всичките учебници да прочетеш пак няма да си наясно с нещата. Номер 3 е прав, толкова са много вече юристите и всичките са гладни, нямат пари, само старите адвокати и тия, които по някакво чудо успяха да се намъдрят в съдебната система изкарват що-годе прилични суми. Но щом момичето е решило нека учи. Славата на университета е лоша, както и на БСУ и ако наистина учат по записки сега ми е ясно защо

7.   До авторката от номер 3:

Казваш, че със завършено право не е задължително да си адвокат. Какво остава - юрисконсулт (нужни са някакви връзки), съдия (невъзможно, само за връзкари), прокурор (абсурд, не е за простосмъртни), нотариус (зависи в кой град си)... Е? Изборът не е чак толкова голям. Това, в което всички се мъчат да убедят кандидатстудентите е, че юристът е като дялан камък - става за всичко, пасва навсякъде... Да, ама не. Тоя спам го разпространяват най - вече тия, които дават частни уроци на огромната маса кандидатюристи. Защото много добър бизнес завъртяха и много се налапаха през последните 15 - 20 години, та не им се оставя. Но ти си помисли много добре. Имаш още време. С това право ще си ядеш ушите, според мен... И не само според мен.

9.   Авторке, въобще не слушай никого относно това, че има много "плява" вече... И на мене ми промиват мозъка с това, но първо, че не съм на това мнение и второ - всеки си има мечта, която иска да сбъдне. Защо пък ти да не си от онези, които ще тръгнат нагоре? Не знаеш с кой ще те срещне животът и каква професия ще ти е от полза занапред. Така че, моят съвет е - не се отказвай от това, което искаш! :)

П. П. И аз съм кандидат-студентка, така че не мога да ти помогна за това кой университет да избереш :)

11.   От Авторката
Благодаря за всички изказани мнения, най-вече на Sisi! :)

12.   Авторката, ти явно си решила да учиш точно това и във ВСУ. Но моя съвет е да се разровиш малко по форумите, може и да зададеш там твоя въпрос, има цям юридически форум, където ще ти отговорят юристи завършили и хора практикуващи. Ще ти кажа само няколко неща, а ти прави каквото искаш. Нещата наистина не са толкова розови, колкото Сиси ги описва, аз лично през цялото си обучение работех - имах 7 години трудов стаж при дипломирането си и създадох наистина много връзки. С тяхна помощ и ме уредиха в една адвокатска кантора още докато учех и какво мислиш правих - сутрин рано ходене в кантората преди адвоката и почистване на целия офис, следва купуване на закуска и вестник, след това ме пращаше до съда да входирам искови молби и да правя справки, но наред с това му плащах всички сметки, носех му костюмите на химическо чистене, правех резервации за почивки за него и любовницата му и на всичкото отгоре като дойдеха гости в кантората трябваше и да му бъда сервитьорка. И да ти кажа всичко това за минималната работна заплата, едвам се и махнах, защото аз сама съм си плащала обучението, а като бях там наистина нямах никакви пари. И само да вметна, че напуснах, защото искаше да спи с мен. Това беше първата, после пак с връзки почнах при втори, но той горкия нямаше никаква работа, беше хванал едни дела от масовата приватизация и бяха еднотипни, работата ми беше да ги входирам и да пиша исковите молби, но те бяха готови юрнеци и само сменях имената и датите. След време той ми каза, че няма пари да ми плаща и ако искам да работя безплатно, като преди това ми беше казал да плащам половинатаи интернет и да пия по малко от минералната вода, защото пари струвала. Напуснах и него, след което си намерих чудесна работа за много добри пари и ми позволяваше да уча и имах време. Успях да завърша, само да вметна, че обожавам това, което съм учила, просто го учех наистина с желание и амбиция. Стана така, че се преместих в София, тук където има много повече работа. Много бързо си намерих като младши адвокат (бях вземала изпита), но парите са 500лв само да спомена и се запознах и тука с много колеги адвокати, но нашата работа не беше истинска, т. е. ние бяхме кантора по изпълнително производство на една кредитна фирма и беше по-скоро секретарска, отколкото истински казуси. Напуснах с идеята, да намеря нещо по-добро за повече пари. И честно казано досега съм пускала на много обяви. Впечатлението ми е, че масово препдопитат СУ, в България просто той се признава. Някой обяви, дори директно си го искат. Но има и нещо друго, ако си в София да учиш, ще имаш шанса да започнеш работа в някоя кантора и ако не ти хареса, както при мен примерно се случи да отидеш в друга, където може да те научат на нещо, докато Варна е сравнително доста по-малък град и с ограничени възможности. Доколкото съм запозната има много фирми, които се намират в София и организират стажантски програми и може да започнеш при тях, но те също се намират в София. Съвет от мен, на връзки не разчитай, това ти го казвам, защото много хора ще ти обещаят, но малко ще направят наистина нещо за теб. Винаги разчитай само на себе си да постигнеш нещо. Аз имам много приятели юристи и адвокати, и съдии, и прокурори, и следователи и юрисконсулти колкото искаш, но не разчитам на връзки, а и не искам. И наистина положението е много зле, щом за 500лв обява джобса ми връща реплай, че са кандидаствали 150 човека, направи си сметката. От 100 човека випуск, които бяхме в момента по специалността мисля работят около 10 тина души не повече, като само 1 наистина успя да се домогне до добра работа за около 1000лв.
Съжалявам, ако съм те разочаровала, но ако не вярваш разрови се в гоогле, там поне има много информация. А СУ е предпочитан от работодателите, затова аз лично съжалявам, че не съм го завършила. Много от обявите поставят изисквания и за минимален успех от обучението много добър, някои отличен. Правото може би е една от малкото специалности, където от къде и каква ти е дипломата има значение. Това е положението. Може да не ти харесва и да ти се вярва на розовите приказки на Сиси, но истината е друга

13.   12 - права си и не си...

Определено конкуренцията е голяма, трябва да имаш някакво желание, концепция за живота - кой е казал, че трябва да се работи в кантора - може да станеш какво ли не - да си откриеш и свой бизнес, знам ли...

Правото е хубава специалност, подготвя те реално за живота, според мен. Аз всеки ден трябва сега да чета, защото нищичко не разбирам - като икономист не мога да пръдна, без да се сблъскам с някакъв правен казус....

Ок - който иска и може и е в София и го приемат в СУ - нека учи там, но който иска да учи във Варна, не е в София и не го приемат право, а да кажем - история на искуствата (което е писал второ желание, знам ли) - по-добре да си учи специалността, която иска във Варна.
Оценките в дипломата са важни само при първата работа, после никой не ги гледа и иска като си си изградил име...

това е положението - нека обаче мислим и в перспектива - тепърва кризата ще се разплита (сега е най-гадното), ще идват и инвеститори, а без прависти, не може и най-дребното договорче да направиш...

12 да не се отчайва - БРАВО, на правилния път е, не се предавай!!! В началото ще ти е трудно, но като си направиш име, като си имаш и клиенти, след 20-тина години можеш и кантора да си отвориш и ти да караш някой студент да ти носи кафето! Определено няма лесно в живота, ако нямаш старт от богати родители - но така е с 90% от хората на тази планета - не си сама....
Успех и упоритост и браво до сега - не знам от какво не си доволна, според мен си се оказала доста твърд орех и си се доказала за възрастта си, за малкото си опит и доста си изстрадала - това е житейски опит, който ти е по-важен от 1000 дипломи от СУ, вярвай ми...

Сиси

14.   Сиси, Сиси, доста си се разприказвала по темата... Не знам в кой университет си завършила и колко е престижен, но явно в училище наистина не си била много добре. Правописът ти куца най-малкото, а и доста хаотично ти върви мисълта, постоянно се повтаряш, въртиш и сучеш на едно място.
Аз съм кадър на СУ. След магистратурата имам и докторантура (завършена). Сблъсквала съм се с хора от различни университети, но искам да ти кажа, че СУ, ТУ и тем подобните университетчета, така оплювани от теб, бълват най-читавите кадри. Не мога да сравнявам нивото там дори с нивото в НБУ, а да не говорим за ВСУ и БСУ. За тях само мога да кажа, че преди време се запознах на морето с 2 сестри. Те бяха малко бавноразвиващи се, едната едвам беше завършила училище. Не са лоши момичетата, имам си ги във фейса даже. Аз съм широкоскроена и мога да общувам с всякакви хора и да намирам винаги общ език. Та тях ги приеха да учат във ВСУ. Затова си правете сметка какво е нивото там. Не че имам нещо против да има и такива университети за хора без много умствени възможности, но те няма как да са на едно ниво с ТУ, СУ и другите престижни университети. И за преподавателите изобщо не си права - те са същите старчоци от другите университети и БАН, само че на хонорар.
Специално за правото - аз имам доста познати прависти. Всички са от СУ и са ми казвали, че почти всички работодатели имат изискване за завършен точно този университет, също и за оценки и т.н. Не е само първоначално, никой не ти гледа само стаж в тази специалност, гледа се и дипломата. Друг е въпросът, че и там в момента е страшна криза, 2 мои приятелки търсят упорито работа, но няма, дори и за 500 лева.
А Сиси е типичното провинциално момиче, напористо, упорито, готово на всичко, за да си постигне целите. Ти не учиш за да знаеш, ти учиш за да се издигаш, независимо на каква цена. Готова си на всичко, само и само да си постигнеш целта. Нищо лично нямам против теб, но меко казано ми е писнало от този провинциален манталитет. Бутат се, бутат се, блъскат се, само и само да докопат каквото търсят. Няма срам, няма скрупули. Не ме очуди, че си готова на всичко за да постигнеш каквото искаш. Има ги такива около мен и ... ми настръхва кожата като ги гледам.
Както и да е, няма повече да коментирам. Само исках да кажа на авторката мнението ми за ВСУ и университетите от този тип.

15.   Не виждам нищо лошо в това да си напорист, упорит и готов на всичко да постигнеш целите си. Такива хора успяват. А колкото до провинциалния манталитет, забелязала съм, че само хора от София се делят от останалата част на България. Така и не разбрах защо? ! Аз съм номер 12 между другото

16.   Номер 12, няма и да го разбереш, само ние си се разбираме между нас си. Малко грубо звучи, но е така.
Да, постигат целите си, ама на какво са готови да ги постигнат - това е въпроса???? Едно е да ти е в кръвта и да си някой, друго е да се мъчиш да бъдеш като някой - тогава малко прекрачваш границите на някои установени норми.

17.   ПС: 12, ако те интересува защо хората от София се делят от останалата част (разбира се има и изключения), мога да ти обясня, но може да не ми публикуват коментара.

18.   15, не е вярно, че софиянци се били деляли. Провинциалистите ни мразят. Какво и да стане все ние сме им в устата. Даже съм си имала проблеми заради това, че съм от София. Освен това, трябва да си напорист с мярка.

19.   До номер 14/ 16/ 17:

Много ми допадат коментарите ти, мисля, че са много на място. Ако ти се занимава, обясни ?, моля те, на Сиси "защо хората от София се делят от останалата част". Чисто егоистично, ще ми е интересно да прочета мнението ти:) Коментарът ти ще се публикува:)

Модератор (който също е човек:)

20.   А за морската столица ще допълниш ли, или и ние спадаме към провинциалистите (Не забравяй,че всичко на 15км от морето се води също провинция...)

Лола

21.   Ами добре, утре ще ви обясня, защото сега ми се спи :)

22.   Започнахте друг спор за столичани и хора от провинцията и мисля, че авторката не я късае много. Момичето пита за университети, не кой колко мразел. Аз подкрепям свободните университети. Това, че излизаш от СУ например не значи, че става "нещо" от теб. Където и да се запише, ако си учи както трябва и се подготвя ще бъде добра в работата си. И да, трябва да се изградят връзки за да имаш по-голям шанс като завършиш или дори още до като учиш да си намериш работа. Ясно е, че няма да почнеш от шефското място, а нещо по-мизерно. Но всеки тръгва от някъде. :)

23.   Номер 21 остани си със здраве. С такива като теб човек няма смисъл да дискутира каквото и да е.

24.   хора, какво ви става?

Не бях влизала вечерта и отварям и - АУ!!!
Имаше една тема „България - тази ужасна страна„ - аз нарочно не писах, защото съм на противоположното мнение и знаех, че ще ме разкъсат самосъжаляващите се хиени, за които държавата им виновна....

Обаче ВИЕ МИ ДОКАЗАХТЕ ДРУГО -

БЪЛГАРИЯ - ТЕЗИ УЖАСНИ ХОРА!!!

Съжалявам, но с тази злоба, с това мрънкане и с този негативизъм до никъде няма да стигнете.
Когато не сте успяли в живота, винаги намирате прични - сега е университета, утре ще е града, после партнъора, децата и т. н... Ужас!!!

Мръсотия, корупция и несправедливост има навсякъде - в една или друга степен, има 120 държави, които са много по - зле от нас и хората не могат да пишат дори, вие тук сте тръгнали да се карате и ОБИЖДАТЕ за университети!!!

Съжалявам, че споделих ОПИТА СИ и мнението си - момичето ми се стори читаво, нямам нищо и против една ДИСКУСИЯ ПО СЪЩЕСТВО, но имам доста против ОМРАЗНИ ЛИЧНИ НАПАДКИ, мрънкане, омраза....

НЕ ДЪРЖА ДА СТЕ НА МОЕТО МНЕНИЕ - рядко някой е бил, защото повечето българи живеят и робуват на стереотипи - подиграваха ми се лятото, че не кандидатствах, като завърших в чужбина и си стъпих на краката - оправи се ти, България е такава и онакава, после като ме пратиха в България - не се връщай...

Хора, разберете нещо - можете да дадете съвет, но не можете да накарате някой да прави нещо, което отговаря на вашите стереотипи - не като обиждате, тормозите и нападате - кажете вашето мнение и като нямате какво да казвате - замълчете.

Който твърди, че студентите където и да е било са били „бавно развиващи“ се - звучи гротескно и завистливо. Нали Вие не сте? Живейте си живота както искате, но моля - оставете и другите да си направят своя и КОГАТО НЕ ОТГОВАРЯ НА ВАШИТЕ ПРЕДСТВИ, не с обиждайте - радвайте се, че човекът е успял, не му пречете.

Момичето само ще реши, къде ще учи - не е бавно развиващо се!

Спокойно - това не е партийна кръчма, това е само дискусия за ЕДИН УНИВЕРСИТЕТ!!! ЗА БОГА!!!

СИСИ

25.   Модератор, замълчавам, няма смисъл да си казвам мнението, постовете на Сиси сами говорят за себе си. Само ще кажа, че аз не съм неуспяла, а напротив. Няколко нива съм над нея. И въпреки, че съм от София, не е било с помощ на родителите. За съжаление все по трудния път съм минала на скапаните университети. Ако бях прочела по-рано постовете на Сиси, сега щях да съм се записала в някой селски университет и да си мисля, че много знам. А всъщност по тази логика, не е нужно да има университети. Нека всеки сам си взима записки вкъщи и да си чете.

27.   Ама как си личи, че нищо не разбираш и не слушаш другите какво говорят. Модератор - запетайка - т. е. обръщение към модератора. Аз не съм модератор. Оффффф, как не ти омръзна да се хвалиш в 300 реда чаршафи и да плюеш по университетите в БГ. Само твоя елитен университет в чужбина е важен. Добре, че си ти да го завършиш, че друг не би могъл. Кой къде нищо не е чувал за СУ, това не ми го обяснявай на мен. А за селянката - сама си се определи.
Махам се от тая тъпа тема.

29.   Обещах да не се връщам в тази тема, но....
Ти добре ли си бе, момиче??? Как можеш да говориш така наизуст не ми е ясно. Знаеш ли, че "заведението", в което работя, тук в БГ се нарежда на едно ниво по публикации с Макс Планк в Германия? При 3 пъти по-малко хора с 4-5 пъти по-ниски заплати. И хората не го правят за пари, правят го защото искат. Специално публикации на нашата група са във водещи световни списания, наред с такива на други учени от университетите в топ 500 (първите 10 даже). Резултатите ни от една от публикациите, съвместно с учени от Англия, са влезли в американски учебник, от който ще четат такива като теб, като ПЪРВОТО откритие в тази област, като експериментите и идеите са на нашата лаборатория. Ти колко такива списания си чела, колко си се интересувала относно публикационната дейност на българските учени???? Знаеш ли, че 60-70% от публикациите излизат от БАН, останалата част са основно СУ, ТУ, ХТМУ и много малка част от други. Но никъде няма да намериш ВСУ!?
Мъка ми е направо като чета тези простотии. Взела си няколко иЗпита в някакъв университет и сега всички трябва да ти се кланяме колко си велика! 'ПАЗИ, БОЖЕ, СЛЯПО ДА ПРОГЛЕДНЕ!!! '
ПС: Понятието "селянин" не изразява местожителство, а манталитет на личността.

31.   Не съм госпожа, госпожица съм и съм на доста малко години... Явно това не можеш да го приемеш, че някой може да постигне нещо и да не е на 40. А Дянков не ми го хвали. Както се казва, държава, която затрива науката, не е държава. Не ми се спори на тази тема. Заради такива като теб и малоумния Дянков стигнахме на тоя хал. Твоето мнение за мен е като глас в пустиня. Относно къде се цитират публикации и в какви учебници, няма как да разбереш, защото нямаш необходимите знания за това. Но ако се интересуваш, остави един имейл и ще ти пратя електронен вариант на учебника. Но едва ли ще вденеш нещо... Макар, че не заслужаваш, дето се казва, "да те бръсна за слива"...
Имаш свое мнение, но нямаш ниво. Учила си в престижен университет, но селянията си остава. Няма как това да го изчистиш с едното образование, съжалявам, че точно аз трябваше да го кажа...

32.   Съжалявам „госпожице„, просто (с риск да се повторя), но на Запад от Сараево думата „госпожица„ не е политически коректна. Просто е „no go„ дума... Не исках да те обидя, а напротив - имам скруполи да нарека който и да е учен-жена „госпожица„. Беше ми ясно иначе, че не си много възрастна, то от тона си личи, че си на моите години (и на мен личи, че не съм възрастна жена), в което няма лошо.... Разликата обаче е, че аз смятам, че имам още какво да уча, а ти (според теб) си научила всичко...

Кой какви знания има иначе, не може да бъде преценено по форуми и сайтове.
Приемам твърдението, че според една „госпожица„ нямам ниво, но нали е две нива над мен - имаме значи и двете доста да наваксваме с нивото, ако съм на нулата, тя е на 2....

Определено един престижен университет не може да компенсира липсата на „ниво„, с което стигнахме на моята теза, че човек сам си учи, сам може да се изгради като специалист, ако му цъка машинката и знае какво иска, честен и работлив е.

И зависи от държавата и от „науката„ - не може да се гради здрава къща на стари и изгнили основи. Според мен, направихме грешка, че не реформирахме науката и образованието, а Дянков имаше смелостта да го каже и даже да настоява за такава реформа.

Но за мен, като специалист от чужбина, както и за другите 15% от всеки български випуск, които сме учили извън България, е по-добре това - нас ни ухажват с добри усливия, защото не намират хора в страната. За мен е по-добре даже нищо да не се променя, за мен в IFO институт ще има място... за БАН и не мисля.... Времето ще покаже кой крив и кой прав, a и нито Планк, нито ИФО се издържат от данакоплатците... и то отдавна е така, Планк и е на печалба май...

Благодаря за предложението, не искам да ми бъдат пращани учебници, а трябваше в процеса на следването си, на ИЗСЛЕДВАНИЯТА СИ, на писането на дипломна работа САМА ДА попадна на тях - търсих специало по моята тема - те в България не са чували и за това, няма и думичка даже, какво изследване ще търся.... и между другото, точно по моята тема е имало предложение 1992 г. още от японците да се направи българо-японски проект и изследване (става дума за пазарите на труда), защото България била някакъв екстремен пример за нефункционирането им... ама нашите са нямали интерес - да живее Маркс и каквото сме си написали, японците няма какво да ни казват на нас, откъде изгрява слънцето!!!
И съм търсила, госпожице, и съм дискутирала с професорите и за България исках да пиша и ме посъветваха да не го правя, защото нямало литература, изследвания - И НЯМАШЕ!!! Не говоря найзуст, просто съм търсила не само в библиотеките в Европа, но и в EPSCO, където са всички престижни публикации от 1920 насам! А, като заговорихме за „престижни„ - оценката се намаля като цитираш никому неизвестни източници и интернет.

Успех и стига тук сме пълнили темата, отворете друга, защото не говорим по темата вече!

Може да я кръстите „Извън БАН и СУ няма наука и образование„ - там няма да троля, защото съм на противоположното мнение...

Сиси

33.   Сиси, ти си роден адвокат. Браво :))

34.   Никъде не съм казвала, че извън БАН и СУ няма наука и образование, но да плюеш така по университети, в които кракът ти не е стъпвал, не мисля, че е много редно. (Мисля, че всички видяхме оценката от международния одит, но неми се засяга тази тема сега. ) И да и хвлиш такива, в които е смешно да учиш на фона на останалите. Така не си правиш евала, а само понижаваш нивото в очите на хората на така престижния университет, в който си учила. Да не говорим пък за правописът ти, който се учи в началното училище и чуждият университет не ти е оправдание, че ти куца. Това че в твоята тема някой не е направил тук излследване, на нас нищо не ни говори за науката в БГ като цяло. Има много теми и проблеми, които още не са засегнати в световен мащаб все още. То затова е наука - за да се търси и открива. Науката винаги ще се развива и никога няма да бъде изчерпана. Искаш да пишеш по някаква тема, ама нямало нищо. Не може всичко наготово да се поднася. Като толкова ти се иска, направи един проект, направи си излседване и започни тази тема - така ще си първата, която се занимава с този проблем.
Някъде по-нагоре модераторът ме помоли за изкажа мнение по един въпрос. Е, аз не го иказах, Сиси сама си го изказа многократно и затвърди моите предположения. Ето за това говоря. Който трябва, ме е разбрал и без думи. :) Аз нямам какво да кажа повече по темата, не ми се спори с такива хора.
ПС: "найзуст" - вече няколко пъти написано по този начин. :)

Авокат на простолюдието хахаха

36.   не съм завършила българска филология и си признавам, че българският език не ми е на нивото на сътрудниците от БАН...

Но в крайна сметка, те определят правописа, нали? Явно не ни е като нация много сполучлив, щом всеки втори коментар в страницата е - ти не можеш да пишеш, ти си неграмотен. Когато това явление е масово, в развитите страни с развита наука се прави реформа в правописа, защото иначе над 50% от населението излиза неграмотно (немците го направиха, ама какво ще се сравняваме с тази неграмотна паплач, ние сме най-грамотните в света... ). Но това пак е различна тема.

Мерси 33., не смятам да ставам адвокат и нямам тези претенции, но мразя, когато няма поне минимална дискусионна култура, когато се троли и спами и критизира и то от хора, чиито крак не излиза от БАН и от СУ...
Съвет - напуснете малко „академичната„ си среда и се поразровете поне вирутуално из международните публикации и направете един международен проект, извън СУ и БАН, и тогава говорете.

Относно „международния одит - само наберете в гугъл Bulgaria OECD education „, ако имате нервите да четете за подкупи и дискреминация на учащи в неравностойно положение (малцинства, инвалиди). Доколкото ми е известно (нека госпожицата ме поправи, ако греша), България не е и OECD държава и изобщо за международен одит не може да става и въпрос.
Но и не за това говорихме, а за образованието на госпожицата и вие сама стигнахте до извода (НЕ АЗ, НЕГРАМОТНАТА АБСОЛВЕНТКА НА ЕЛИТЕН УНИВЕРСИТЕТ), че нивото на личността не се прави от елитността на университета. Изцяло съм на това мнение, госпожице, изцяло!

Ако не работите за Apple и GPS, няма как да знаете, къде съм била и къде не.
Стъпвала съм и в СУ, и в ТУ и в УНСС - навремето дори си въобразявах, че искам да уча в СУ и киснах в сградата, в Яйцето и т. н.

Спокойно - аз не искам да обидя тук никого, но ако не признаем пропуските си в образованието и науката, няма как да ги поправим и според мен сме точно като щраус с главата в пясъка, а хиените отстрани ни се смеят на будалъка, правят си самолети, медицина, коли и компътри и си купуват гащите Made in Bulgaria и не им дреме ние за колко велики учени се смятаме.... щом накрая пак едни гащи изплюваме, и то пройзведени в Китай, на които с много учене можем да зашием само наш етикет!

Дянков за мен е прав - колкото и пари да налееш в една бъчва без дъно, няма как да излезне вино от нея - без реформи, българските университети и БАН не са част от световната научна общтност, а само достоен антипример.

СиСи

П.П. - нещо почвате да ми ставате странна - „селяни„, „простолюдие„ - ако имате някаква благородническа титла, кажете - писна ми да Ви наричам „госпожица„. И малко съветче - мръднете малко от този БАН и от този СУ, защото може да имате перфектен правопис, но пък никакви маниери - хората от академичните среди, отдавна не се обиждат на „простолюдие„ и „селянин„!!!
Смята се също за политически некоректно това нещо още от времето на Октомврийската революция, на Запад включително.
Внимавайте да не наречете, както сте тръгнали, някой колега „негър„ и „циганин„, че както сме тръгнали с такива „учени„, ще ни изключат съвсем от международната научна общност - с или без перфектен правопис, според речника на БАн!!!!....

37.   простолюдието е основната клиантела на адвокатите. Ако не вярваш провери.

38.   Хайде, чао за последно - „простолюдието„ си има работа, трябва да създава БВП и да плаща данъци , за да има за БАН и „непростолюдието„... и да създава работа на адвокатите, разбира се, поне докато „простолюдието„ не стане само адвокат с диплома от (няма начин) някой бг. университет за „простолюдни„....

П. П. - „простолюдието„ не може да си отговори на един въпрос - как така преди 20 г. цяла България беше пролетарий, работници и селяни, сега всички станаха аристократи, СофиЯнкИ, научни сътруднички, госпожици, професори и ко...
На това му викам напреднало общество!!!

И НАКРАЯ ПОСТИГНАХМЕ КОНСЕНСУС!!! (на всяка цена)

Съгласна съм с „госпожицата„ - просто няма какво да се реформира, ние сме най-развитата, най-образованата и умна нация в света с центрове на световната наука и образование като БАН, СУ и УНСС и е само въпрос на време да го разберат на Запад и да направят система по наш образец! И какъв одит ще правят те, ние ще им правим на тези неграмотници! Един български не могат да научат като хората, тръгнали да ми говорят.

Когато успеят в рамките на 20 г. да станат от простолюдие, селяни, работници, агенти на ДС и пролетарий все учени хора, тогава да ни казват те!!!

... да не забравят да си пратят мейла, за да им кажем, откъде изгрява слънцето!!!

СиСи - Простолюдието

39.   34, не мисля, че има смисъл да се занимаваш. Сиси, нито разбира от ирония, нито е разбрала и коментара ти до модератора. Последното толкова ме учуди, че първоначално си помислих дали аз не съм разбрала нещо. :Д Наистина ми стана чудно как се е дипломирала в престижния си университет. За начина на изразяване и правописа да не говорим... То направо си е трудно да се чете. :Д

40.   СиСи, баба ми какво казваше - не можеш да говориш с простака на високо ниво, няма да те разбере..
Та и ти какво се пънеш и хабиш за хора, които и хабер си нямат за какво става дума..
Желая ти успех, от сърце! И много сили.. в този живот идиоти всякакви - трябва да ги отсяваш и игнорираш успешно, иначе рискуваш да повредиш нервната си система :)

41.   Сиси, по въпросите на науката не се произнасяй и не драскай в интернет глупости! Рано ти е още. Слагаш ми думи в устата, които дори не съм казала и не съм помислила.
39, аз съм 34 и всички останали номера, които не помня вече.
Какво да ти кажа, наистина няма смисъл. Седя си тук и си се смея. Жалко е, че от тази държава излизат такива хора, които ни представят по света. А там много "обичат" да си плюеш по родната страна. Това според тях изразява културата на един човек.
Била съм навсякъде и не е истина, че не знаят за СУ и други университети тук. Работили сме съвместно с учени от западни университети, това го казах, но няма кой да го разбере. Те наистина си ни ценят, въпреки всичко и се възхищават на това как от нищо правим нещо.
Да, затова целият ни обществен сектор е сринат, защото Дянков се провали дори в правенето на бизнес. А брутен вътрешен продукт се прави с икономика, за която са необходими иновации и наука. Дянков разрушава науката, иновациите и образованието.
По принцип българският народ мрази учените, защото ги смята за хитреци, дето нещо там са се уредили да взимат едни пари, вместо да Одят на село и да кОпат. А когато те управляват пожарникар и фанатичен неолиберал, когото Световната банка праща насам-натам по света да ликвидира икономики, омразата на народа към учените си намира своето изражение.
Не може да се отрече, че съсипването на науката се отразява на качеството на живот на всички останали, не само на учените. Това определя нивото на образование, нивото на здравеопазване, на способността на критика дори. Не може на Сиси да не й пука от това - ти наистина е навън, но ... родители, приятели, все някой неин близък е тук. Иначе защо изобщо пише в български сайт?
И защо ли Сиси си мисли, че всички непременно и с усилие искат да са в чужбина? И че тук нямаме качествено образование и наука. Според нея сме държава тип Хаити. Или Бурунди. Само не мога да разбера защо половината ми приятели са преподаватели в западни университети с това некачествено образование, което са получили в БГ??
Въпросите ми са малко риторични и би трябвало да са към Сиси, но тя така или иначе не вдява.... Аз много правилно я бях охарактеризирала - "Пази, Боже, сляпо да прогледне." Видя едната чужбина и вече тук всичко е криво. Но няма смисъл да се спори. Наистина съжалявам, че се разписах в тази тема....

42.   Какъв коментар иска авторката, а какъв и давате вие? ! Вместо да окуражите момичето водите личен спор. Всеки има свой гледни точки, принципи, разбирания и т. н.
На авторката мога да кажа да избере сама мястото. Явно тя харесва града и всичко там, но и трябва допълнително мнение. Може София да не я харесва и като град.. знам ли. Нека сама да избере, но където и да отиде трябва да учи много, ако мисля ей така да го бута просто няма смисъл.
Така че, мила имаш още мъничко време и помисли добре. Твоя избор ми харесва от една страна - от друга не. Въпрос на личен избор. :)

43.   41 не е вярно, че българите мразим учените. Това ти си го мислиш, може би някъде си срещнала подобно отношение, но аз лично ценя и уважавам учените. Дори смятам, че тяхното заплащане е неоправдано ниско. В крайна сметка не може да се сравнява тяхната работа с тези на работниците. Това са различни неща. Жалко обаче и е факт, че човек трудно може да пробие в България. Аз много искам да уча физика например като второ висше, но мисля че няма смисъл, защото просто после няма да си намеря работапо тази специалност.
Аз си мисля нещо друго, последно време почти не познавам хора от младото поколение, които да нямат висше обрзозвание. То стана много лесно достъпно, особено в частните университети. Мисля се, че поради този факт идва отчати лошата им слава, което не изключва да има хора, които са по-подготвени от други в по-добри университети. Мисля например, че правните факултети в България са около 11, може и да греша, но не са по -малко. Сами си направете сметката има ли толкова работни места за всички новозавършили юристи (може би над 1000 на година). Аз предпочитам да има 2 факултета и не всеки да може да завърши, но за сметка на това после да има добра и платена работа. Защото сега е факт, че юристите масово вземат по 500лв., по -малко от продавачка в мола. За мен това е ненормално. Приключвам и аз темата. Успех Ви желая на всички

44.   Номер 41, благодаря за включването. Това позволи на темата да стане пълноценна, т. е. да се чуе и другата страна. Стар юридически принцип, още от римско време:) Онази част от българското образование, която въпреки всичко е качествена заслужаваше да бъде адекватно защитена:) Извинявай, че и аз те подтикнах към писане, което те е изнервило, но мисля, че постовете ти ще са полезни на бъдещи читатели. Който има уши, нека слуша...

Мод.

45.   От това, което съм чувала, ако искаш да работиш като адвокат след университета е по-добре да кандидатстваш в СУ. И все пак е плюс да имаш познати или роднини, които да ти помогнат с навлизането в професията или дори само с намирането на практика.
Не съм много убедена, че правната специалност от ВСУ е ценена, особено ако искаш да ставаш адвокат (за юрист сигурно е различно). Мисля си, че ВСУ е по-подходящ за хора, които или вече имат диплома от по-добър университет или доста години трудов стаж и искат да придобият знания в някоя специфична област и не им се занимава с ходене по лекции и т.н.

Успех с подготовката за изпитите и с избора на специалността. Най-важното е да учиш нещо, което ти харесва, за да ти е приятно после да си изкарваш хляба с него.

46.   От Авторката
Здравейте, отново!
Прочела съм всеки пост с голямо внимание. На места няма много свързано с темата, което няма лошо, друга тема се захвана. На моменти стана малко грубо.
Виждам, че този университет не се приема от доста хора. Така и не мога да разбера защо? ! Нали това е университет по европейски стандарти, но не, не се приема. И останалите частни също. Навсякъде има хора, които отиват да учат ей така например защото мама и тате настояват, но има и разбира се хора, които сериозно гледат на нещата.
Не мога също да разбера защо е толкова важно да си в СУ, ако трябва да избирам без Варна бих отишла с по-голямо удоволствие в Благоевград отколкото в София (нищо лично към софиянци, то не може цяла България да отиде там).
Благодаря на всички, които са отделили от времето си и са написали мнението си. Видях различни гледни точки.
Успех на всички!

47.   Авторке, явно си направила избора си и най-добре е всеки сам да си го прави. Завърших, когато висшите учебни заведения се брояха на пръсти, имаше голяма конкуренция по приема и не се завършваше лесно. Но и тогава имаше хора, за които амбициите свършиха веднага след приема - отпуснаха му края, кютеха с тройки, прекъсваха и тогава се пръкна приказката "Като се знам какъв съм инженер, как да отида при лекар". Убеждението ми е, че който иска да учи -учи, където и да е. Големите приказки кой университет е по-по-най са медийни дрънканици, които не почиват на анализи и доказателства. Ако имаш желанието да учиш и амбициите да станеш професиналист - ще го постигнеш. Тенденцията вече е първо да се преценяват уменията и знанията на кандидата за работа, а дипломата се иска после - и така трябва да бъде. А колкото да образованието в чужбина - и там е пълно с разни институтчета с екзотични специалности, прием само със сертификат, скъпо следване и неизвестна реализация - доста деца на мои приятели записаха от пусто самолюбие в странство, вече завършват и проблемите с намирането на работа започнаха - и там и тук. Желая ти успехи, колкото до реализацията след завършване, има един добър начин да провериш - отвори сайтовете за работа и виж какви специалности се избират и с какви изисквания - и решавай, не винаги желанието да учим нещо се покрива с изскванията на пазара на труда.
Мечо Пух

48.   Мечо Пух, пак се оказваш най-компетентен.

Определено си прав за времето си , но трябва да си завършил през 60-те, защото поне от 40 г. в България не се броят университетите и институтите на пръсти...СЛАВА БОГУ! Не съм голям приятел на кома, напротив, но има две световно признати постижения на режимите в Източна Европа, Азия и Куба - достъпно за населението образование (и висше) и здарвна помощ (все някаква)...Може да не са били на световно ниво, но днес само в Куба имаме изцяло алфабетизирано население в цяла Латинска Америка....

Проблемите са не толкова в количеството, а в качеството на тези заведения и в липсата на пари (хронична)...Има и инфлация на висшето образование, разбира се, когато 80% от хората са висшисти, но пак е добре това за страната, защото тези млади хора не се водят безработни (а биха били) и си имат занимание - в години на криза нарочно даже се удължават образовантелните програми - каквото и да научат е по-добре от улицата...
Абсолютно си прав, че всичко зависи от човекът, името на университета, според мен е само в началото важно. Всеки търси хора с опит и стаж и твоето лично ИМЕ иначе. Мой съученик стана строителен инжинер в януари, но 8 г. (задочно следване в не много престижен университет), но като трябваше сам да се издържа прекара 8 г. по строежите, като последните две и направо работи по специалността си, без да има диплома.
Какво стана от състудентите му - от повечето - шофъори на такси! Лошо няма - ние имаме най-образованите таксиджии в света!

За образованието в чужбина си прав, частично. Многото институти със звучни имена ги има, но само в англиканската образователна система (Англия и САЩ) и само за магистър почти...
Няма такива „фалшиви„ учебни заведения във Франция, немското езиково пространство, Скандинавието, доколкото ми е известно и в Източна Европа и Русия.
Има си листа на ООН с 500-те най-добри университети в света - има и 2-3 руски, но повечето са пак в САЩ, Англия, Швейцария един, в Германия (към 10-тина), Виена и т.н. - и без да гледа човек тази класация, си знае, кой университет е читав и кой не.

Те се оценяват по стандартизирани критерии като публикации, награди (Нобелови и т.н.), изселедователска дейност, но и степен на безработица сред студентите, % абсулветни във високи управленчески позиции, иновации...все ОБЕКТИВНИ критерии...

Направете си сметката, защо и как България няма даже в топ 1000 университет, май Американският университет се мъдереше някъде в топ 1100, но нито СУ, нито УНСС са там!!!

Жалко положение, но не и критично, защото има хляб в нашето образование, може да се реформираме и поне един елитен университет, поне в топ 1000 да вкараме.

Както и да е. Аз съм завършила университет в топ 60 и също съм видяла, че мои колеги решиха да не се развиват и дори да не работят (богати родители, аристократи, жени, който искат семейство)...

Специално по казуса, вчера направо конфронтирах шефа си (немец) с това, кой университет да запиша (българско право, мога само в България) - Свободен Университет Варна или Софийски университет „Св. Климент Охридски„ - веднага каза първото, защото второто му звучало „комунистически и миришело на Източна Европа като име„ - ама вторият има 200-годишна история!!!! - Не ми дреме, вика, на Автобиографията по-добре звучи „Свободен университет„ - и аз съм завършил „Свободен университет Берлин„ (един от най-добрите в Света, по-добър и от моя) и като видя друг такъв ми е симпатично...
Абсурдно, но факт. Дълго спорих в полза на СУ (семейството на майка ми е сред дарителите при основаването му)....не та не - българските университети и без това нямат никакъв имидж, ако завършваш, поне да не е комунистически .... пак спорове и нищо - останах на ВСУ...

Объркан свят, дами и господа - но факт. Понеже в тези 20 г. СУ, УНСС, ВИНС и ко. не направиха НИЩО, за да имат добър имидж на Запад, да имат международни проекти, а се осланяха на стари лаври (в България имат само такива изобщо) - сега е все едно на Запад от София, дали си завършил СУ или ВСУ - даже НБУ и ВСУ ще са се погрижили чрез разни конференции и програми да са ги чували поне на Запад...
Това е горчивата и (несправедлива) истина...
Единственият в държавен университет, който поне се опитва да прави взаймни международни проекти (и печели кеш от това) е ТУ София , но и там проблемите са много - бюрокрация, интриги от страна на старите професори, вечното нямало пари, и да - мързел и немотивация.....(като знаеш, че не могат да те уволнят и заплатата е същата)....

СиСи

49.   И словото на Сиси не ще има край...

50.   Еееее Сиси, днес ме разочарова, нещо се изказа неподготвена: скапани университети и институти има и в Европа. Във Франция пък точно има уни-та,чиито дипломи не се признават от френската държава дори, но това не им пречи да взимат по 6000 годишна такса. Не те ли научиха да не се изказваш неподготвена в твоя университет?
Обаче много хаотично се изразяваш, противоречиш си, все с недомлъвки...Лоша работа, особено като ще учиш право. Сега да не вземеш да ми обясняваш как правописа и начина на изразяване нямали значение, е как, нали говорим за майчиния ни език. Всеки интелигентен човек, имащ някакви претенции, се стреми към съвършенство независимо дали в работата, в изразяването или в държанието.

Най-странно ми е обаче, ти тъй ли не разбра, че в този сайт идват и други хора, които живеят в чужбина и дори такива, които са завършили по-добри уни-та от твоя и имат по-ясна представа за живота зад граница?Ти защо си мислиш, че си най-компетента?

Не ми отговаряй, ако обичаш! Замълчи, поне този път!

51.   Хора, вие сте като кокошки. Темите, които засягате са изтъркани вече. Вие сте живото доказателство, че нито градът, нито университетът дават акъл, ако просто го нямаш. Смешни сте.

52.   Сиси, имаш ли някакви психически отклонения???? Извинявай за въпроса.

53.   Тя не е само Сиси, но и Хера и Жижу и Woman и Walt и още един куп анонимни коментари. Разпознават се безпогрешно по стила. Прави едни и същи специфични грешки, пише надълго и нашироко, а и нещата, които казва много си приличат. Има си любими теми - учене на запад, финансова независимост, феминизъм, любовници, "османски" семеен модел и т. н.... Сравнете и ще се убедите. Аз мисля, че много фантазира това момиче.

54.   Clara(от коментар 51)
Коментар 51 беше написан от безпристрастно лице, случайно попаднало на темата. Не съм се включвала досега. Анализирайки написаното от всеки от вас, считам че сами показвате своята забавна ограниченост.
Съвет:Бъдете урвановесени и уважавайте чуждото мнение, защото с тая агресия не виждам докъде ще я докараме:)

55.   Здравей и от мен подкрепям те в решението за университета (и аз ще съм там следващата година ) важно е какво ти самата искаш. Нима няма злобни коментари за всеки един университет... и не мисля че само богаташи влизат и си плашат за изпитите, аз също нямам богати родители, но преследвам мечтаете си без значение колко юриста има в България. Успех и от мен и може да се засечем :)

56.   Здреавей, аз завърших ВСУ и в момента кандидатствам за специалност право като второ висше в същия университет. Вярно е, че наистина изискванията относно приема са занижени, но не си мисли че като те приемат лесно ще завършиш лесно. Изискванията са като в държавните университети и дори по-високи, защото преподавателите знаят, че повечето са влезли без усилия и се започва едно масово пресяване още след 1-ви курс. За справка ще посоча, че в 1-ви курс бяхме около 100 човека в курса, а завършихме 17. Аз държах 2 държавни изпита, които взех с отличен, но не ми е било лесно. Изпитите са предино устни, преподавателите са същите като от Софийския, АМВР и др. и дори във ВСУ късат повече, защото са предубедени, че щом си влязъл лесно, значи не знаеш много. Наистина е много тъжно, но факт. След това като завършиш пак се започва едно масово доказване, че не се по-долу от завършилите ренумираните университети, било то дори и в теми като тази. Относно специалност право. Това е държавно регулирана специалност. Накрая се полагат 3 държавни изпита, стаж и изпит за добиване юридическа правоспособност, пред Министерството на правосъдието. Така че незнам от какво значение е учебното заведение щом държавата регулира нещата и не може кой да е да упражнява такава професия. Това е специалност за която се изисква много учене, много силна памет, много добра подготовка. Важно е наистина да си убедена, че искаш да се занимаваш с право, защото няма да ти е лесно. Успех.

57.   Здравей. Да не би да си завършила спец. ЗНС в ВСУ? Ако е така, пиши ми моля те. Искам да те питам нещо по този въпрос... Очаквам да ми пишеш. Лек ден.

58.   Истински се забавлявах с коментарите на тази сиси, естествено, че всичко не изчетох, но дължината им е смайваща. Голям хъс у това момиче ама за какво и тя не знае.

1-50 от 52