Споделена история от Други

Как да преборим предразсъдъците си?
Здравейте!

Мисля, че проблемът, който ще засегна, се отнася за много хора и ще е полезно да се получи дискусия.

Темата ми е продиктувана от опита в различни житейски ситуации на работа или в университета. Когато видя даден човек, автоматично го слагам в някакво "чекмедже". Това категоризиране на хората впоследствие често се оказва грешно и го намирам за изява на някакви мои комплекси. Може да се каже, че е като опит да се самоизтъкна в собствените си очи. Намирам го за слабост и нещо, което вероятно ми пречи да комуникирам пълноценно. Например, да си изграждам мнения дали даден човек е смотан заради това, че е тих и по-прибран. Знам, че това не те прави смотан, а може да си концентриран, потънал в момента и още сто неща. Така че смятам, че това ми мислене произхожда от някаква моя несигурност да не бъда маркиран като "смотан".

Въпросът ми е как да подходя най-вече към себе си, за да се преборя ако не изцяло, то поне частично с този феномен?

Съжалявам, ако съм се изразил прекалено завъртяно, но така ми дойдоха думите.
Благодаря за отговорите предварително.

Коментари

1.   Това е твоята преценка, твоите възгледи. За някои пък ти си "смотан", защото си примерно по-шумен, по-отворен. Опитвай се да си повтаряш, че както ти разсъждаваш за другите, така и те го правят за теб. Не се дръж тенденциозно само, защото първото ти впечатление е еди си какво.

2.   Грешиш, приятелю. Изобщо не се изказваш завъртяно. Езикът ти е клиширан, неуверен и много, ама много паразитен.

3.   Като подхождаш непредубедено и общуваш с хората ги опознаваш. Не си прави предварителни заключения, не вярвай на "интуиции" и подобни и ще избегнеш попадането в капана на това да слагаш хора които не познаваш в грешни "чекмеджета".

4.   Дотук си свършил най-сложната част, а именно да осъзнаеш грешката си и да искаш да я поправиш. Просто когато ти се случи да си помисляш нещо подобно си напомни, че може да има много други причини за действията им кажи си кои са, подсети се, че в момента това, което мислиш е грешно и искаш да го промениш.
Имай предвид, че това са си изградени навици и за да го промениш ще отнеме известно време. Важното е да не се отказваме, нали така? ;р

Успех ти желая!
Ж18

5.   " Например, да си изграждам мнения дали даден човек е смотан заради това, че е тих и по-прибран. " - По скоро показваш, че ти си смотан и се надценяваш! Не случайно има народна поговорка - скромността краси човека. А натрапените "отворковци" - отвращават!

6.   С 45. калибър.