Споделена история от Други

Съвременната българска музика
В тази тема ще си говорим за съвременната българска музика. Който иска, разбира се, да се включва.
На мен лично не ми харесва, тей като е пълна порнография. Много малък процент от песните са със смислен текст. Всички останали са с безмислени текстове, слаби хореографии, твърде разголване. Почти всички момичета/жени са еднакви на вид - адски много грим по лицето, а облеклата им са провокативни както и поведението, абе накратко да кажа, като леки жени. За момчетата/мъжете... могат да бъдат по прилежно, например да са по поддържани. Защо не пробват да имат по различен вид от обикновеното, за двата пола имам предвид? Имаме много таланти и вярвам, че може музиката ни да бъде много пъти по добра, но в нашата държава явно простотията е на първо място. За рап песните... най-често се пее за секс и наркотици. Как една смислена песен за любовта няма, за живота като цяло, за мечтите, за това как трябва да следваме целите си, просто давам примери. Защо всички клипове трябва да са пълни с момичета, които си мяткат задниците?

Споделете ваши мнения :)

Коментари

2.   Съвременнитите български изпълненители са едни никакви музиканти, правещи НЕмузика.

3.   Нашите клипове са като детски сериал в сравнение с тези на запад. Стягайте се дечковци. Имаме песни, стари и нови, с такива хубави текстове, но отделно повечето песни се правят за клубове. Да си виждал да пускат някоя бавна песен в клуб?

4.   Съвременната българска музика е copy/paste на западната.
Не е лесно да се измисли нещо ново, но пък и нашите музиканти не се стараят да бъдат различни и оригинални.
Всички са ми супер еднакви, Герита, Дарини, Сузанити и прочие. Дори и имената им не съдържат повече от 5-6 букви.
При чалгата модата беше големите гърди. Сега при чалго-рап-попа на мода са големите дупета.
Дали с ориенталско, дали със западно звучене, отново текстовете и мелодиите са супер еднакви.
Отдавна вече липсва изкуството в музиката. Вече всичко е реклама, маркетинг, стайлинг, дизайн и пиар. Музикантите вече не са музиканти а продукти.
Групи като Остава, БТР, ФСБ, Ахат и прочие, макар и с не до там ресурси и в бедни години, направиха хитове, песни които се пеят и до днес. Просто защото тогава мислеха за музиката като изкуство, и творяха с душите си.
Сега... примерно Дриско прави едно "хитче" което се забравя след месец, просто защото той не прави изкуство, а маркетингов продукт.
Заради това съвременната българска музика няма да прокопса.
Жал ми е за децата, които израстват с тези помии.

6.   За рапа не си прав - потърси Жлъч / Григовор, Явката ДЛГ / Madmatic, Атила и т. н. Ако искаш смислен рап. Другата музика е боза, точно както се изразяваш и ти.

7.   Каква музика - чалгата е все едно слушам една и съща песен, а рапът изобщо не може да се брои за песен - приказване с тъп музикален съпровод. Това си е лично мнение, нека феновете да не се впрягат.

8.   Номер 3, то песните са ритмични като за клуб, ама текстовете? Може и по хубави текстове да се напишат, но нашите хора явно не разбират от поезия.

9.   То дали ще е българска, дали ще е американска музика, все тая. Клиповете в повечето случаи са ужасни, текста същия. Само ме е яд на пропиляните бийтове. То всъщност дори и текста да е супер тъп, точно мелодията зарибява. И аз се разочаровам през повечето време от музиката, ноо, създава се това, което се търси.

10.   Оф, аре стига с тоя "смислен рап". Баси скуката. Намерихте къде да търсите смисъл. Музиката е за забавление и разтоварване, а не да слушаш умствените напъни на някакъв дървен философ. По-добре да слушам Криско отколкото Жлъч или Атила. Като сте толкова умни, запишете се на курс по висша математика и там търсете логика и смисъл. Музиката е нещо съвсем различно. Аз съм програмист, не съм някакъв идиот, но по 8 часа на ден търся логика и смисъл, ако и от музиката получавам същото сигурно ще откача и ще се самоубия. Затова само Криско и Сузанита, другите да си ги слушат в кръжока по философия. Аз искам като си пусна песен да има хубаво звучене и да ме разтовари, а не да ми търсят смисъла на живота.

11.   Азиатците правят много хубава музика, имам предвид корейския поп, японския, дори индийския(a. k. a панджаби)... Имат хубави клипове, ритмични и баладични песни правят, а за танци да не говорим! Попринцип слушам повече кпоп и във всяка една тяхна песен имат уникални танци!! Текстовете им също са уникални. То и затова стана известна Азия, с музиката си и като цяло хората. Ще дам част от текст:

Искам да бъда като тях
Завиждам (Да, аз), завиждам (Да, аз)
Ще е хубаво ако мога да бъда дори на половина като тях
Смешен съм, смешен съм
Ако сравните когото и да е било с мен, аз съм направо смешен

Спри, спри, безсмислено е постоянно да се сравняваш с другите
Не го прави, спри с това сега
И просто тръгни по своя собствен път

*Дори и да не искам да го правя
Накрая отново се сравнявам с останалите
Не е нужно да си най-отпред, за да можеш да стигнеш надалече
Гледай само напред и недей да бързаш

**Няма нужда да бързам, ще се движа с моето темпо
Ще спра да гледам другите, няма нищо лошо в това да бъда по-бавен
Ще вървя по своя собствен път, в моето собствено платно
Ще захвърля нетърпението си, ще гледам само напред и ще тичам
(Готови ли сте, да вървим)

Поглеждам към другите, а след това поглеждам и към себе си
И някак всеки един от тях е по-добър от мен
Каква е причината, каква е причината?
Несъзнателно, аз отново се сравнявам с тях

Постоянно се колебая, какъв избор да направя
Постоянно се тревожа, че само аз ще изостана
Сравнявам се с другите, сравнявам се с другите
Дори и да знам, че съм различен от тях
Празната ми чаша е пълна с алчност

*Дори и да не искам да го правя
Накрая отново се сравнявам с останалите
Не е нужно да си най-отпред, за да можеш да стигнеш надалече
Гледай само напред и недей да бързаш

**Няма нужда да бързам, ще се движа с моето темпо
Ще спра да гледам другите, няма нищо лошо в това да бъда по-бавен
Ще вървя по своя собствен път, в моето собствено платно
Ще захвърля нетърпението си, ще гледам само напред и ще тичам

Аз все още не знам каква е крайната ми цел
Не знам
Как ли ще изглеждам, когато пресека финалната линия
Искам да знам

Но сега трябва просто да продължа напред
Да се съсредоточавам единствено върху всеки следващ етап
До самия край не трябва да се сравнявам с другите
Не трябва да забравям да се движа
С моята скорост, в моето платно, с моето темпо

**Няма нужда да бързам, ще се движа с моето темпо
Ще спра да гледам другите, няма нищо лошо в това да бъда по-бавен
Ще вървя по своя собствен път, в моето собствено платно
Ще захвърля нетърпението си, ще гледам само напред и ще тичам
(Готови ли сте, да вървим) - песента е на Stray Kids-Pace(темпо)

Сега ще дам и любовен текст:

Защо това си точно ти? Ще полудея
Какво е това? Мисля, че се влюбих в теб
Всеки ден в главата ми се върти един
въпросителен знак, по цял ден
Знам, че имаш бодли, но те искам, ти си червена роза

Благодарение на тези бодли, красивата
червена роза, ти, може да разцъфти
Това тъмно червен цвят, означава, че те обичам
Дори да прокървя навсякъде, искам да те опозная
Защото мисля за теб всеки ден
Вече съм пристрастен към теб

*Когато ме докоснеш, цялото ми тяло реагира
Мога да остана жив, единствено ако ти си до мен
Всеки ден, всяка нощ, аз те чувствам до себе си

**Ти си толкова красива, не мога да сваля очи от теб
Опасна като бодли на цвете
Знам, че ще се убода, но въпреки това те искам
Толкова красива, толкова красива
Ти си толкова хубава, толкова си красива, че чак се натъжавам
Прекалено красива си за мен

Вдигам двата си палеца в одобрение
Запленяваш ме, караш ме да губя ума и дума
Мисля, че ще полудея
Когато усетя аромата ти, той се разпростира
в мен, пристрастявам се към него
Убождам се на теб, наранявам се
Отношенията ни са между любовта и болката
Това е толкова невероятно

Не ми пращай тайни погледи, не ми се усмихвай
Умът ми казва не, но сърцето ми казва да, о, да
Полудявам, не знам какво да правя
Залагам всичко

*Когато ме докоснеш, цялото ми тяло реагира
Мога да остана жив, единствено ако ти си до мен
Всеки ден, всяка нощ, аз те чувствам до себе си

**Ти си толкова красива, не мога да сваля очи от теб
Опасна като бодли на цвете
Знам, че ще се убода, но въпреки това те искам
Толкова красива, толкова красива
Ти си толкова хубава, толкова си красива, че чак се натъжавам
Прекалено красива си за мен

Знам, че никога няма да те имам
Но в моите очи, няма по-красива от теб
Ще се грижа за теб, така че да разцъфнеш дори по-красиво
(Ти си единствена за мен, скъпа)
Не ме е грижа дали ще пострадам
Защото ти си една и единствена за мен, красавице

**Ти си толкова красива, не мога да сваля очи от теб
Опасна като бодли на цвете
Знам, че ще се убода, но въпреки това те искам
Толкова красива, толкова красива
Ти си толкова хубава, толкова си красива, че чак се натъжавам
Прекалено красива си за мен - изпълнители Monsta X- beautiful

-От автора

12.   Айде пак човек, който не е гледал и проучвал говори за български неща. Българите сме много неща, но не сме ориинален народ. Всипки тези неща са взети от чужди клипове. В рапа попринцип се пее за секс и наркотици. Гледал въм преводи на чужди песни. Грам смисъл няма. Както действат няшите изпълнители, така и другите. Сяда, измисля няколко куплета без смисъл и един припев, който се спами 5 или 6 пъти в песента. Относно голотата, тя прави клипа по-гледан, тя се продава. От която и държава да съм слушал музика, ви аги има разголени жени. Днес намерих една песен на Кристина Агилера, където имаше голи жени с напомпани гърди. Текста беше малоумен. Дори в арабските клипове използват провокация. Това е новата световна тенденция. Не е само в България, а навсякъде. Има сега един хитов американец Алън Уолкър, давамм го за пример. Някви малоумни песни, които не ги пее той, а есна жена, пет думи и тва е цялата песен. Друг пример. В клипа на Деспасито показват сексуални сценки и предизвикателно облечени жени. Има една руска група Little Big и там текстовете и клиповете им са толкова долнопробни, че няма накъде повече. А кигато Куин се обличаха, като травестити? Земи проучи малко и тогава говори. Не само българскатя музика е пропаднала. Навсякъде е цензурирано порно и малоумни текстове. Според мен арабите правят най-тъпите текстове. Имаше една песен, където трима смешници 5 минути повтарят една и съща дума, като развалени грамофони и си препрявяли гласовете за това 1 месец. 21-ви век-деградацията на световната музика!

13.   Българската музика се променя на бързи темпове, както е и по цял свят. Попът бавно и сигурно навлиза във всички стилове, включително и в чалгата. Рапът в БГ стана поп-рап, чалгата стана Чалга-Поп-Рап а българската музика... изобщо я няма. Така стоят нещата и в останалите балкански страни и иззобщо в света.

14.   Намират се и добри изпълнения, но хората се нагодиха да слушат само "мейнстрийм бози", както се изразява един мой приятел китарист. А и кога е последния път, когато седна да търсиш добра музика? Днес е по-лесно от всякога.
Spotify, YouTube, разни други сайтове... От 60 години насам, тази индустрия е с цел да прави пари, а не да разпространява добро изкувство. Ако песента е генерична и просто "щраква" в главата ти, след като я изсвирят 20 пъти на радиото, то шансът, да стане хит е около 100 пъти по-голям, отколкто нещо, което може да се нареди до великите рок хитове от 60те. Ако се пее от Кейти Пери или поредния клонинг, то шансът е още 1000 пъти по-голям. Общо взето, формулата работи по един начин и не искаме да я променяме. Макдоналдс могат да сервират далеч по-хубава храна, да не тровят населението, да не третират работниците си, както използвано парче таолетна хартия, но не го правят, защото сегашният им модел работи и им носи печалби.
Но не губи надежда - добра музика има, просто трбява, да я намериш.

ПП: Be a beleiber!

15.   Така си е-през социализма имаше "Мелодия на годината"-в продължение на една година зрителите гласуват чрез писма и жури определя коя песен ще бъде мелодия на годината! Затова така се нарича и самото предаване, което е достъпно из мрежата! Преди години БНТ излъчваше една рубрика, която се наричаше "Ретро следобед" и в нея са включени четири предавания на "Мелодия на годината", които аз съм си изтеглил на телефона! Има само "Мелодия на годината 83-86", като "83" се състои от видеоклипове, а останалите три предавания са излъчени на живо от Драматичния театър "Константин Кисимов" във В. Търново-в края на месец януари всяка година предаването се е излъчвало на живо! А песните са много хубави и неповторими! Затова аз харесвам 80-те години! 15 август е Ден на Варна и по традиция се организират всякакви културни мероприятия-състезателни и музикални! Едно от тях е Концерта на Богдан Томов под надслов "С децата на Варна", проведен в Морската градина! Независимо, че вече прехвърлям 35, винаги ме е вълнувала качествената музика, която остава във времето!