Споделена история от Други

Каква DSLR камера бихте ми препоръчали
Здравейте,

Нямам много опит с камерите и търся съвет, каква добра DSLR камера мога да си взема до 1000 лева?

Спрял съм се на Никон и Канон, но има толкова много модели и не мога да разбера каква е разликата между тях.

Благодаря

Коментари

1.   Nikon D3300 втора ръка с 18-55 обектив = 500лв
Взимаш и един Nikon f/1.8 50mm обектив втора ръка = 250-300лв

В ниския до средния клас Никон имат по-добри апарати от Канон, виж в DxOMark.
Друг вариант е и втора ръка Nikon D5300/D5500 ако ти трябват допълнителни екстри. Като си взимаш апарата гледаш да е под 10 хиляди кадъра. Тази техника е вечна, трудно ще те излъжат.

2.   Като цяло, като собственик на Никон, много я плюят нещо. Каноните повече ги хвалят. За тези пари винаги можеш D3400 чисто нов, или да търсиш камера втора употреба.

Някои биха препоръчали втора ръка D5000(на никон), макар че са стари, други биха казали възможно най-новото. Ако имаше по-голям бюджет, щях да ти предложа Canon Mark IV или Nikon D850.

Най-важното обаче знаеш ли кое е? Обективът! Той е най-важното в камерата, не ти ли става обектива, не се получават възможно най-страхотните снимки. Просто ще има много термини, които да научиш, f-stop, crop factor, exposure, chromatic aberration и sharpness.

От важност е и видът на сензора, има Full Frame камери(по-скъпи са) и такива, които са по-малки.

3.   Според мен, на първо време вземи да се образоваш. Човек с твоите познания в областта не бива да се хвърля веднага на огледално-рефлексен апарат, и то скъп! Това не е сапунерка-самоснимачка! По-скоро се доближава до старите лентови фотоапарати, и е подходящ за човек със сериозни познания и интереси във фотографията.

Както каза номер 2 - най-важното за хубавата снимка е обективът. Хубавите обективи са $1000-1200 парчето като нови, за втора ръка не знам... Колкото по-добър е един обектив, колкото по-бистър и с по-голяма оптическа резолюция, толкова в по-тесен интервал от ситуации снима той. Не можеш да имаш едновременно голям теле-зуум, рибешко око и макро в едно... Така че хубавите обективи трябва да ги сменяш постоянно като стар човек очилата си (едни за близо, едни за далече и едни за четене на вестник) :)

Чети книги, ревюта, запиши се дори на курс по фотография. Така просто няма да стане! Ако се учиш на принципа на пробата и грешката - няколко живота няма да ти стигнат. И много вероятно е да се разочароваш още на ранен стадий...

4.   От автора:

Благодаря на всички за коментарите. Canon Mark IV изглейда доста добър, но определено не е за аматъори като мен.
Мисля, че се спрях на Никон Д5300 с ленс 18-140мм и евентуално ще взема още една 50мм.
След като се понауча малко ще обмисля варянта за Canon Mark IV, защото на този момент мисля, че няма смисъл да купувам толкова скъпа камера без да знам как да използвам всичките и функции.

Какво мислите за видео рекординг на Д5300? Бихте ли я препорачали?
Аз главно искам да използвам камерата за портрети, ландскейп, както и за видеа със cinematic look.

Мерси :)