Споделена история от Други

Омръзна ми да съм добра
На 25 години съм, цял живот от малка имам някакъв комлекс и все внимавам да не обидя някого, все отстъпвам, все ми се качват на главата. уж с годините се пооправих малко, но не достатъчно.
май съм прекалено възпитана, и много хора злоупотребяват с това.

Преди време майката на моя дългогодишен приятел все ме командваше като бях 18-19 годишна. отиди там, направи това, обичаше да ме командва...
прекъснахме по едно време отношения. сега говорихме по телефона с нея, и пак пробва едно такова отношение...

Смятам да я срежа този път, но ми е трудно, защото съм възпитана...

Възпитаните хора може и да ме оценят, но са толкова малко, май съжалявам повече за това мое качество.
все да помагам, да се чувствам виновна, да мисля другите дали са добре или зле.
Писна ми!
Но пустия ми характер- страха да не остана сама, моите страхове и комплекси!
Иначе да ме видите вкъщи на майка ми как и говоря, няма по-силна от мен, а навън мигам като..
А толкова намахани жени има...
Искам и аз да съм като тях, ...
Но толкова злоба се е събрала в мен от собствената ми доброта!

Някой йчувствал ли се е така?

Коментари

2.   Избий си комплексите и не си го изкарвай на майка ти. Това не е добрина!

3.   Първо не е хубаво така да се държиш с майка ти:(
А сега... да ти кажа, наистина, когато си прекалено възпитан май започват да ти се качват на главата, аз бях така и всеки ми викаше, ах каква си миличка и добричка и едва ли не ти казват и се държат с теб, като с някой, който могат да използват. На мен ми писна един ден и да ме видиш сега, само някой да се опита да ми каже нещо на въпреки, режа и не ми пука кой какво ще си помисли. Пак съм възпитана, но не позволявам на никой да се държи нагло, ако не почвам и аз, компромиси вече не правя със себе си и сега се чувствам супер, казвам си каквото си мисля-да видиш как веднага станах лоша и устата, от както не съм глупачката, която могат да използват. Такъв е света днес, ако не си нахакан ще те смажат, така, че зарежи комплексите в някой ъгъл и вместо на майка ти си го казвай на който трябва:) Успех:)

4.   Да, случвало ми се е също с майката, но на мъжа ми т. е. свекърва ми. Колкото по-възпитано се държах, толкова повече съвети и поучения получавах, че чак до там да не си махам космите на краката, че щели да се увеличат! Смешно нали? Лека полека започнах да й противореча и да изказвам по-настойчиво мнението си. Не става дума за невъзпитание, а просто за по-голяма твърдост. Случвало се е за някои неща, които са си наша работа да не й реагирам като след това правя каквото съм решила. Тя е изразявала несъгласие, но проблемът не е мой. Така, че не позволявай на чужди хора да ти се качват на главата, а вкъщи да изразходваш натрупаната отрицателна енергия. Просто със силата на волята си си наложи да отстояваш мнението и позициите си.

5.   не се засягай но ти не си чааак толкова добра колкото си мислиш защото:

си лоша с майка си

не правиш добрините от сърце (така не са цялостни)

(написаното НЕ Е с цел да те обидя)

6.   Не си възпитана, а дресирана. Има огромна разлика. Не виждам нищо "възпитано" в лицемерието и премълчаването на истинските ти чувства. Искреността е висша форма на етика. Моделът, по който са те дресирали те е направил комплексирана, послушна и малодушна - все слугински качества. Преосмисли критериите си за това що е "възпитание".

7.   номер 6 , реших да споделя едно мое състояние.
лицемерни сме всички -кажи ми ти не си ли?
ще излъжеш!
всеки малко или много е такъв! факт.
казвайки, че съм възпитана,, имах предвид , че се старая да съм тактична, да премълчавам някои неща, да се съобразявам.. но може би повечето хора не са така и това ми играе лоша роля..
може би страдам от това свое качество, че например много мисля преди да кажа нещо, осмислям ситуацията - дали ще обидя другия и т.н..
това , което си написал/а, звучи доста логично, съвършено добре казано, но не всичко е по учебник.
иначе благодаря за твоето мнение и за всички останали!

8.   От номер 6:

Авторке, разбира се, че съм била и лицемерна. НО се старая да не бъда. Опитвам се винаги да съм директна. Не винаги ми се получава, но в доста голяма част от случаите успявам. "Обидила" съм много хора, казвайки им очи в очи какво мисля за тях и държанието им спрямо мен или други хора. Не е толкова страшно. Не се боя от криви погледи и забележки за "липса на възпитание". Такова проявявам само към хора, които съм преценила, че заслужават, които уважавам. Останалите са ми или безразлични или откровено противни. На дразнителите не спестявам абсолютно нищо и ме мразят много за това. На близките също не спестявам нищо, както и те на мен и се обичаме много и по тази причина. Повярвай ми, ако се освободиш от някои страхове, животът ти ще бъде по - прост и по - приятен.

9.   Миличка просто се опитай да станеш малко по - нахална в смисъл такъв не си премълчавай когато си права. Не позволявай на другите да те тъпчат. Като тъпчат, тъпчай и ти. Не се дръж така с майка си все пак помисли малко ти премълчаваш на другите а обиждаш собствената си майка, недей така. И помни че само небето е над тебе никой друг. Хайде успех :)

10.   Посещавай психолог, това не се оправя току-така, напълно те разбирам, това са подсъзнателни модели, с които си израснала. Не е невъзможно да се променят, но не е лесно, особено пък сам. Успех!

12.   Да ти кажа и аз страдам от това мое качество! Опитвам се да помагам на всички и да съм добър с всички, но накрая ми се качват на главата и ме обвиняват за всичко! Дори някои си позволяват да ми казват, че съм си заслужил сам проблемите, защото съм бил "смотан", същите тези хора, на които до вчера съм помагал! Имам много малко истински приятели...