Споделена история от Други

Коли на дизел: защо новите идват по-скъпи от бензиновите, а старите - обратно
Здравейте. Смятам да подменя автомобила и оглеждам оферти - както чисто нови, така и употребявани. Прави ми впечатление че при новите с дизелов двигател идват с по няколко хил. по-скъпи (при едно ниво на оборудване, еднаква или близка мощност), докато за коли на по 7-8 години е точно обратно. Някой има ли идея защо е така?

Коментари

1.   При новите - дизелите са по-скъпи, защото са по-икономични особено съвременните и си избиват парите. Даже самите дилъри обикновено те питат какъв годишен пробег мислиш да правиш и ако ще правиш голям пробег, те съветват да е дизел. Ето давам ти конкретен пример с Мондеото (това съм отворил в аутодата). 203 коня бензин ти дава разход 10,2 градско по каталог (знам, че не е точно, но въпросът е принципен), извънградско 5,6. А 210 коня дизел дават разход 5,6 градско и 4,3 извънградско. При положение че - забележи - дизела ти дава по-добро ускорение - 7,9 сек до 100 км/ч, а бензина 8,7. Значи при градско разхода ти е почти наполовина. Ако правиш по 10 000 км на година, това са 460 л спестени на година, което си около 1000 лв. При по-голям пробег дори и повече. Сега то е относително колко километра и дали извънградск или градско ще въртиш, но става въпрос, че ще спестяваш примерно едни 1000 лв на година, с които за 3 г. да речем ще си избиеш парите разликата в цената, а следващите 3-4 г. ще са ти далавера. Казвам примерно. Разбира се, ако ще правиш малък пробег, ти излиза по-евтино да си на бензин. Няма смисъл да плащаш едни пари, които после я ги избиеш, я не.

Колкото до колите на старо, в момента пазара е залят с такива, защото на запад искат да се оттърват от тях заради скандала с дизела и ги носят тука. На пазарен принцип - високо предлагане, по-ниска цена.

2.   Номер 1 добре го е обяснил. А като цяло дизелите втора употреба са по-евтини, понеже идват у нас смазани от каране. Почти няма дизел, който да е на под 500 хил. км. Това, което пишат по обявите 130-150 хил. км. са пълна измислица. Отделно, бензиновите версии са много по-малко на пазара. Всеки може да си направи елементарен тест и да провери колко бройки се продават от определен модел и година и какво е съотношението между дизел и бензин. Дизелът е в пъти повече. Лично аз съветвам дизел втора ръка да не се взема, освен ако не е на реални километри, които да са доказуеми от официалният дилър на марката ( такива почти няма ). На сервизни книжки не вярвайте, те са пълен фалшификат! Дизелът има доста скъпи възли, които ако се наложи да ремонтирате, ще платите колата още веднъж, че и отгоре. Само една дюза струва около 1 000 лева и нагоре, а те са обикновено 4 и е добре да се сменят всичките заедно. Някои се рециклират, но това не е като новото. Турбото и то е около 1 000 лева, пак може да се рециклира, но пак не е като новото. Съединител с демпферен маховик започва от 1 000 лева нагоре и това са само частите. Горивната помпа и тя е над 1 000 лева нова. Иначе, сравнен с атмосферен бензинов двигател върви повече и по-добре, и е по-икономичен.

3.   В продължение на първия ще ти кажа, че след определен пробег обслужването на дизелите е по-скъпо. Затова са и по-евтини втора ръка.

4.   Защото новите дизели трябва да отговарят на завишени екологични изисквания и за разлика от по-рано контролиращите органи знаят и могат да проверяват, а не се доверяват само на производителите. За да им допуснат въобще моделите до пазара всичко се проверява. Това означава, че производителите трябва да инвестират в по-скъпи и по-сложни технологии за пречистване на газовете, което се отразява на продажната цена. А от старите дизели, които са забранени в Германия всеки иска да се отърве и цената им пада.