Споделена история от Други

Какво бихте направили с 500 хил. лева
Да приемем, че имате едни свободни 500 хиляди лева в банката, добри месечни доходи от заплата към 5-6 хиляди лева, както и собствено неголямо (но достатъчно, без лукс) жилище старо строителство. Какво бихте направили с тези пари? Това са хем много пари, хем и малко, т. е. в никакъв случай не ви правят богат.

- Недвижим имот? За къща едва ли ще стигнат (освен ако не теглите кредит допълнително, което на теория е възможно при тези доходи). За среден апартамент са много, за голям и луксозен такъв в скъпите квартали са малко. А и имотите нали са надценени?
- Кола? Един нов джип БМВ X5 за 200 бона? Пак остават пари за едно по-малко жилище.
- Инвестиция? Но в какво? Акции? Дял в някоя фирма, която да се управлява от други лица?
- Собствен бизнес? Но какъв, след като работите на пълен работен ден и едва ли ще имате времето, а и уменията на предприемач?
- Парите си остават в банката на половин процент лихва. То май в този случай все едно нямате и лев, след като не ги ползвате.
- Нещо друго?

Коментари

51-71 от 71

52.   50, не точно това казах, явно говорим на различни езици. 2000 лв в България (извън София) малко ли са за теб, при положение че имаш собствено жилище и разполагаш с цялото си време? Освен ако не послъгваш за 500-те и да се окаже, че биха ти носили много по-малко от 2 бона.

"За целта ми трябват още 10-15 години бачкане. Казваш и свястна жена да намеря. То да беше толкова лесно... Къде да я търся тая жена, като работя по 10 часа на ден и се прибирам скапан? Нали точно от това искам да избягам"

Не разбираш ли парадокса? Искаш да избягаш от бачкане с още бачкане. И после на 50 ще живееш и ще имаш време да си търсиш жена? И то ако от толкова години стрес, нямаш здравословни проблеми.

На твое място бих си купил още сега имоти, за да ги отдавам под наем, а за себе си бих си взел една къщичка в малък град и бих живял с наемите и евентуално бих се занимавал с някакво хоби, ей така за удоволствие да не скучая, а и да изкарвам някой допълнителен лев без много-много да си давам зор, а междувременно бих ходил често на почивки в чужбина и бих си създавал приятна среда и бих си търсил жена. И да, 2 бона на месец са достатъчно за да можеш да си го позволиш. Мисля, че човек едно семейство трябва да създаде. На 50 каква жена точно ще търсиш тепърва? Разведена 45 годишна, която я ти роди дете, я не. Сега ти е времето.

Друг вариант е да си намериш работа за по-малко пари, но с повече свободно време, ако е възможно. Примерно на половин работен ден или в друга по-лека сфера. Дори и едни 1000 лв да взимаш и 2000 лв от наеми, какво ти трябва повече? За България са си супер, особено в по-малко градче. Ще разполагаш и с много повече време и много по-малко стрес.

Третият вариант е да имаш доверен човек, който знаеш, че може да прави бизнес и да го финансираш срещу част от печалбата, но за целта трябва да имаш такъв човек, на който хем да му имаш доверие, хем да го знаеш, че го бива в бизнеса. Но тук си има известен риск. Познавам един такъв. Финансира един приятел със 100 бона да му отвори и върти едно заведение. Само след половин година вече това заведение носеше 7-8 бона печалба на месец, която си деляха. Значи онзи взимаше 3-4 бона на месец, без да си е мръднал пръстта и то само срещу 100 бона инвестиция.

Добре, ти как си го представяш идеално? Отиваш в Италия, капят ти по 5000 евро от наеми, не искаш семейство, че да разполагаш с времето си? И какво ще правиш по цял ден? Месец ще обикаляш ресторанти, разни места сам или с някоя компаньонка, 2 месеца, 3 месеца, на четвъртия ще започне да ти омръзва и после? Имай си някакъв смисъл и някаква цел в живота. Бездействието не ражда нищо добро. Ти пак си ходи и се забавлявай, но все пак се занимавай и с нещо ползотворно, хем няма да разчиташ само на наеми. Защото ако разчиташ само на наеми, риска е голям. Може да масово да паднат наемите, може да стане земетресение и да ти се съборят имотите и т.н. И какво правиш като останеш изведнъж без приходи и си свикнал да бездействаш 10 г. примерно? Отделно ще си деградирал от бездействие. Дори и леко занимание да е, но се развивай и си създавай смисъл.

Аз те разбирам идеално, минал съм по твоя път, дори и в същата сфера работя. Знам много добре е да се изцеждаш от работа. Аз самия имах подобни планове на твоите, но в годините усетих, че изпускам баланса и платих скъпо, но слава богу се усетих на време, докато още не беше късно.

53.   51: "...Сега кажи защо си пишеш сам коментари от друго име, ей туй ми е интересно?..."
Ще ти отговоря, когато ти ми отговориш защо червените домати са зелени и защо баба ти е от мъжки пол. Ако искаш да ти пратя и малко банкови извлечения. Но ще те разочаровам, понеже вече гоня даже 600к. Да не вземеш да се пръснеш от яд и завист.
Завистници съм имал и имам много около мен. Всички действат и приказват точно като теб - без да знаят за какво иде реч повтарят като папагали първата измислица, клюка и клевета, която чуят някъде, само с едната цел да покажат колко са велики. Нещо от сорта на - абе ти носиш часовник за 1000 лева, но на него не пише Омега а на моя пише, нищо че е от Илиянци и е за 20 лева.

54.   Авторът до 52:
Благодаря ти за хубавия коментар, ето че все пак се разбрахме. Съгласен съм с всичко този път. Реално по мои сметки са дори повече от 500, но няма значение. Да кажем инвестирам 500 в имоти и оставя малко кеш за спешна необходимост. Това прави може би малко над 2000 месечно от наеми. Ако дам под наем и сегашното си жилище, което е в центъра, ще стигна даже до 3000. Точно този вариант обмислям в момента, но май ще го направя през едно ЕООД, защото ще ползвам данъчен кредит за ново строителство, а наемите за жилищни нужди са освободени от такова (и влизат като печалба на 100%). Ориентирам се към едностайни апартаменти. Всички довършителни работи ще правя аз, като от фактурите пак мога да въстановявам ДДС. След 20 години при продажба на актива няма да дължа никакво ДДС на държавата повече. Мога да сключа и договор за заем на средства от физическо лице към това ЕООД (за да не вкарвам парите като капиталови средства), като по този начин ще отложа плащанията на данък-печалба във времето (на практика ЕООД-то ще има почти нулеви печалби до продажбата на амортизираните активи и няма да ми изплаща дивиденти като физически собственик, а ще изплаща обратно безлихвения заем), данък дивидент е освен това само 5%.
Освен това в момента търся варианти за набиране на чуждестранно финансиране за такива инвестиции, има чужди инвеститори готови да отпускат средства и под 2%, когато имаш обезпечение. Така на практика могат дори да се вземат малки маржове върху чуждите средства. За това трябват връзки в чужбина, които за щастие имам, защото съм живял там.
Общо взето такива варианти обмислям, естествено ще планирам всичко и ще говоря с експерти, за да се уверя, че всичко е законно на 100%.

55.   Ще мина всички мъжки курви, докато не ме тръшне някоя болест

56.   от 51
Позеленях от завист. Избърнах се, чак. D))))
На кое да ти завиждам, бе момче? Че се скапваш от работа ли? Че няма кой да те посрещне вечер ли? Че имаш едни пари, ама каква ти е ползата от тях? Че нямаш време за нищо ли - хубаво, завиждам ти.

57.   Аз бих заминала на околосветски круиз с мъжа ми и децата,после бих ги вложила в малък частен бизнес.
Авторе като чета темата ти явно доста си се стискал да ги спестиш тези пари,отпусни се малко попътувай,смени обстановката може да се вдъхновиш ,да получиш идеи как да ги удвоиш не как да ги похарчиш.

58.   54, започваш да вдяваш. Ти ако си построиш сам жилищата, може да си докараш и повече от 5%, защото себестойността на строежа е под крайната и пазарна стойност. Проблемът обаче е чисто технически. Не е толкова лесно да се строи, трябват определни връзки за закупуване на земя, разрешителни, фирма строител и т.н. Отделно се вкарваш в 1000 други бюрократщини, а аз доколкото разбирам, ти искаш по-айляшката да я караш. А и има риск от некачествено или никакво изпълнение, както и недовърване на проекта поради бюрокрации, може някой чиновник да ти направи мръсно, да те изнудва и т.н. Изобщо много неща могат да се объркат.

От техническа гл.т. е 100 пъти по-лесно просто да купиш няколко жилища. А и нещата, които могат да се объркат, са значително по-малко. Ако ги искаш по-евтини, купи за ремонт и си ги ремонтирай сам, ако му разбираш и така пак можеш да повишиш малко доходността с оглед по-ниската инвестиция.

59.   До 51 56 от автора: Тогава защо се заяждаш? Ок, аз не мога да докажа, че не съм писал коментар 35, (макар и наистина да не съм аз, но има ли значение). Има ли смисъл да спорим за абсурдни неща и да си ги мерим? Лесно е да се хванеш за нещо такова и да ръсиш подигравки. Трудно е да кажеш нещо смислено обаче.

60.   До 58:
Мислил съм и по този въпрос да строя сам, но все пак не раполагам с такива средства (за цяла кооперация) и трябва да търся съдружници, които не се намират лесно. А и ти вече каза за другите трудности. Затова съм се ориентирал към едностайни, ново строителство и южни райони. Задължително нови, за да ползвам ДДС-то, което реално ми увеличава доходността с 20% понеже наемите за жилищни нужди са освободени от ДДС. Но се чудя дали да не изчакам поне до средата на 2020, защото очаквам корекция на цените с поне едни 20%-30%. Сегашното е балон.

61.   Щях да си купя два апартамента и да ги давам под наем.

62.   И аз мисля, че трябва да се изчака с оглед балона на имотите, но според мен няма да е догодина, а по-скоро след 3-4, но все пак не очаквай значителен спад. Истинския спад ще дойде като се вдигнат лихвите, но това се съмнявам да стане в следващите 5-10 г. поне. Аз бих купил ново строителство предвид че панелките са стари и на доизживяване. Но все пак е добре да се оглежда с човек, разбиращ от строителство, защото има и достатъчно некачествено ново строителство. И е добре да е в квартал, който се предполага, че ще се развие, например ще се строи метро в следващите години и т.н.

Земеделските земи също са вариант, а и рентите са освободени от данък, но не съм убеден, че в следващите години няма да има спад и там. Предполага се, че след няколко години ще намалят или спрат евросубсидиите за земи и това според мен ще окаже влияние. А и при земите често се случва събираемостта на рентите да е ниска.

Има вариант и да се купи стара евтина къща съборетина на място където е апетитно за строеж на кооперация с надеждата някой ден някой инвеститор да реши да строи там. Познавам хора, които така се сдобиха с по 2-3 апартамента със смешни инвестиции, но си е и до късмет.

Може и магазин и да го отдаваш под наем, но не мисля, че е добра идея, защото съм убеден, че голяма част от физическите магазини ще изчезнат в следващите години и ще бъдат заменени от онлайн.

В този ред на мисли ще се развият куриерските услуги, а такива в много от малките населени места все още няма. В малките градчета, където все още има млади хора може да се направи един куриерски офис с франчайз. Познавам и такива бизнесмени и трябва да ти кажа, че се печели добре и то с минимална инвестиция. Ти като си назначиш хора, реално няма да влагаш толкова време. А франчайзингодателя ще има грижата да ти обясни всичко как става, дава ти софтуер, бранд, бизнес модел, всичко и не е необходимо да си чак толкова наясно, поне в началото. А и това би било добър шанс да натрупаш опит в бизнеса и после евентуално да смениш бранша.

63.   "Но в какво? Акции? Дял в някоя фирма, която да се управлява от други лица?"

Всички акции са дялове от "някоя фирма", най-често управлявана от други лица"

64.   Аз само не разбрах, авторът защо е решил да пуска тази тема точно в раздел "Любов и изневяра"!? И защо все още не е преместена в друг раздел от отговарящите за това хора? Последните много бързо одобряват мненията за тази тема (буквално през половин час получавам на ел. пощата известия за нови такива), докато в други теми има мнения, чакащи по 2 и повече дни.

Авторът спомена горе в мнение номер 50 това: "Къде да я търся тая жена, като работя по 10 часа на ден и се прибирам скапан?".

Сигурно над 90% от работещите българи извършват значително по-натоварващи дейности в своята месторабота - и като времетраене, и като физически и психически усилия. Заплатите им са в пъти по-ниски от тези, които авторът твърди, че получава. Замислете се - колко по-вредни, тежки и времеотнемащи са професиите на миньорите, лекарите с спешните отделяния (там и доста нерви има покрай всичките болни и умиращи хора), строителните работници, в цеховете за навиване на намотки, сладкарските предприятия, на земеделските работници и т.н.. Авторът трябва да вдига купон всяка събота, задето има толкова лека професия, която счита за тежка, само защото не я е съпоставил безпристрастно с други широкоразпространени длъжности, изпълнявани от десетки хиляди хора в България.

Аз, например, всеки ден работя между 10 и 15 часа, най-често по 12, като боравя със заваръчен апарат, ъглошлайф, инструменти, смоли, бои, пренасяне на тежко оборудване и още няколко други вредни начина човек да си причини порезни рани, травми и отрови за организма. Обедна почивка по собствено желание не си давам (хапвам за 2 минути и продължавам с работата), почивни дни - също. Липсата на обедна почивка ми дава възможността да се прибера вкъщи по-рано. Рядко се случва да почивам дори и един ден в месеца. 20 почивни дни в годината буквално се губят на фона на всичките останали в работа. Зная какво е наистина уморителна работа, водеща до липса на време за сън и личен живот. Ставаш в 7, отиваш на работа в 8 и се връщаш малко преди или дори след полунощ. Къде човек да срещне жена насред промишлена зона само с бачкатори, извън града и граничеща с гората!? Виждам само зайци, катерици и сърни понякога. :)))) Песен щях да си пея, ако работех по-лека работа и то само по 10 часа дневно, с почивни дни и вероятно извършвана от вкъщи или в градска среда с възможност поне два пъти дневно да се разминаваш със случаен народ из улиците. Доходът ми е 2000 лева чисто (точно сумата, която авторът счита за нищо, ако биха му идвали всеки месец от наем, без да работи нищо), но ценя и малкото, което имам и зная стойността на заслужените с упорит труд пари. Те за мен не са всичко, защото мога да се радвам на наглед малките неща в живота. И пак успявам да спестя по 1000 лева месечно, сдържайки разходите си до само необходимото (а и с тази заетост на човек не му остава време кога да харчи). Сега ме чака отпускарско лято (второ такова за последните 20 години), но след него отново продължавам с пълни обороти, защото си следвам мои си планове и го правя по желание. В тази насока разбирам до известна степен автора, ако наистина темата не е партенка и всичко изписано е вярно. Доколко това е правилният начин, го знае и разбира само този, който избира едното за сметка на другото.

65.   Авторът до 64:
Браво, респект. Надявам се, поне на теб няма да ти скочат и да те ругаят, че не си си гледал живота, че не си пътувал по света и че не си намерил жена. И да те обявят за скръндза, щото пестиш цели 1000 лева, което си е половината от заплатата. Други на твоето място да са теглили 2-3 потребителски кредита, ипотека и да са направили 2 деца.
И естествено да мрънкат, че държавата не осигурявала никакво бъдеще за децата им. Жената и децата според мен са отговорност преди всичко - ако един мъж не може да си ги позволи, няма смисъл да ги има изобщо, защото обрича и тях и себе си на мизерно съществуване.

Не мисли обаче, че физическата работа е по-натоварваща. Аз ако имах възможност да се движа поне малко през деня, цена нямаше да има работата. След купища съвещания, скандали и блещене на екрана се прибирам като абсолютен парцал. Спя до сутринта и пак. Опитвам да спортувам след работа, но рядко имам сили. Просто мозъкът ти отказва, с това и мускулите и всичко. Аз жените чакат да излезеш след работа, да идеш до някой бар с 20-годишното БМВ (нали трябва да си гъзар все пак), да ги сваляш, после да ги водиш по молове, по екскурзии и пр. Кога и как да стане това?
Аз за това искам да изградя план, според който да спра да работя в близките години. А за семейство трябват пари, пари и пак пари. С 2 бона си за никъде според мен.

Темата гледам вече са я преместили, съвсем неволно е станало пускането в друг раздел.

66.   До 63: Но не всички дялове са акции, нали така. Разлика огромна - едното е да си цъкаш в Интернет-депото и да чакаш дивиденти и покачване на курса, за да продаваш (приемам, че не си главен акционер), другото е да си съдружник в ООД. Поне това имах предвид, но може да съм се изразил неправилно.

67.   Авторе, тъкмо се беше кротнал и пак се филмираш. Между теб и 64 има огромна разлика. Той работи от нужда и не може да си позволи да не работи, а ти от алчност, защото видиш ли трябвало да имаш няколко милиона, а не само половин, че иначе "само" 2 бона щели да бъдат доходите от наем и си мислиш, че семейство се прави САМО с пари. Схващаш ли разликата?

68.   Авторът:
Алчност е когато си вече мултимилионер и въпреки всичко експлоатираш чуждия труд, крадеш милиони от държавата и пр. Такива примери имаме достатъчно в БГ. Не смятам, че е алчност обаче да искаш да живееш като нормален европеец. 2000 лева са абсолютно смешна сума, фактът че сигурно 80% от населението работи за по-малко не променя тази истина.
Гооворя и от наблюдения на познати. 2 работещи с по 1000 лева и са на кредити, на всеки 6 месеца теглят нов потребителски, за да покриват стария. имат само 1 дете. Какво остава за повече деца?

Как си представяш с 2000 лева да покриваш:Наем на къща (нали ще живеем извън София, кола, храна, облекло, мед. обслужване и най-важното - да отделяш за образование на тези деца)? Ами нали един ден и за тях ще трябват отделни жилища? Това са си едни мизерни 1000 Евро, на запад в някои страни това е прагът на бедност. А цените в БГ са близки и често дори надминават западните. Поне едни 5 хиляди лева трябват за семейство с 2 деца според мен, поне с толкова разполага средностатистическото европейско семейство. За някакво богатство не може да се говори пък изобщо при такива суми. Ти знаеш ли богатите изобщо как живеят? За тях 1000 Евро са една вечеря с бакшишите.

69.   68, алчност е също и да си пропилееш 50-60 г. от живота в безцелно пестене на пари и после когато си помислиш, че най-после ти е дошло времето за истински важните неща като семейство, деца, домашен уют и т.н. да разбереш, че вече е прекалено късно и времето за тях си е отишло безвъзвратно. И не, не казвам да си домошар, нито да си купуваш БМВ и да харчиш на поразия. Казвам да има баланс между пестене и харчене, между работа и семейство и т.н. Но още няма да го разбереш. На 60 като ти останат едните пари да те топлят и няма с кого да си кажеш 2 думи, пак се върни да попрочетеш темата и коментарите.

70.   51/56
Момче, в последния си коментар, ти се изкара беден направо, бе!

72.   Аз се бъхтих като луда да уча, работя по 10 часа/дневно и много често овъртайм, и взимам чисто около 1000лв. И въпреки заплатата ми, спестявам по 400лв. Живея с родителите си, но давам по 250лв. за сметки и храна, останалите - телефон, нет, дрехи, козметика. Дрехите ми са основно от промоции, не инвестирам в скъпи и маркови такива. Обикновено на работа не ползвам почивка или макс. 10 мин. за разходка из градинката пред болницата. Кафе не пия, не пуша, а обяда обикновено си го приготвям сутрин в нас. Вечер се чувствам супер уморена, но 2 пъти/седмично ходя на танци. И поне веднъж/месечно съм доброволец. Редовно и дарения правя към различни организации. На диско/чалга клуб - макс. 2 пъти/годишно, на ресторант 1/месечно. Скъпи и луксозни почивки не мога да си позволя, а кредит да тегля за такова нещо е абсурдно. От спестяванията ходя на обучения и си купувам чужда литература. Позволявам си по 1 кратка екскурзия в Европа и море в България.
И да, парите са малко. Не ми се мисли, ако бях семейна и имах дете... Нямам протекции зад гърба си, нито родителите ми са супер богати, нито съм любовница на някой богат чичко, нито ще стана такава за пари. Но покрай бързо изчезващата ценностна система все по-често се замислям, че нямам място в тази побъркана държава.
И съм си напълно нормална, но как ли ще звучи думата нормалност на списващите тук, които основно се вълнуват от пари, секс и изневери?!
На 30 съм, така че се чувствайте свободни да ме наречете стара мома :)

Ме

73.   Чета и гледам тука големи сеири сте направили. Не разбирам защо толкова много хора се изприщихте да му пишете на този. Имам усещането, че чак лично приехте, че някой си в интернет искал да живее с повече от еди колко си лева. Много сте комплексирани.

51-71 от 71