Споделена история от Други

Моля за съвет! Постоянно ме критикува за това, което съм
Здравейте, момиче съм в 12 клас. Накратко искам да споделя нещо, което ме тормози от известно време. Става въпрос за една ”приятелка”. С въпросното момиче стоим заедно на един чин от осми клас насам, също така е имало период, в който бяхме близки и излизахме заедно след училище. Имаме различни виждания за някои неща и тя през годините се е опитвала да ми налага нейното мнение и да го определя като най-правилното. По принцип не е лош човек, не е злобна, интелигентна е, но това, че постоянно ми налага мнението си ме дразни прекалено много в последно време. Също така никога ясно не ми е заявявала в очите какво точно я дразни и не харесва в мен, а постоянно от години ми намеква нещата, не в прав текст, а аз сама да си се сещам. Преживявала съм много трудни моменти, имам и социална тревожност, която много ми пречи. Като съм споделяла с нея тя винаги ми казваше, просто се опитай да го преодолееш и т. н, но после започва да намеква, че съм го правила за внимание и как така не мога да преодолея една депресия и тревожност!? Но тази година се случи така, че тя изпадна в такова състояние и очакваше подкрепа от мен. Аз естествено я изслушах, но ако аз бях на нейно място щеше да ме слуша с пренебрежение. Другото, което е от скоро си имам приятел и правим секс. Това е нещо ново за мен и аз искам да споделям с нея за това, но тя естествено пак намеква, че го правя за внимание, и че всъщност нашата връзка е фалшива, защото много сме се лигавили и само се правим, че се обичаме. Само да вметна, че до сега никога си е нямала гадже и дори не се е и целувала, а иначе се прави на много компетентна относно връзките. Просто никога през годините, в които сме били приятелки не съм показвала напълно себе си пред нея, защото знам, че ще ме критикува. Разберерете ме аз не съм човек търсещ внимание, напротив, аз не искам хората да ме забелязват, защото съм чувствителна към критика и винаги стоя по-настрани, някъде в ъгъла, а тя която ми е приятелка не може ли да го види това и да разбере, че аз търся единствено и просто разбиране и приемане, а не да се правя на интересна. Тя е тази, която се прави на интересна, започва скандали пред целия клас, за да и обърнат внимание, говори неща, които всъщност не прави пак с цел да и обърнат внимание. Аз пуша и това също много я дразни, пак ми намекваше, че пуша, за да се правя на интересна. И тук е точно обратното, аз пропуших година преди тя да разбере, защото се страхувах какво ще каже за мен. Омръзна ми пет години все едно и също, аз не получавам подкрепа от нея, а само неуместни критики. Вече ми дойде до гуша да правя или най-вече да не правя и да не говоря това, което искам за да и бъда удобна. Моля ви дайте ми някакъв съвет как да постъпя? Мисля в най-скоро време да говоря с нея за това, защото тя критикува това, което съм, а това, че не харесва някои неща в мен си е лично неин проблем. Вие какво мислите?

Коментари

1.   Аз съм в почти същото положение. От тази година (10 клас съм) стоя до приятелката ми. Тя е буквално моя противоположност. Критикува всяко мое решение, дори всяко мое мнение. На ден се караме по 10000 пъти и то по жесток начин. Обиждаме се, викаме и то в продължение на час и нещо. Всеки божи ден спорим за всичко. Имало е десетки случаи, в които да се блокираме за два три дни и след това да си пишем. Но разликата е, че въпреки всички трудности и тъпи скандали, все пак се сдобряваме. Сякаш ни е писано да сме си приятелки. Знам какво е някой да иска да се промениш, само за да бъде той добре. Но ще ти дам един съвет. Не си се родила, за да угаждаш на хората. Имаш само един живот. Не се променяй, за да направиш някой друг щастлив. Ако тя ти е истинска приятелка, ще те харесва такава каквато си и ще те цени. Но, ако те обижда и се държи с теб така сякаш си предмет и нямаш чувства, не ти е никаква приятелка. Точно обратното, тогава дори ти е враг (силно казано, но си е така). Просто се отпусни и не се притеснявай излишно. След 1 или 2 години може да не се видиш с нея изобщо. (например ако тя е в един, а ти в друг град..).Не се страхувай от нея, тя не ти е шеф. Казваш, че ти е писнало... Е действай, направи нещо по въпроса. Не и позволявай да те контролира. Аз съм 10 клас и също имам мега много проблеми. Но се държа някак си. Няма да се променя, за да угодя на хората. Вярно е, имам много отрицателни черти, но все пак съм човек.. Така че просто се отпусни...