Споделена история от Други

Госпожица или госпожа
Здравейте. Според вас как е правилното обръщение към жените? Кога тя е госпожица и кога госпожа? От какво зависи това? Някои казват от възрастта, други - от това дали тя е омъжена или не. Вие как се обръщате към жените. Обиждат ли се? Въпросът беше повдигнат в Франция преди години. Там част от дамите смятат, че обръщението, , госпожице" оскърбява достойнството им.
Чакам вашите мнения.

Коментари

1.   Моите приятелки на около 30 доста се обиждат от "госпожо", пък тези под 25 направо побесняват, ако се обърнат така към тях. Знам, че вече "госпожо" е общоприета норма, независимо от възрастта и брачния статут, но просто ми звучи абсурдно и смешно, когато някой се обърне към 20-годишна с "госпожо". Или пък на тийнейджъри да се говори на "Вие" - някак си също ми е неприемливо. Аз съм мъж на 23, до ден днешен се обръщам към повечето си връстници на "ти" и никой не го смята за странно. За жени, изглеждащи на около 30, винаги залагам на "госпожице", защото знам, че вероятността да са омъжени е доста малка в наши дни, пък и винаги съм го смятал за по-подходящо.

2.   Ако не носи халка няма как да знаеш омъжена ли е или не, за това гледай възрастта. На по-младите казвай госпожици, а ако са около 40 и нагоре госпожи. Защото да кажеш на момиче на 20 госпожо... е, изглежда малко неподходящо.

3.   Преди беше правилно Госпожо за омъжените жени и Госпожице за неомъжените. Сега под натиска на феминистките, се прие само Госпожо, защото при стария вариант се получавало разделяне по семейно положение, за разлика от мъжете. А и никой не е длъжен да знае, кой е женен и кой не е.

4.   Аз чукнах вече 49 години и ако щете вярвайте, още бабите ми подвикват в трамвая: "Момиче, стани, чедо, да седна". Случвало ми се е и майка да придърпа детето си с думите: "Ела тука, че пречиш на какичката да мине". Винаги ми е било безразлично обръщението, но и винаги съм се дразнила когато непознат мъж ме попита: "Госпожа или госпожица?" Това е възможно най-безтактният въпрос, макар че човекът го задава, за да не сбърка в обръщението, но съгласете се, че е неприятен. Виждала съм как някои попрехвърлили първа младост дами се изчервяват и едва измърморват "Амииии... госпожица". Затова съм си въвела следното правило: ако пред обръщението мога да сложа думата "млада", то значи е (млада) госпожице. Ако "млада" не пасва към видимата възраст на дамата, значи е госпожа. В случая семейното положение не е от значение. Не върви да се обърнеш към 70-годишна стара мома с "госпожице", нали? Всичко това се отнася до ежедневното общуване. Според официалния протокол, обръщението задължително е "госпожо".

5.   Уж съвременно общество, а елементарни неща не се знаят. Как няма да се обиди жена, към която ако е омъжена се обълнат с госпожице? Госпожице е обръщение към млади неомъжени жени и млади момичета. Даже и възрастна жена да е, ако не е омъжвана пак си е госпожица. Най добре ще бъде и при жените да се отнасяме само с ГОСПОЖО, без -ице или-жа. Как към мъжете е само господин(е), и за малки и за големи, за семейни и несемейни. Но тъкмо свикнем с някоя порядка и пак се появява нова, сега и за третият пол трябва да мислим, към тях как да се обръщаме, с джендър ли? А и скоро пак ще си припомним - другарки и другари, наживяхме се на госпожици и господа!? Порядките са като модата, вечно се въртят, както историята!

6.   Ами то това важи не само за Франция. Официалното обръщение към жена на видимо пълнолетна възраст е "госпожо", без значение сърди ли се, или не. Нито има как да зная семейното положение на всяка, нито ме интересува, а щом при мъжете обръщението е едно и също, няма причина при жените да е различно.

7.   Здравейте! Правилно - ГОСПОЖО или ГОСПОЖИЦЕ, трети, компромисен вариант- ДАМА. МОЛЯ ВИ, стига с това леличка, адски неуважително е; бабата-също. Кажете на ваши познати, приятели да почетат по темата ЕТИКЕТ.

8.   Първо питаш от кой пол се счита и тогана решаваш как да се обърнеш. Виждаш, че е жена, но всъщност може да е ТО, това САЩ ни го достави.

9.   Принципно госпожице е обръщението към неомъжена жена, а госпожо -към омъжена.

Има и известни нюанси:

Когато жената е млада и е неомъжена(или ти не знаеш дали е омъжена) - се обръщаш към нея с госпожице!
А, когато знаеш, че е омъжена - с госпожо!

Когато жената е възрастна - се обръщаш към нея с госпожо.

11.   Помня в училище като ни учиха на етикет ни казаха следното: "Госпожице", се използва само ако момичето е в ученическа възраст (друг въпрос е дали тогава ще ѝ говорим на Вие, но да речем е официален случай). Иначе обръщението е "госпожо", освен ако дамата е неомъжена и изрично настоява да бъде "госпожице".

12.   Госпожа е общоприета норма, дори и на някои още да им се струва странно да се обръщат така към млади момичета. На хората не им влиза в работата коя е омъжена, колко е годишна и т. н.
Ж24