Споделена история от Други

Защо българите използват червени керемиди?
От доста време се чудя защо в България и други балкански страни масово се използват червени керемиди? Любопитно ми е каква е историята зад тази традиция. Ако е заради цената - дори големи и богати къщи също използват същия цвят и стил покрив... В другите страни виждаме разнообразие, кой със сиви, кой с черни, червени, а в България всичко едно и също. Не ме разбирайте погрешно, харесвам ги и нямам нищо против, просто се питам каква е причината.

Коментари

3.   1. Керемиди цигли тухли и други се правят от глина.
2.Глината е доказала своите качества във времето. 3. Естествен цвят на глината без добавяне на други материали. 4.Не се влиае от влага студ слънце не е податлива към корозия гниене и т.н

5.   Такива са заради цвета на глината предполагам, в България има доста червена глина.

6.   Традиция от турско робство, както и сармите и баклавата. В Турция всичко е с червени керемидени покриви. Само в страните където и е стъпвал крака е така. Ами не ни стигат те, ами и панелките лепнахме от другият вреден съсед. Както е с панелките и червените керемидени покриви, така е и с увреждането на нацията, това се носи поколения на ред. Веднъж посетих Търново и го видях от хълмът. Догади ми се от гледката и си бих камшикът по най-бързият начин от това място, и не искам да стъпвам повече там. Почувствах се като в гето на Анкара. Ще се оправим на най.

8.   Номер 6 (слаб) 2 глината е използвана от хиледи години от римляните траки и преди тях римска керемида 1 метър тракийската 60 80 см турците са били племе когато други са използвали керемиди. Първоначално за отводняване на крепости пещери запушване и подмазване на каменни покриви и до покриването с керемиди. Друго тежестта дава стабилност виж американските къщи (бараки) духнал ги вятара и паднали кой материал ще издържи 45 - 30 75 градуса разлика. Боядисаите си покривите фасаген лак и цветове бол. От номер 3.

9.   Защото сме комунисти.

Шегувам се.

Защото глината е червена.

10.   От 6 до 8
Римляните са били достатъчно умни да предвидят да не си правят покривите в червени керемиди. Въпрос на интуиция, че в бъдещето червените керемиди ще са запазена черта на турчолята. Римските древни глинени керемиди са сивкави, а западните сега са тъмно кафяви. Когато сме били под турско робство в Лондон са имали метро. Следователно още от тогава са ползвали по-развита технология на печене на глината на ток, а не на дърва. В крайна сметка теракота също е глина, само че печена на по-висока температура и по-дълго. Хората на запад си пекат глината не на 800 градуса, а на 1300 градуса, за да е с друг цвят, за да се дистанцират от турчолята. Само Бай Ганьо не може да вдене че с черевен керемиден покрив няма да го уважа никой на запад защото се слива с турчина. Как няма да сме исконна територия на Турция с тия покриви? Търново ще ни съсипе под хълмът. Забранете му картичките.

11.   10, хахаха спука ме от смях. Евала! Ставаш за стенд-ъп комеди. Схванах посланието, а именно че българите масово се вкарват във филми по отношение на турците. Направи такова и за демокрацията, забавно е.

12.   Аз лично съм виждала и в България доста покриви със сиви керемиди. С черни не съм виждала, но сигурно и с такива има. Между сиви, черни и червени и аз бих избрала червени.

В близките 1-2 години имам намерение да сменя покрива на наследствента ми къща на село. Много ми се иска ако има как керемидите да ми ги направят в някой нюанс на синьото, например cerulean...
Въжможно ли е това? И дали ще е трайно..

13.   Защото всяко находище на глина е с различни включения, тоест различен нюанс.
Затова има и т.нар. цвят "тоскана" - представяш си го, нали?

При нас - е червен.

Ако искаш да платиш още - слагаш добавки за оцветяване на глината. Кеф ти медно, кеф ти сиво и черно.
Всъщност тук можеш да си избереш керемида, която ще те отличава.
https://corel67.eu/