Споделена история от Други

Мнение за британските късокосмести котки.
Здравейте. Имам персийска котка от почти 6 години. Не се знае точно на колко години е, но най-вероятно е родена през 2010-та и може би септември става на 10 години, ако вече не ги е минала. Като цяло съм разочарован от персийските котки. Много им текат очите. Не знам дали мъркат, моята почти не мърка, а ако реши да мърка си мърка на главата. Адски агресивна порода ми се видя. То не дава да го погалиш, почва да хапе, ръмжи, съска, ядосва се. Но агресията ѝ беше ужас. Един път ме нападна, одра ми лицето едно хубаво и ми пресече веждата. Щеше да ми изкара очите и сега цял живот ше си ходя с пресечена вежда. После се опита оше няколко пъти да ме нападне и нападна и майка ми един път. Щяхме да я махаме, но размислихме. Не знам моята котка такъв характер ли имаше или цялата порода е такава? А в интернета пише, че били добрички, милички и любвеобилни. Но за щастие котката се поправи след като се разболя от бъбречна недостатъчност. Разбрах, че понеже персийските котки са създадени от човека и са по-податливи на болести. От многото болки, които изживя се поправи и вече не е толкова агесивна. Но всеки ден трябва да пие лекарства и да яде специализирана храна. Даваме ѝ. Проблем е и че от време на време повръща, което е адски гнусно. Като повърне на мокета вкъщи направо съжалявам, че съм се родил. Все пак котката е болна. Но си има и добри страни породата. Родена си е с хигиенни навици и не ги забравя. Имали сме у нас други котки, прибрани от улицата. Една ачкаше под дивана. Друга ползваше легена, а после го промени на мивката. Ужас направо. Тази и не се разгонва много. Не мяка по цял ден. Не се качва на масата да мишкува. Нещо друго, което не харесвам в нея, е че мрази други котки. Тя е вече стара и болна и не се знае колко ѝ остава. Може да живее още дълго, едни от най-старите умрели котки са имали проблеми с бъбреците. Тя вече успешно кара втора година с болестта, но възрастта ѝ напредва. И мислим след нея да си вземем британска късокосместа котка. Ше бъде оранжева, защото сивите изглеждат скучни. Харесвам тая порода. Четох, че са интелигентни котки. Не че иранчето е тъпо, но тези ми изглеждат по-добре от тях. Видях, че има и дългокосмести, но явно няма такива в България, а и ми омръзна да чиста топките вълна след моята. Исках да ви питам дали не са като персийските, такива агресивни и податливи на болести? Гледал съм ги много на клипове и са много по-жизнени от персийските. И търпят ли други котки около себе си? Ше взимаме бенска и може след време да ѝ вземем и друга котка. Мислил съм да купувам куче, но не мога да го гледам. За това след персийката ще взема британка. Ако някой знае нещо за породата да ми пише, ше съм ви много благодарен.

Коментари

1.   Сладки са, но не си мисли, че в действителност са толкова "късокосмести"... Пролетно време като започне да си сменява козината е нещо страшно. Моя позната има (мъжки обаче) и като цяло си е доста капризен. Не му допада особено контактът с хора, не харесва да го галиш и да го гушкаш, всичките гости ни гледа злобно :D От време на време сякаш откача, качва се на масата, разхожда се по кухненския плот (недай си боже да има храна на тези места) или пък прави някакви невероятни скокове от хладилника върху шкафовете и после половин час седи в ъгъла и се цъкли хД Иначе са изключително красиви животни, но и те си имат своите привички.. За болести не знам, този е здрав и дай боже все така да бъде...

2.   Моето британче е много социално. Търпи децата до лудост. Бебето го дърпа за опашката и ляга върху котето, за да го гушне, но това дразни животното и се опитва да бяга, но пак ходи при децата, защото те много играят с него. Иначе съм купил машини, които го хранят и поят. Жената чисти тоалетната всеки ден с едно като лъжица. Няма миризми и косми. Поради автоматизацията може да стои само дълго, ако се наложи. Нашето бели не прави. Всичко е до късмет с характера на животинчето.

3.   Имах до скоро англ. късокосместа - мъжка. Живея в къща с двор и няма как да я държа цял ден затворена. Свикна да си ходи на воля из съседските дворове, но винаги се прибираше да спи в къщи. Мъжките са много агресивни към другите мъжкари и моя постоянно биеше другите. Викат им питбулите на котките. В квартала беше наплашил съседските мъжкари и никой не смееше да припари до нашата къща. Не обичат много да ги галиш и милваш-поне моя беше така и след 1 мин милване и чесане се изнизваше с досада. Кротки са и не нападат и хапят собствениците си. Привързват се към тебе но не го показват така както другите котки. Имаш усещане че са някак си високомерни. Не съм имал женска, но ти писах ако случайно решиш че искаш мъжки да имаш поне малко инфо.

4.   Има много противоречиви мнения за породата. Като цяло тази порода не е от най-любвеобилните. В някои развъдници обаче котките се селекционират и по нрав. Според мен отдели по-голяма сума и посети изложба за котки, тази пандемия все ще отмине. Поговори със собствениците на британски котки и си харесай развъдник или родители. Много често е възможно и коте да си купиш. Не е гаранция, но е много по-вероятно да вземеш кротко и гальовно коте от кротки и социални родители, отколкото от родители, които никога не са били обект на целенасочена селекция. Не е реклама, нямам развъдник, но харесвам породата, редовно посещавах изложбите и ако реша да си взема коте, ще постъпя точно така