Споделена история от Други

Шофиране на магистралата
Каква е идеалната скорост за пестеливо и комфортно каране на магистралата?
Ония ден по погрешка се качих на магистралата и като вдигнах 140 не само че двигателят забръмча като горивна косачка, ами една четвърт от горивото ми изчезна за 1 час. Едвам се прибрах в града на светната лампа. Очевидно не е идеално да се кара така на дълги разтояния.

Коментари

1.   Хахах, това е една от най-странните теми, които съм чел тук.
Повечето автомобили са разчетени да са най-иконимични в диапазона 90-120 км. Разхода зависи и от вида на горивото и мощността на двигателя.
На магистралата са най-икономични дизеловите, сравнително мощни автомобили, които са снабдени със скоростни кутии с поне 6 предавки. На колкото по-висока предавка и с по-ниски обороти караш, толкова автомобила е по-икономичен.
Малките бензинови автомобили не са много удачни за магистрално шофиране, защото двигателя не е разчетен за много високи скорости, има къси предавки и над 120 се движи на много високи обороти и съответно с много висок разход на гориво и високо ниво на шум. На такива автомобили и резервоарите обикновенно са малки (около 40 литра), което допълнително създава впечетление за висок разход.

2.   Със стара трошка - с 85 на 5та без да натискаш газта, ама и назад гледай щото заспали тираджии колкото щеш.

3.   1. Както е казал номер 1:
“На колкото по-висока предавка и с по-ниски обороти караш, толкова автомобила е по-икономичен. ”
Ще добавя още:
2. Максимално напомпани гуми с възможно най-тесните за колата такива(по-малко съпротивление с пътя). Когато са меки, гумите се загряват и понякога се пръскат
3. При топло време и висока скорост- затворени прозорци и климатик, при ниска скорост, обратното. За да е прохладно на шофьора- отварят се и предното, и задното стъкло от другата страна; другите два-затворени, т. е. прозорците от едната страна
4. При равен път- слагаш на круз контрол (не зная термина на български); при хълмист- караш на педал, като засилваш надолу и отпускаш нагоре по хълма
5. По възможност, по-рядко сменяне на лентата за каране и по-плавно такова, когато се наложи.
6. Няма смисъл да караш близо зад някой друг, за да намалиш съпротивлението на въздуха. Това го правят само колоездачите, защото са съвсем близо един зад друг. По-добре спазвай достатъчно дистанция, защото е по-безопасно, а и има завихряне зад колата или камиона пред теб, което влошава съпротивлението с въздуха

Карай внимателно!

4.   И аз така с моята колица (малолитражка) в града разходът ми е 5. 5л/100, а като изляза на магистралата стига 9л/100, а уж трябва да е обратното.. ама я мъча на 150км/ч и нагоре даже. Рейсър съм си ама колата не ми е рейсърска хаха. Като ми се шофира по-спокойно си карам със 110-120км/ч, което мисля, че е най-оптимално за повечето коли.